Nowy historyczny szlak Gniezna otwarty
Dodane przez admin dnia Sierpień 03 2016 12:45:00
Muzeum Początków Państwa Polskiego ponownie wychodzi ze swej siedziby. Właśnie uruchomiono nowy szlak, który wiedzie witrynami lokali usługowych, w których zaprezentowano niezwykłe fotografie prezentujące historię Gniezna.
Treść rozszerzona
„Szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów” – to nowa wystawa, która przez miesiąc sierpień będzie spoglądać z witryn sklepowych na mieszkańców i turystów. Temat Gnieznu bliski, gdyż w naszym mieście przemarszów czy wieców było więcej niż gdziekolwiek indziej, z racji wagi symbolicznej jakie Gniezno posiada i można tu mówić zarówno o przemarszach religijnych, jak i świeckich. Wystawa skupia się na tych drugich i jest jakby kontynuacją zeszłorocznej akcji prezentowanej w wystawach sklepowych. – Rozszerzamy jakby zakres naszych zainteresowań – mówi Michał Bogacki, dyrektor MPPP. – Skupiamy się teraz nie na zabytkach ale na ludziach, którzy jeszcze są wśród nas lub już odeszli i na wydarzeniach w których oni uczestniczyli - dodaje.

Zakres wystawy zamyka się klamrami w latach - od lat 20-tych do 90-tych XX wieku. Zatem większość zdjęć z racji tematyki ukazuje ulice Gniezna i jego mieszkańców np. w pochodach pierwszomajowych. – Mamy rzecz niezwykle oryginalną dla samego Gniezna, a więc np. odsłonięcie pomnika Bolesława Chrobrego – i to zarówno to przedwojenne, jak i to sprzed 31 lat – mówi dyrektor muzeum i nie ukrywa, że warto cofać się w przeszłość i pokazywać historię z różnych epok, nie tylko tych najdawniejszych. – Warto przypominać wszystko co jest związane z historią. Historia ma różne oblicza i różne wymiary. Dzisiaj jedną rzecz krytykujemy ale kiedyś jej nie krytykowano, więc przypominać należy tak naprawdę każdy aspekt naszej przeszłości. To jest nasza historia - podkreśla.

Pracownicy muzeum, w tym także osoby przygotowujące wystawę w postaci Anny Lubczyńskiej i Jakuba Magriana nie ukrywają, że dla wielu gnieźnian, przejście całego szlaku może mieć wymiar sentymentalny. – Niewątpliwie ludzie, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach, mogą się rozpoznać na tych zdjęciach, lub rozpoznać znane sobie osoby. To zresztą było już widoczne, kiedy zapowiadaliśmy zdjęciami tę wystawę na facebook-u, to już pojawiały się głosy osób, które w tych miejscach były i które to pamiętają – nie ukrywa dyrektor Bogacki.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie przez twórców wystawy nowoczesnych technologii. Każdy mieszkaniec posiadający smartfon może pobrać za pomocą kodów QR znajdujących się u dołu prezentowanych fotografii specjalną aplikację która sprawia, że wystawa wzbogaca się o kolejny wymiar. Tym razem wirtualny. Przechodząc szlak z pomocą aplikacji możemy zobaczyć więcej zdjęć oraz przeczytać bardziej objętościowo zredagowane teksty dotyczące fotografii.

Wystawa potrwa do 29 sierpnia, a 25 sierpnia odbędzie się wędrówka całym szlakiem wraz z pracownikami muzeum, którzy będą przybliżać wszystkim chętnym ciekawostki i fakty historyczne związane z prezentowanymi na zdjęciach wydarzeniami. Będzie to także okazja do wspomnień i dzielenia się swoimi wrażeniami.

Aleksander Karwowski