Żeglarze z Kłecka gotowi do sezonu!
Dodane przez admin dnia Maj 16 2016 08:00:00
W miniony weekend żeglarze z Kłecka skupieni wokół Przystani Żeglarskiej „Korsarz” rozpoczęli tegoroczny sezon żeglarski. Wprawdzie wzburzone wody jeziora Kłeckiego i wisząca w powietrzu burza nie pozwoliła na żeglugę, to jednak żeglarze przy dźwiękach muzyki zainaugurowali sezon.
Treść rozszerzona
Jezioro Kłeckie od kilku już lat staje się – obok jezior w gminie Trzemeszno – jedynym akwenem w powiecie gnieźnieńskim, gdzie żeglarstwo ciągle się rozwija. Dlatego nie trzeba jechać na Mazury, by przekonać się, dlaczego warto w wakacje popływać żaglówką. Trzeba tylko przyjechać do Kłecka. Od 16 lat nad jeziorem Kłeckim znajduje się pierwsza z prawdziwego zdarzenia w gminie Kłecko - i jedna z najlepiej zorganizowanych i obleganych w sezonie - przystań żeglarska zbudowana, wraz z grupą kolegów, przez sternika Andrzeja Molendę.

- Pływam od piątej klasy szkoły podstawowej, a wciągnął mnie do tego wujek, do dzisiaj będący komandorem harcerskiej drużyny wodnej w Rynarzewie. Pływaliśmy wówczas na Pojezierzu Pałuckim. Drugą osobą, która mnie zachęciła do pływania, do żeglarstwa był mój brat. Potem poszedłem do liceum, gdzie też był Klub Wodny „Chrobry”. I tak to się na poważnie zaczęło - mówi A. Molenda.

Prywatna Przystań Żeglarska „Korsarz” to miejsce gdzie każdy żeglarz znajdzie wszystko to, co potrzebne do niezapomnianych chwil na wodzie. Gdy do tego dodamy tajemnicze i urokliwe (a przede wszystkim dziewicze) zakątki Jeziora Kłeckiego to nie ma lepszego miejsca na żeglarską przygodę. Warto dodać, że na Przystani można też wypożyczyć kajaki i spróbować swoich sił w tej wodnej przygodzie.

Jezioro Kłeckie to największy akwen północnej części powiatu gnieźnieńskiego mający powierzchnię 179 hektarów. Akwen ten leży na terenie dwóch gmin: Kłecka i Mieleszyn. Takie położenie sprawia, że ten akwen od kilku lat staje się prawdziwym rajem dla żeglarzy. Co roku na tym akwenie organizowanych jest wiele amatorskich zawodów dla miłośników sportów wodnych. W tym roku szczególnie warto żeglować po tym jeziorze, ponieważ „płytki” problem, który od wielu lat nurtował żeglarzy, został rozwiązany! Chodzi o przesmyk między częścią jeziora Kłeckiego znajdującą się na terenie gminy Kłecko a tą na terenie gminy Mieleszyn. Przesmyk, który przy niskim poziomie wody uniemożliwiał spokojne żeglowanie, został już poszerzony i znacznie pogłębiony. Tym samym nie ma już żadnych przeszkód by spędzać „wakacje pod żaglami” na jeziorze Kłeckim.

A dlaczego warto pływać i co takiego pięknego jest w żeglarstwie, Andrzej Molenda odpowiada: - Jestem, jak każdy żeglarz, marzycielem... A w żeglarstwie najbardziej pociąga mnie to, iż ta pasja uczy przyjaźni wśród ludzi i jeden na drugiego może liczyć.

A co czeka miłośników żeglarstwa w tym roku nad jeziorem Kłeckim? Na pewno zorganizowane zostaną dwa obozy żeglarskie dla dzieci – członków Uczniowskiego Klubu Sportowego „MITRA” Kłecko pod hasłem „Wypoczywaj pod żaglami”, na które UKS otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko. Do tego na początku lipca, przy okazji oficjalnego otwarcia kąpieliska w Kłecku, na Przystani odbędą się regaty żeglarskie. W planach są także inne ciekawe imprezy żeglarskie o których będziemy na bieżąco informować.

Karol Soberski