Sensacyjne odkrycie niedaleko Janowca Wielkopolskiego!
Dodane przez admin dnia Marzec 10 2016 11:10:00
Dzisiaj rano w lesie niedaleko Janowca Wielkopolskiego doszło do sensacyjnego odkrycia skarbu sprzed 3 tysięcy lat! Policjanci zajmujący się odzyskiwaniem dzieł sztuki, odnaleźli kilkadziesiąt drogocennych przedmiotów pochodzących prawdopodobnie z epoki brązu. Są to m.in. bransolety, naszyjniki i spinki do włosów.
Treść rozszerzona
Jak doszło do odnalezienia skarbu? Okazuje się, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pracuje grupa zajmująca się odzyskiwaniem dzieł sztuki. I właśnie funkcjonariusze tego zespołu otrzymali informację, że w okolicach Janowca Wielkopolskiego pojawiają się osoby z wykrywaczami metalu. - Funkcjonariusze sprawdzali informacje mówiące o tym, że w ostatnim czasie widziane były tam osoby, które mogły prowadzić nielegalne wykopaliska. Gdy tam się zjawili nikogo nie zastali. Ich uwagę przykuło jednak miejsce, które postanowili sprawdzić. Po przekopaniu kawałka ziemi natrafili na niezwykłe przedmioty. Były to elementy ozdobne do włosów, naszyjniki, bransolety. Były tam także elementy uprzęży końskiej, włóczni oraz toporów. - informuje mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Po odkryciu skarbu policjanci skontaktowali się z koordynatorem do spraw ochrony zabytków w Komendzie Głównej Policji oraz ekspertem Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Zawiadomili także miejscowego konserwatora zabytków i historyków sztuki.

Według wstępnej oceny przedmioty te mogą pochodzić z epoki brązu. Zostały one przekazane ekspertom, a miejsce znaleziska zabezpieczono do badań archeologicznych.

(kfs/KWP Poznań)

Fot. KWP Poznań