Zgłębili sekrety gorzelni w Mielnie
Dodane przez admin dnia Czerwca 06 2016 16:00:00
Jakie tajemnica ukryte są w XIX-wiecznej gorzelni w Mielnie? Co przedstawia tajemnicza mozaika? Jakie skarby architektury znajdują się w owczarni? Czy nad brzegiem jeziora Mielno znajdowała się letnia rezydencja rodziny von Wendorffów? Gdzie w tej miejscowości były młyny wodne? Dlaczego Edward von Wendorff nakazał zgromadzić ponad 20 koni nad brzegiem jeziora Utrata? Czy w lasach dookoła Mielna ukrywali się radzieccy partyzanci? Nowe sensacyjne i zupełnie nieznane fakty z historii Mielna – odkryte w ostatnich tygodniach – przedstawił podczas kolejnej już wyprawy z historią Karol Soberski.
Treść rozszerzona
Za nami już 44 wędrówki z historią, a ostatnia dotyczyła dopiero co odkrytych przez K. Soberskiego historycznych sensacjach Mielna – szczególnie zaś miejscowej gorzelni.

Tym samym można było zapoznać się z historią jednej z najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejscowości w powiecie gnieźnieńskim – historią Mielna w gminie Mieleszyn. Szczególnie, że po raz pierwszy można było zwiedzić – łącznie z podziemiami – XIX-wieczną gorzelnię w Mielnie, po której oprowadzał nas nas pan Zbigniew Kaczmarek.

Podczas tej wyprawy poznaliśmy nie tylko historią gorzelni, ale także jak przebiegał proces produkcji alkoholu w tej gorzelni.

Zbigniew Kaczmarek opowiedział też kilka anegdot z życia gorzelni a także niezwykłą historię... o duchu, który ukazuje się o północy w tym zakładzie (nieczynnym od 2007 roku). Poznaliśmy też kilka sensacyjnych faktów związanych z tym obiektem. Na folwarku w Mielnie zapoznaliśmy się także z historią XIX-wiecznej kuźni i owczarni.

Rozkwit Mielna na początku XX wieku to zasługa rodziny von Wendorffów, rodziny, która do dzisiaj skrywa wiele sekretów. I niektóre z tych tajemnic ujawnił K. Soberski, a były one związane zarówno z kaplicą-rotundą, pałacem, jak i letnią rezydencją von Wendorffów nad jeziorem Mielno. Dodatkowo poznaliśmy niezwykłe wydarzenia z okresu międzywojennego związane z tą rodziną.

W trakcie zwiedzania przedstawione zostały również nieznane fakty z historii pałacu w Mielnie – Domu Wczasów Dziecięcych – w okresie powojennym!

Na zakończenie zwiedzania udaliśmy się do świetlicy wiejskiej w Mielnie, gdzie na wszystkich czekał słodki poczęstunek oraz upominki dla uczestników zwiedzania.

Tym razem były to upominki przygotowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo, Wojta Gminy Rogowo, Nadleśnictwo Gniezno, Nadleśnictwo Gołąbki i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Kolejne zwiedzanie już w piątek 17 czerwca o godz. 19.00 – zapraszamy wówczas na Nocne zwiedzanie Niechanowa.

(as)

Fot. A. Soberska, W. Biront, K. Soberski

Organizator K. Soberski dziękuje Annie Eichstaedt-Grunwald, sołtysowi Mielna za udostępnienie świetlicy wiejskiej, Zbigniewowi Kaczmarkowi za pomoc i oprowadzenie po gorzelni, ks. Andrzejowi Januchowskiemu, proboszczowi parafii w Modliszewku za możliwość wejścia do kaplicy w Mielnie oraz Januszowi Kamińskiemu, wójtowi gminy Mieleszyn za wsparcie projektu.