„Kryminalne Gniezno”
Dodane przez admin dnia Maj 24 2016 14:30:00
W ramach cyklu spotkań „Poznaj miasto z przewodnikiem” w minioną niedzielę odbyła się wycieczka „Szlakiem przedwojennych gnieźnieńskich zbrodni”. Cykl bezpłatnego oprowadzania przez przewodników od kilku lat organizowany jest przez Organizację Turystyczną „Szlak Piastowski” i cieszy się ogromną popularnością wśród gnieźnian. Tym razem blisko 40-osobową grupę poprowadził Rafał Jurke, wieloletni przewodnik po Gnieźnie i Szlaku Piastowskim.
Treść rozszerzona
Uczestnicy wycieczki usłyszeli miedzy innymi o potwornym podwójnym morderstwie dokonanym przy ul. Lecha w sierpniu 1930 roku. Przedwojenne Gniezno mające ok. 35 tysięcy mieszkańców było widownią samobójstw, miedzy innymi 18-letniej tancerki, która rozczarowana niespełnioną miłością rzuciła się w toń jeziora Jelonek.

Przy ul. Tumskiej młodociany bandyta chcąc okraść właścicielkę składu mleka, próbował zamknąć ją w szafie. Niestety także w Gnieźnie doszło do ohydnej zbrodni na 11-letniej dziewczynce, która zaufała obcemu człowiekowi i została przez niego zasztyletowana.

Turyści, którzy w tym dniu znaleźli się na szlaku wycieczki „Przedwojennych gnieźnieńskich zbrodni” mieli okazję poznać fakty i miejsca, w których doszło do tych potworności. Przedwojenne, niewielkie wówczas miasto Gniezno, nie było zatem oazą spokoju, choć jak wynika ze statystyk Policja Państwowa mogła pochwalić się dużą wykrywalnością przestępstw.

Na kolejne spotkanie z cyklu „Poznaj miasto z przewodnikiem” zapraszamy w dniu 12 czerwca na godzinę 15.00 (początek przy Pomniku Bolesława Chrobrego). Tym razem tematem wycieczki będzie: „Gniezno – tam gdzie sacrum spotyka się z profanum w architekturze, sztuce i historii”. Grupę poprowadzi Michał Glejzer miłośnik historii, Przewodniczący Rady Miasta Gniezna.

(otsp)
Fot. Beata Zielińska - Tubacka

Więcej na ten temat - tutaj