Nocne zwiedzanie Niechanowa
Dodane przez admin dnia Czerwca 19 2016 23:00:00
Jakie tajemnice skrywa tunel łączący pałac z kościołem? Gdzie zniknęły skarby z niechanowskiego pałacu? Czy w pałacu ukazuje się duch? Dlaczego Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Jakie sekrety związane są z Oficyną Wschodnią zespołu pałacowo-parkowego? Na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego. Spotkanie pod hasłem „Nocne zwiedzanie Niechanowa” zgromadziło blisko pięćdziesiąt osób i zakończyło się około godz. 23.00.
Treść rozszerzona
Za nami 46 „Wędrówek z historią”, w tym pięć tegorocznych:„Tajemnice Kanału Dębina”, „Sekrety Łubowa”, „Śladami zapomnianej zbrodni hitlerowskiej”, „Sekrety gorzelnie w Mielnie” i „Skarby i tajemnice powiatu gnieźnieńskiego”. W miniony piątek kolejna wędrówka odbyła się w godzinach wieczorno-nocnych po najciekawszych zabytkach Niechanowa: XVIII-wiecznym pałacu, oficynie i kościele pw. św. Jakuba Apostoła.

„Nocne zwiedzanie Niechanowa” zaczęło się od świątyni, która powstała z XVI wieku. O najciekawszych zabytkach kościoła opowiadał K. Soberski, a o współczesnym życiu parafii ks. kan. Andrzej Ziółkowski, proboszcz miejscowej.

Była mowa między innymi o pochodzeniu rzeźb, historii ołtarza, niezwykłej chrzcielnicy, obrazach znajdujących się na bocznych ołtarzach, czy też o kryptach i tajemniczym tunelu mającym łączyć kościół z pałacem, jak również o Wielkopolskiej Drodze Świętego Jakuba, która przechodzi przez Niechanowo.

Dalej Karol Soberski, eksplorator i regionalista, poszedł na grób gen. Jana Siecińskiego, oficer wojsk napoleońskich, właściciela Karsewa, gdzie przybliżył jego postać i zasługi dla gminy Niechanowo. Później grupa przeszła na Skwer bł. Jana Pawła II i poznała historię powstania tego miejsca.

Ze Skweru, uczestnicy zwiedzania przeszli do bramy pałacowej, gdzie usłyszeli o historii powstania pałacu, jego pierwszych właścicielach, jak również o pobycie w pałacu Józefa Wybickiego.

Kolejne kroki grupa skierowała do Oficyny Wschodniej, gdzie zwiedzili zarówno poddasze, jak i piękne, łukowate piwnice oficyny, w których usłyszeli opowieści o skarbach ukrytych w pałacu oraz zrabowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców.

Po obejrzeniu Oficyny, trasa nocnego zwiedzania powiodła przez park, ze szczególnym uwzględnieniem powstałej w marcu tego roku Ścieżki Edukacyjno-Przyrodniczej. O jej powstaniu i walorach opowiedział Arkadiusz Gaca, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Niechanowie.

Po wędrówce po parku, grupa weszła na pałacowe poddasze, gdzie zapoznała się z historiami o duchach nawiedzających pałac... Emocji nie brakowało...

Po zejściu z poddasza, K. Soberski opowiedział o tym co się działo w pałacu w czasie II wojny światowej, przybliżył architekturę pałacu oraz najważniejsze elementy przebudowy pałacu. Następnie – po wejściu już do wnętrza pałacu – uczestnicy nocnego zwiedzania zwiedzili najważniejsze sale pałacowe, w tym oddaną do użytku w tym roku Salę Historii.

Na zakończenie wędrówki przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez OSiW OHP w Niechanowie oraz losowanie upominków wśród uczestników wyprawy.

Fundatorami upominków byli: Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Krystyna Łybacka, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, Stowarzyszenie Światowid, Nadleśnictwo Gniezno, Urząd Gminy Rogowo, Urząd Miasta i Gminy Witkowo oraz portale informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl i blog skarbnicatajemnic.pl.

Zwiedzanie odbyło się pod patronatem Eugeniusza Zamiara, wójta gminy Niechanowo.

Kolejna „Wędrówka z historią” już w lipcu. Szczegóły wkrótce.

Aleksandra Soberska
Fot. A. Soberska

Organizator K. Soberski dziękuje ks. kan. Andrzejowi Ziółkowskiemu, proboszczowi parafii w Niechanowie za zgodę na zwiedzanie kościoła, Arkadiuszowi Gacy, kierownikowi Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie za możliwość zwiedzania parku i pałacu oraz Eugeniuszowi Zamiarowie, wójtowi gminy Niechanowo za pomoc w zorganizowaniu tego projektu.