II Weekend na Szlaku Piastowskim – Życie codzienne w piastowskim grodzie
Dodane przez admin dnia Kwiecień 18 2017 09:00:00
Od 5 do 7 maja roku w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się druga edycja święta Szlaku Piastowskiego. Jest to kontynuacja powstałej w 2016 roku idei stworzenia wspólnego święta, w którą zaangażowane są obiekty tego najważniejszego szlaku kulturowego w Polsce.
Treść rozszerzona
Weekend na Szlaku Piastowskim ma przede wszystkim pokazać i podkreślić ideę szlaku turystycznego. Specjalnie opracowany i zróżnicowany harmonogram wydarzeń sprzyja podróżowaniu między jego obiektami, a więc zachęca do odwiedzenia jak największej liczby miejsc i zobaczenia szerokiego spektrum oferowanych na Szlaku Piastowskim atrakcji.

Tematem tegorocznej edycji będzie „życie codzienne w piastowskim grodzie”, a turyści będą mogli posłuchać, posmakować i poczuć atmosferę piastowskiej Polski. Główne wydarzenia skupione będą więc wokół obowiązków i rozrywek naszych przodków. Będzie można m.in. zobaczyć pokazy grup rekonstrukcji kulinariów piastowski, posłuchać koncerty organowe w ramach I Piastowskiego Tryptyku Organowego lub zobaczyć jak wyrabiano narzędzia służące do wykonywania podstawowych czynności. Nowością w stosunku do poprzedniej edycji wydarzenia będzie bez wątpienia zwiększenie oferty turystyki aktywnej (rajdów rowerowych i spływów), rejsy piastowską łodzią Calisia oraz koncerty organowe. Poza tym, nie zabraknie oczywiście standardowych spacerów z przewodnikiem, warsztatów i gier terenowych. II Weekend na Szlaku Piastowskim będzie z pewnością doskonałą okazją do zapoznania się z różnorodnością dostępnych na nim atrakcji.

Organizatorem akcji „II Weekend na Szlaku Piastowskim” jest Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce - stowarzyszenie powołane w 2016 roku, którego podwaliną była umowa między jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, będącymi dzisiaj podmiotami finansującymi jego działalność: powiatami - Gnieźnieńskim, Kościańskim, Średzkim, Wągrowieckim, Wrzesińskim; miastami - Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, gminy - Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo i Wągrowiec. Członkiem klastra jest również Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”. Wydarzenie dofinansowuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Dokładny harmonogram Weekendu na Szlaku Piastowskim dostępny będzie na początku kwietnia na stronie www.szlakpiastowski.pl.

Przemysław Buryan
(koordynator projektu)