Wędrowali szlakiem bitew i skarbów... Laskowo – Gącz – Łopienno!
Dodane przez admin dnia Października 14 2016 10:00:00
Po wakacyjnej przerwie Karol Soberski zaprosił na kolejną „Wędrówkę z historią”. Tym razem miłośnicy historii i turystyki wzięli udział w wyprawie szlakiem bitew i skarbów na trasie Laskowo – Gącz – Łopienno. Jednocześnie był to IV Rajd im. Pawła Występskiego. Mimo niesprzyjającej pogody, w rajdzie wzięło udział kilkadziesiąt osób z Wielkopolski i Pałuk.
Treść rozszerzona
Za nami 47 wyprawa z cyklu „Wędrówek z historią” - organizowanych od 2012 roku przez K. Soberskiego – w tym siedem tegorocznych: „Tajemnice Kanału Dębina”, „Sekrety Łubowa”, „Śladami zapomnianej zbrodni hitlerowskiej”, „Sekrety gorzelnie w Mielnie”,  „Skarby i tajemnice powiatu gnieźnieńskiego”, „Nocne zwiedzanie Niechanowa” i ostatnia „Szlakiem bitew i skarbów... na trasie Laskowo – Gącz – Łopienno”, który był również IV Rajde im. Pawła Występskiego!

- Zgodnie ze złożoną trzy lata temu obietnicą, co roku jesienią organizuję Rajd im. Pawła Występskiego, który w tym roku ponownie był moto-rajdem. Trasa wiodła przez trzy niezwykłe miejscowości na pograniczu powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego – mówi Karol Soberski, organizator wyprawy.

Paweł Występski zmarł 24 lutego 2013 roku w wieku 56 lat. Był miłośnikiem historii i turystyki, szczególnie kochał rajdy piesze, które osobiście przez wiele lat organizował. Był czynnie zaangażowany w promocję swojej „małej Ojczyzny” - gminy Kłecko. Paweł był niestrudzonym propagatorem krajoznawstwa, turystyki, rajdów i historii. Wielokrotnie samotnie przemierzał szlaki po których później oprowadzał miłośników turystyki. Był też wielkim miłośnikiem historii regionu.

Tegoroczny IV Rajd im. Pawła Występskiego był wyprawą podobną do tej sprzed roku - wyprawą samochodową. Uczestnicy, którzy przybyli m.in. z Gniezna, Kłecka, Witkowa, Kołdrabia, Rogowa, Poznania, Gałęzewa, Mieleszyna, Łopienna, wędrówkę rozpoczęli w Mieleszynie, a następnie odwiedzili trzy malownicze i tajemnicze miejscowości.

Z Mieleszyna pojechali do Laskowo, gdzie zwiedzili pełen tajemnic poewangelicki kościół z 1901 roku. Dowiedzieli się m.in. dlaczego powstała ta świątynia? Jakie skrywa sekrety? Kto najchętniej bierze ślub w tej świątyni? Co się działo z kościołem po II wojnie światowej? Oprócz K. Soberskiego, o historii świątyni opowiedział też ks. Robert Waszak, proboszcz parafii w Łopiennie – kościół pw. św. Andrzeja Ap. w Laskowie jest kościołem filialnym.

Następnie udali się na dworzec kolejowy w Gącz (dawniej Łopienno), gdzie doszło do potyczki powstańców wielkopolskich z wojskami niemieckimi 29 grudnia 1918 roku. Tutaj uczestnicy poznali historię śmierci pierwszego powstańca na ziemi gnieźnieńskiej Franciszka Adamczaka. Ponadto dowiedzieli się przy jakich czynnościach powstańcy zaskoczyli Niemców? Dlaczego ta potyczka miała tak duże znaczenie w walkach powstańczych i z jakiego powodu koloniści niemieccy z Laskowa zrezygnowali z odbicia dworca z rąk Polaków?

K. Soberski opowiedział też historię mostu na przesmyku między tzw. jeziorem Proboszczowskim a jeziorem Łopienno, szczególnie dlaczego ta przeprawa została wysadzona w powietrze i kto ją odbudowywał.

Ostatnim etapem wędrówki było Łopienno – jedna z najbardziej tajemniczych miejscowości w Wielkopolsce! Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie skarby porównywalne z tymi na Wawelu i Jasnej Górze znajdują się w kościele w Łopiennie? Co wiąże Łopienno z bitwą pod Chocimiem z 1673 roku? Czym charakteryzuje się najmniejsza kalwaria w Polsce? Dlaczego hetman Stefan Czarniecki kazał wymordować w 1656 roku wszystkich Żydów z Łopienna? Co łączy z Łopiennem Floriana Rychelskiego, najbardziej cenionego i rozpoznawalnego polskiego rzeźbiarza i malarza w historii XX wieku w USA?

W kościele mogli też zobaczyć najstarszy sztandar OSP w powiecie gnieźnieńskim i niezwykłą historię jego ocalenie w czasie okupacji hitlerowskiej. Poszli także do Zdroju – niezwykłego źródełka w centrum tej wsi. Poznali też wiele innych ciekawostek z historii Łopienna i okolic, szczególnie tych z okresu II wojny światowej.

Na koniec grupa powędrowała do miejscowej szkoły, gdzie poznała jej historię i gdzie czekała kawa oraz słodki poczęstunek. Tradycyjnie odbyło się też losowanie upominków wśród uczestników wyprawy.

Fundatorami upominków byli: Urząd Gminy Mieleszyn, Urząd Gminy Rogowo, Nadleśnictwo Gniezno, Stowarzyszenie Światowid, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz firma Media Lokalne.

Po oficjalnym zakończeniu rajdu pojechaliśmy na cmentarz do Kłecka, gdzie zapaliliśmy znicze na grobie patrona naszego rajdu - Pawła Występskiego.

(as)

Organizator K. Soberski dziękuje ks. Robertowi Waszakowi, proboszczowi parafii w Łopiennie za możliwość zwiedzania świątyń w Laskowie i Łopiennie oraz pani Wiolecie Mataczyńskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łopiennie za pomoc w zorganizowaniu projektu.