Poznali sekrety Łubowa
Dodane przez admin dnia Kwietnia 05 2016 15:00:00
Jeszcze nie przebrzmiały echa wędrówki wokół Kanału Dębina, a Karol Soberski zaprosił na kolejne spotkanie z historią, tym razem historią Łubowa. W miniony weekend można było zapoznać się z sekretami i ciekawostkami zarówno obu łubowskich świątyń, jak i samej historii Łubowa. Ponad pięciogodzinne spotkanie pod hasłem „Sekrety Łubowa” przyciągnęło do tej miejscowości kilkadziesiąt osób z różnych stron naszego regionu. Łubowo pokazało swoje nowe, arcyciekawe oblicze.
Treść rozszerzona
Było to już drugie tegoroczne, a 42 - licząc od 2012 roku - spotkanie z historią organizowane przez Karola Soberskiego eksploratora, niezależnego badacza lokalnej historii, tropiciela tajemnice i poszukiwacza skarbów. – Wybraliśmy tym razem Łubowo, bo ta miejscowość jest piękna, bogata w skarby i tajemnica, i godna promocji poprzez historię – podkreśla K. Soberski.

Tym razem K. Soberski zabrał ponad 30 osób z Gniezna, Kłecka, Witkowa, Mielżyna, Łubowa, Cielimowa na zwiedzanie pod hasłem „Sekrety Łubowa”. W trakcie tej wędrówki można było poznać historię zarówno drewnianego, pochodzącego z XVII wieku kościoła pw. św. Mikołaja (który swoim urokiem, zabytkami i niepowtarzalną atmosferą oczarował uczestników wędrówki), jak i poewangelickiego pochodzącego z 1891 roku – i skrywającego wiele tajemnic – kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Można również było poznać historię tamtejszej parafii ewangelickiej, jak i historię świątyni ewangelickiej w sąsiednim Komorowie oraz dzieje cmentarzy ewangelickich w gminie Łubowo.

Nie zabrakło również ciekawostek związanych z magicznym grodziskiem znajdującym się w Łubowie, jak również tamtejszego dworu w którym obecnie mieści się Urząd Gminy. Podczas wędrówki po Łubowie uczestnicy poznali też kilka ciekawostek z okolic tej miejscowości, które wspólnie z K. Soberskim przedstawiał Tadeusz Panowicz, chodząca skarbnica wiedzy o gminie Łubowo.

Tadeusz Panowicz od lat mieszka na obrzeżu Lednickiego Parku Krajobrazowego, w urokliwie położonej wiosce Imielenko w gminie Łubowo. Bliskość sławnego Ostrowa Lednickiego i jego niepowtarzalne zabytki sprawiły, iż bez reszty zajął się ich popularyzacją. Ciągle zbiera wszelkiego rodzaju wiadomości, dokumenty i anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi żyjących w Wielkopolsce, a zdobytą wiedzę przekazuje dorosłym i młodzieży.

Jego spotkanie z uczestnikami wędrówki po Łubowie, barwne opowieści cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bo potrafił mówić ze swadą. W trakcie wędrówki T. Panowicz opowiadał też o swoich odkryciach archeologicznych, m.in. cmentarzyskach pradziejowych i wczesnośredniowiecznych, zespołach prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawnych osada i wielu innych zabytkach. A że T. Panowicz to namiętny bibliofil i zbieracz staroci, a w jego domu każde wolne miejsce zajmują książki, dawne fotografie, pocztówki, dokumenty, zapisane czy zarysowane kartki, najprzeróżniejsze „rupiecie”, to można było wysłuchać wielu ciekawych opowieści.

Karol Soberski przyznaje: - Znając Tadzia od wielu lat i wiedząc, jakimi on informacjami dysponuje, byłoby grzechem nie zaproszenie jego osoby na dzisiejszej zwiedzanie Łubowa. Osoby z taką bogatą wiedzą należy promować, co też dzisiaj czynię. Jego arcyciekawe opowieści o historii tej miejscowości, jak i okolic są idealnym uzupełnieniem naszego dzisiejszego spotkania.

Sobotnia wycieczka po Łubowie pokazała, że ta mała miejscowość skrywa w sobie wiele cennych zabytków i niezwykłych miejsc, o których – przejeżdżając przez Łubowo – nie mamy żadnego pojęcia!

Kilkugodzinna wędrówka zakończyła się w Domu Kultury w Łubowie, gdzie na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz losowanie upominków. Tym razem były to gadżety związane z 1050 rocznicą Chrztu Polski przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i Andrzeja Łozowskiego, wójta gminy Łubowo.

Wśród tych upominków szczególnie cenny był medal wybity przez gminę Łubowo na tegoroczny jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski, o której to rocznicy podczas zwiedzania Łubowa była wielokrotnie mowa. Zwłaszcza o obchodach które 14 kwietnia odbędą się na Ostrowie Lednickim i Wielkim Zlocie Słowian, który od 25 do 29 maja odbędzie się w Dziekanowicach i na Ostrowie Lednickim.

Kolejne zwiedzanie już 30 kwietnia – tym razem powędrujemy „Śladami zapomnianej zbrodni hitlerowskiej” oraz poznamy tajemnice Mielna.

(as)

Fot. A. Soberska, W. Biront, K. Soberski

Organizator K. Soberski dziękuje ks. Janowi Łykowskiemu, proboszczowi parafii w Łubowie za zgodę na zwiedzanie obu kościołów (Panu kościelnemu za otwarcie świątyń), Andrzejowi Łozowskiemu, wójtowi gminy Łubowo za użyczenie sali Domu Kultury i pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubowie oraz tamtejszego Domu Kultury za pomoc w zorganizowaniu tego projektu.