Tu spoczywa powstaniec wielkopolski...
Dodane przez admin dnia Czerwiec 20 2016 12:30:00
Dziś przedstawiono bliższe informacje na temat przygotowywanej od dawna akcji znakowania grobów powstańców wielkopolskich. Wnioski będzie można składać do połowy września tego roku w biurze senatora Roberta Gawła w Gnieźnie, osobiście lub listownie. Stosowne tabliczki planuje się umieścić na grobach powstańców, które znajdują się na terenie powiatu gnieźnieńskiego i powiatu wrzesińskiego.
Treść rozszerzona
Rozpoczyna się akcja znakowania nagrobków powstańców wielkopolskich, które znajdują się na cmentarzach w powiecie gnieźnieńskim oraz powiecie wrzesińskim. Podczas zwołanej dzisiaj konferencji prasowej opowiadano, w jaki sposób przedsięwzięcie to będzie przebiegało. - Jestem dumny z tego, że mieszkańcy naszego miasta i powiatu szanują i dbają o to, by groby naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość nie zostały bezimienne – mówi Henryk Pajkert, syn powstańca wielkopolskiego, który poprowadził spotkanie z dziennikarzami w auli Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie.

O przeprowadzeniu takiej akcji od wielu lat zastanawiali się jego dzisiejsi pomysłodawcy. Niestety nie ma jednego spójnego przedsięwzięcia w tym zakresie, które miałoby np. wspólny znak czy symbol. - Miasto Poznań, Towarzystwo Pamięci Powstania w Poznaniu, różne powiaty i gminy na terenie województwa wielkopolskiego tam wszędzie, gdzie powstańcy leżą takie akcje prowadzą samodzielnie – tłumaczy Robert Gaweł, prezes gnieźnieńskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Jego zdaniem bardzo dużo w tym zakresie zrobili kibice Lecha Poznań. - Dzięki ich wcześniejszej działalności odnowiono kilkaset mogił powstańców wielkopolskich. Zebrano tak duże środki, że właściwie, gdyby policzyć to, w co angażują się samorządy, to kibice zebrali dużo więcej pieniędzy – dodaje senator R. Gaweł.

Oznaczenie grobów powstańców ma być dowodem pamięci dla przyszłych pokoleń. - Różne były pomysły i projekty, gdyż akcja logistycznie jest dość trudna. Udało się jednak porozumieć i zostanie ona przeprowadzona na terenie bratnich powiatów. Przypominam, że powstańcy z Wrześni brali udział w walkach tutaj razem z powstańcami z Gniezna. To była walka o Zdziechowę, walka na froncie kujawskim o Inowrocław – podkreśla historyk i propagator pamięci o powstaniu, które odbyło się na przełomie 1918/1919 roku.

W akcję włącza się po raz kolejny Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań: - Jesteśmy Polakami i fakt ten jest dla nas powodem do dumy, a w związku z tym staramy się kultywować pamięć o naszych bohaterach ziemi lokalnej, gnieźnieńskiej, wrzesińskiej i ogólnie w Wielkopolsce całej. Początkowo zanosiliśmy znicze w miejsca związane z powstaniem wielkopolskim i przy tej okazji okazało się, że dużo tablic pomników jest zniszczonych. Wtedy powstał pomysł, żeby w kolejnych latach przy okazji Święta Zmarłych zbierać pieniądze i zacząć reperację tych wszystkich tablic. Pierwsza edycja była w 2010 roku – wspomina początki zaangażowania kibiców piłkarskich Jarosław Czyż, wiceprezes stowarzyszenia. - Rok później mogliśmy już przeprowadzać zbiórkę przy cmentarzach, bo wymagało to pewnych pozwoleń. W 2012 roku udało się nam zabrać 41 tysięcy złotych, a w 2013 roku zebraliśmy 102 tysiące złotych, 120 dolarów i 70 euro. W 2015 roku mamy kolejny rekord, tj. 191 tys. zł w 40 miejscowościach w Wielkopolsce i samym Poznaniu – informuje.

Władze samorządowe także zapowiedziały wsparcie. - My chcemy wesprzeć akcję w sposób promocyjno-logistyczny i oddamy do dyspozycji nośniki reklamowe, autobusy komunikacji miejskiej czy słupy ogłoszeniowe, środki elektroniczne, aby dotrzeć jak najszerzej do wszystkich, którzy jeszcze o tej akcji nie wiedzą – deklaruje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. - My tak samo się do tej akcji przyłączymy i będziemy informacje przekazywać wszystkimi dostępnymi środkami. Jestem wnuczką powstańca wielkopolskiego, a moja mama przed śmiercią zostawiła mi do wypełnienia takie zadanie, żeby ten grób był w taki sposób oznaczony i zawsze chciałam to zrobić. Całym sercem jestem zatem przy tej akcji i liczę, że będzie ona miała jak najszerszy wymiar – stwierdza Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

W akcję zaangażowały się także inne instytucje, których przedstawiciele gościli podczas konferencji prasowej: Beata Sieradzka, prezes wrzesińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Naturalnie pomoc zadeklarowało także Gminazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie, które reprezentowali dyrektor Magdalena Skupińska i nauczyciel historii Paweł Trygalski.

Wnioski o oznakowanie grobu powstańca wielkopolskiego należy składać do 15 września 2016 roku w biurze senatora Roberta Gawła w Gnieźnie. Można to zrobić osobiście, jak również listownie (Rynek 9, 62-200 Gniezno) lub elektronicznie (kontakt@powstaniegniezno.pl). Do każdego wniosku zgodnie z regulaminem trzeba załączyć dokumentację, która zostanie zeskanowana w celu weryfikacji, a następnie zwrócona jej posiadaczowi. Szczegółowy regulamin i więcej szczegółów na temat tej akcji znaleźć można na stronie internetowej: powstaniegniezno.pl

Wojciech Orłowski