Kłecko kolebką młodych żeglarzy
Dodane przez admin dnia Lipiec 21 2016 17:30:00
To, co kiedyś stanowiło powszechną formę aktywności fizycznej dzieci - spędzanie czasu na świeżym powietrzu, na licznych grach i zabawach, jest obecnie zjawiskiem rzadkim. Alternatywą spędzania wolnego czasu przy komputerze, także w czasie wakacji, może być udział młodych osób w zajęciach sportowych, co nabiera ostatnio coraz większego znaczenia w związku ze spadkiem sprawności fizycznej młodego pokolenia oraz nasilaniem się chorób cywilizacyjnych.
Treść rozszerzona
Wychodząc naprzeciw powyższym wyzwaniom, Uczniowski Klub Sportowy „Mitra Kłecko” działający przy Gimnazjum im. prof. W. Nehringa w Kłecku stał się animatorem sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży szkolnej prowadząc zajęcia z niezwykle atrakcyjnej dziedziny sportu, jaką jest żeglarstwo.

Zajęcia z żeglarstwa oferowane dzieciom i młodzieży szkolnej w Kłecku mają już kilkunastoletnią tradycję sięgającą roku 2002, kiedy to utworzony został przy Szkole Podstawowej w Kłecku UKS „ Delfin” i dzięki otrzymaniu żaglówek „Optymist” z Ministerstwa Sportu oraz dofinansowaniu przez Urząd Gminy Kłecko, można było rozpocząć szkolenie młodych adeptów żeglarstwa.

Obecnie swoje umiejętności w tej dziedzinie sportu, a zarazem rekreacji, młodzież rozwija podczas zajęć organizowanych w okresie wakacji letnich przez UKS „Mitra” Kłecko.W tym roku również, na zorganizowanej półkolonii „Wypoczywaj pod żaglami” w okresie od 4 do 17 lipca młodzież szkolna z terenu gminy Kłecko zgłębiała tajniki żeglarstwa.

Tegoroczną przygodę żeglarską młodzi adepci rozpoczęli już dzień wcześniej – 3 lipca, podczas Otwarcia Sezonu Letniego nad Jeziorem Kłeckim, gdzie niektórzy z nich wtajemniczeni już w sztukę żeglarską, wzięli udział w regatach w klasie „Optymist”. Pierwszą lokatę uzyskał Mikołaj Jósiak, drugie miejsce zajął Jakub Osiński, a tuż za nim uplasowała się Marcelina Jósiak. Dla najlepszych były puchary, a dla wszystkich uczestników regat – dyplomy uczestnictwa, medale, upominki od organizatora regat oraz pamiątkowe statuetki ufundowane przez UKS Mitra.

W następnych dniach na Jeziorze Kłeckim można było ujrzeć żagle małych jachtów, a w nich dzielnych młodych żeglarzy, którzy starali się jak najlepiej wypełniać zadania związane z opanowaniem trudnej sztuki żeglowania. Sporo emocji wywoływały ćwiczenia dotyczące zachowania się i sposobu postępowania w przypadku wywrócenia się łodzi, tzw. „grzybka”. Pozwalały one na oswojenie się z trudnymi sytuacjami, z jakimi może mieć do czynienia każdy żeglarz. Zajęcia na wodzie były poprzedzone lekcjami teoretycznymi z podstaw żeglarstwa i próbami praktycznymi na lądzie.

Oprócz zajęć z żeglarstwa uczestnicy wypoczynku, w dni sprzyjającej aury, zażywali kąpieli wodnych i plażowania. Były też gry i zabawy na świeżym powietrzu, a wśród nich popularne „Bule”, podchody, gra w piłkę nożną na boisku przy plaży. Atrakcją każdego turnusu był wyjazd do Aquaparku w Wągrowcu, dzięki któremu udało się także zagospodarować dni niesprzyjającej pogody i trudnych warunków do żeglowania. Hitem, jak zawsze, był rejs do ośrodka Camping Borzątew, podczas którego uczestnicy mogli podziwiać piękno i walory turystyczne naturalnego środowiska najbliższej okolicy. Zajęcia w każdym z turnusów kończyło wspólne grillowanie.

Zainteresowanie dzieci i ich rodziców tą formą wypoczynku jest duże od lat i w tym roku również nie wszystkim chętnym, z braku miejsc, udało się z niej skorzystać. Wypoczynek na wodzie połączony z uprawianiem żeglarstwa musi spełniać bowiem ściśle określone warunki, z uwagi na konieczność zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa, jak i kadry szkolącej. W zajęciach wzięło ogółem udział 24 uczestników w wieku 9 – 14 lat z terenu gminy Kłecko, a półkolonie zostały podzielone na dwa 7-dniowe turnusy. Stroną organizacyjną i szkoleniową zajmował się Paweł Tomczyk - wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum w Kłecku, instruktor żeglarstwa. Od strony opieki wychowawczej i bezpieczeństwa na wodzie wspierał go Maciej Tomczyk, również od niedawna nauczyciel wychowania fizycznego w miejscowym gimnazjum, ponadto ratownik WOPR i trener pływania.

Bazą do zajęć była udostępniona przez Andrzeja Molendę przystań żeglarska „Korsarz” nad Jeziorem Kłeckim, a przedsięwzięcie zostało w dużej mierze dofinansowane przez Urząd Miejski Gminy Kłecko.

Organizatorzy wypoczynku mają nadzieję, że dzięki oferowanym zajęciom uda się co roku powiększać rzeszę młodych żeglarzy w Kłecku. Dla niektórych będzie to wakacyjna przygoda, dla innych być może - pasja na całe życie.

A więc – do zobaczenia za rok. Ahoj, żeglarze!

(m/n)