Meksyk i Gwatemala na zdjęciach Pauliny Pinkowskiej
Dodane przez admin dnia Kwiecień 02 2016 17:20:00
Sobotnie popołudnie było okazją dla miłośników podróży do spotkania z ciekawą artystką, Pauliną Pinkowską, która odwiedziła w ostatnim czasie Meksyk i Gwatemalę. Zanim odbył się wernisaż wystawy, na której pokazała ona swoje najciekawsze zdjęcia z tych miejsc, wyświetlono film o dżungli Peten w Gwatemali.
Treść rozszerzona
Artystka została poproszona o pokazanie swoich prac w Centrum Kultury „eSTeDe” w Gnieźnie z powodu niezwykłego zamiłowania do odwiedzania dalekich miejsc na świecie. - Kiedyś spotkałam Paulinę, która okazała się bardzo ciekawą osobą, a było to ponad roku. Stwierdziliśmy, że robi fajne zdjęcia i ciekawie opowiada. Wtedy umówiliśmy się, że trzeba zrobić wystawę – mówi Marta Pacak z eSTeDe. Trochę czasu upłynęło zanim udało się ten projekt zrealizować. - Paulina jest cały czas w rozjazdach, trudno było ten termin ustalić, ale udało się. Z początku miała to być tylko wystawa, ale doszłyśmy do wniosku, że dobrze byłoby zorganizować też spotkanie i pokaz, podczas którego można też coś ciekawego poopowiadać – dodaje.

Wystawa zawiera dwadzieścia jeden niezwykłych fotografii, które artystka wybrała spośród kilku tysięcy. - To fotografie, które dla mnie są najciekawsze. Chciałam za ich pośrednictwem przekazać ludziom najciekawsze historie, miejsca i obrzędy, jakie poznałam w Meksyku i Gwatemali, o których ciężko jest dowiedzieć się z internetu czy książek. To miejsca, które mnie zadziwiły, choć ja wcześniej już dobrze znałam się na tej kulturze – tłumaczy Paulina Pinkowska, podróżniczka i dziennikarka, która za cel swojego życia postawiła sobie odwiedzenie możliwie wszystkich zakątków świata.

Podróż po Ameryce centralnej rozpoczęła w 2013 roku. - Wyjechałam w podróż z plecakiem i tak naprawdę Meksyk ujął mnie najbardziej. Zaczęłam od tego momentu jeszcze bardziej zagłębiać się w tamtą kulturę. Teraz poznaję coraz więcej Ameryki centralnej, np. ostatnio byłam w Panamie – informuje P. Pinkowska, która regularnie podróżuje po świecie już od 16. roku życia. - Mam taki cel, że każdego roku poznaję co najmniej jedno państwo. Tak więc, zanim zostanę babcią i emerytką, to mam nadzieję, że uda mi się zobaczyć większą część tego świata i zakątki, które chce odwiedzić – podsumowuje.

Sympatycznej podróżniczce życzymy oczywiście spełnienia wszystkich wyjazdowych planów, które brzmią interesująco i są już skonkretyzowane. - Tak naprawdę najbliższe są mi kraje hiszpańskojęzyczne, bo też posługuję się hiszpańskim i portugalskim. Planuję już wyjazd do Argentyny i Brazylii. Chciałabym też bardzo poznać Peru – wylicza. Wystawa zdjęć Pauliny Pinkowskiej będzie czynna w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” przy ul. Roosevelta do 11 kwietnia.

Przed wernisażem wystawy odbył się pokaz filmu dokumentalnego, na którym pokazano między innymi dżunglę Peten w Gwatemali. - Pokazuję dżunglę budzącą się do życia z odgłosami budzących się małp i jaguarów. Miałam przyjemność być w tej dżungli nocą właśnie po to, żeby wejść potem na jedna z piramid w tym starożytnym mieście Tikal i podziwiać z jednej z tych piramid wschodzące słońce nad innymi piramidami, co widać też na jednej z prezentowanych fotografii – opowiada P. Pinkowska, która pracuje na co dzień jako pilot i przewodnik grup turystycznych.

Wojciech Orłowski