Sezon żeglarski nad Jeziorem Popielewskim zakończony!
Dodane przez admin dnia Październik 30 2016 14:25:00
W piątek odbyło się uroczyste zakończenie sezonu żeglarskiego 2016 nad Jeziorem Popielewskim. Zakończenie sezonu żeglarskiego rozpoczęło się zbiórką nad brzegiem jeziora, gdzie została uroczyście podniesiona bandera oraz były wybijane „szklanki” dzwonem.
Treść rozszerzona
Wśród członków naszego stowarzyszenia na uroczystości pojawili się Marian Marciniak gospodarz stanicy rybackiej, kolega Paweł Czudowski, komandor Gnieźnieńskiego Klubu Turystyki Wodnej PTTK Horyzont z Gniezna oraz wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Żeglarskiej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Po przywitaniu wszystkich uczestników prezes Stowarzyszenia pod Żaglami Robert Nawrocki podziękował poprzedniemu zarządowi i komisji rewizyjnej za prace i zaangażowanie w działalność stowarzyszenia. Następnie wiceprezes Włodzimierz Losik przedstawił działalność stowarzyszenia w 2016 roku. W tym roku nasze stowarzyszenie zorganizowało solowy koncert muzyki szantowej w wykonaniu Marka Radowskiego. Zorganizowaliśmy cykl trzech spływów kajakowych po jeziorach Ostrowickim i Popielewskim na terenie gminy Trzemeszno, które były dofinansowane przez Urząd Miasta w Trzemesznie w ramach projektu dla rozwoju sportu.

W dniu 18 czerwca br. uczestniczyliśmy w imprezie IX Steru na Bydgoszcz. Ponadto uczestniczyliśmy w paradzie jednostek pływających podczas jednego z największych wodnych festiwali w Polsce. Trasa spływu w głównej mierze przebiegała przez Kanał Bydgoski. Po raz trzeci zorganizowaliśmy Festyn Rodzinny nad Jeziorem Popielewskim w Trzemesznie. Festyn rodzinny współfinansowany był ze środków otrzymanych z Gminy Trzemeszno w ramach zadania publicznego „Wspieranie rozwoju sportu na terenie gminy Trzemeszno w 2016 roku”. Braliśmy udział w III Mistrzostwach Służby Więziennej w Regatach Żeglarskich Iława – Siemiany 2016. Regaty odbywały się na akwenie jeziora Jeziorak w Iławie na jachtach typu Omega standard.

W dniach od 10 do 17 lipca br. w Powidzu odbył się obóz sportowo - żeglarski dla dzieci i młodzieży. Obóz był głównie skierowany na naukę: prowadzenia jachtu żaglowego, jego budowę oraz umiejętność wiązania podstawowych węzłów żeglarskich. Uczestnicy mogli również spróbować swoich sił na jednoosobowej łodzi wioślarskiej i bączku. Braliśmy udział w odpuście ku czci patrona parafii św. Jakuba Apostoła Większego w Kamieńcu oraz festynie rodzinnym, gdzie uczestnicy mieli możliwość popływania na jachtach żaglowych. W tym roku coroczny odpust został połączony z obchodami Światowych Dni Młodzieży Dekanatu Trzemeszeńskiego. Kolejno uczestniczyliśmy w Dożynkach Gminy Trzemeszno w Popielewie, gdzie nad Jeziorem Popielewskim uczestnicy mieli okazję popływać na jachtach żaglowych.

Zorganizowaliśmy trzy rajdy rowerowe w ramach projektu „Z historią w tle”. Rajd był sfinansowany ze środków otrzymanych z Gminy Trzemeszno w ramach zadania publicznego „Podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej mieszkańców Trzemeszna”. W dniu 10 września br. nad Jeziorem Popielewskim w Trzemesznie odbył się egzamin na patent żeglarza jachtowego. Kurs organizowało nasze stowarzyszenie, natomiast egzamin przeprowadzili członkowie Komisji Szkolenia Wielkopolskiego Okręgu Związku Żeglarskiego w Poznaniu.

Kolejno w dniu 12 października br. w Trzemesznie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia pod Żaglami w związku z zakończeniem kadencji Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Poprzedni Zarząd jak i Komisja Rewizyjna zostali powołani w 2012 roku na czteroletnią kadencję, w momencie założenia stowarzyszenia. Po krótkim streszczeniu naszej działalności uczestnicy spotkania zostali zapoznani z planami uporządkowania terenu nad brzegiem Jeziora Popielewskiego i przygotowaniem go pod przystań żeglarską. W tym miejscu podziękowaliśmy Panu Marianowi Marciniakowi za możliwość przygotowania przystani na terenie Gospodarstwa Rybackiego.

Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia, nastąpiło uroczyste opuszczenie bandery i wybijanie „szklanek”, po czym uczestnicy wspólnie biesiadowali przy ognisku i rozmawiali o planach na przyszły rok. Tym samym sezon żeglarski 2016 r. został zamknięty.

(m/n)