Wikingowie wkraczają ponownie
Dodane przez admin dnia Luty 20 2017 16:00:00
W sali wystaw czasowych Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarta zostanie w piątek wystawa „Wikingowie w Polsce – zabytki skandynawskie z ziem polskich”. Taka ekspozycja będzie wystawiana po raz pierwszy w skali kraju, a do obejrzenia przygotowanych zostanie ok. 50 proc. artefaktów ze zbiorów muzealnych w całej Polsce.
Treść rozszerzona
Wystawę przygotowano we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie, Ośrodkiem Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich. - To jest pierwsza tego typu wystawa, która prezentuje zabytki pochodzenia skandynawskiego w jednym miejscu, już kiedyś były pewne przymiarki do takiej wystawy, ale wtedy to się nie udało. Powód zrobienia czegoś takiego jest dość prosty, chcemy wyjść naprzeciw dużej popularności tego tematu, który jest widoczny na różnych forach internetowych, portalach społecznościowych, a także dowodzi temu duża popularność literatury czy filmów na ten temat – mówi Michał Bogacki, dyrektor MPPP w Gnieźnie i kurator wystawy.

Prezentowane znaleziska dowodzą obecności Skandynawów na polskich ziemiach, a cała wystawa obejmuje okres od IX do XII wieku. Ekspozycja traktuje nie tylko o naszej monarchii wczesnopiastowskiej. Niektóre zagadnienia dotyczą również Pomorza Zachodniego oraz ziem, które zamieszkiwali w tym czasie Prusy. - Na tej wystawie zgromadziliśmy ok. 120 różnego rodzaju eksponatów związanych ze Skadynawami, to jest dużo i mało, jednocześnie. To jest i tak duża część, a nawet większość tego wszystkiego, co się znajduje w instytucjach muzealnych i naukowych na terenie całego kraju. To jest jednak mało, jeśli biorąc pod uwagę całość zabytków z okresu początków państwa polskiego – dodaje M. Bogacki.

Większość eksponatów to część wydobytych przedmiotów w wyniku różnych prac archeologicznych na terenie Polski. Wśród nich są np. zabytki uzbrojenia, biżuteria, skarby i drobne przedmioty użytku codziennego. - Możemy się tu jednak chwalić, że i tak udało się nam zebrać ok. 50 proc. obiektów uznawanych za zabytki pochodzenia skandynawskiego. Te obiekty udostępniło siedemnaście placówek muzealnych i naukowych, głównie z Pomorza i środkowego pasa naszego kraju, ale dotarły do nas rzeczy z takich placówek, jak Wrocław i Kraków, czy innych miejsc z południa Polski – tłumaczy Tomasz Sawicki, zastępca dyrektora MPPP w Gnieźnie.

Co warte podkreślenia, to większość z nich nie była dotąd pokazywana szerszemu gronu odbiorców. - Jeżeli chodzi o taka ogólną charakterystykę tych zbiorów, to można powiedzieć, ze ten obraz Wikinga, jako wojownika, rzeczywiście wyłania się ze wszystkich gablot, które mieć będziemy na tej ekspozycji. Wystawa ogólnie dzieli się na 4 wątki tematyczne: Wiking wojownik, Skandynaw – kupiec i handlowiec, Skandynaw osadnik, Kobieta skandynawska – dodaje T. Sawicki.

Ekspozycja będzie czynna dla wszystkich zwiedzających do 16 lipca, a na miejscu posłuchać można również muzyki z tekstami inspirowanymi kulturą ludową Skandynawii i religią nordycką w wykonaniu zespołu Forndom ze Szwecji.

Przygotowano także ciekawą niespodziankę: - We wtorek, 14 marca o godz. 18.00 będzie transmisja na żywo przez Facebooka z oprowadzania po tejże wystawie. To jest także nowość, bo na coś takiego w całej Europie do tej pory odważyło się tylko kilka dużych muzeów. Dostępna będzie także w aplikacji multimedialnej, która będzie do tej wystawy specjalnie przygotowana – informuje dyrektor Bogacki.

Wojciech Orłowski