„Chrzest 966. U źródeł Polski” - wystawa podbija świat!
Dodane przez admin dnia Lipiec 16 2016 13:00:00
Trwa światowe tournée wystawy stworzonej przez zespół Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz uczniów I LO im. Bolesława Chrobrego! „Chrzest 966. U źródeł Polski” uroczyście otwarto w Teatrze Cieszyńskim (Těšín Theatre) 31 maja 2016 r. Prawie miesiąc później wystawę można było oglądać aż w Kanadzie!
Treść rozszerzona
W Kraju Klonowego Liścia wystawa została pokazana 25 czerwca podczas Dnia Polskiego w Mississaudze (Mississauga Polish Day). Była to masowa impreza z udziałem do 50 tysięcy osób. Dzień Polski to bardzo ważne wydarzenie dla Polaków, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju - w Mississauga mieszka duża społeczność polskiego pochodzenia, większość z emigracji końca XX wieku. Motto miasta Missisauga brzmi: „Duma z naszej przeszłości, Wiara w naszą przyszłość” (Pride in our past, Faith in our future). Polacy za granicą wspólnie z Muzeum przyczynili się tym działaniem do popularyzacji wiedzy o historii naszego kraju.

Ekspozycja została także pokazana podczas dorocznego przyjęcia wydawanego przez Konsula Generalnego, wspólnie z Radcą Handlowym RP w Kanadzie i Kanadyjsko-Polską Izbą Handlową. Spotkanie miało na celu podsumowanie roku współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Kanadą. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyło około 300 uczestników, w tym deputowanych do Parlamentu Kanady i prowincji Ontario. Organizacją wystawy zajął się konsul Andrzej Szydło. Wystawa z tej okazji została przetłumaczona na język angielski przez dra Tomasza Frydla i przygotowana przez Konsulat Generalny RP w Toronto.

„Chrzest 966. U źródeł Polski”, czyli wystawa, która powstała we współpracy z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko do końca sierpnia Muzeum pokaże ją m.in. w Szwecji, w stolicy Wenezueli i na siedmiu Wyspach Karaibskich oraz w Norwegii.

(mppp)