Prezydent z przewodnikami o miejskiej turystyce
Dodane przez admin dnia Luty 26 2016 16:00:00
O bieżących problemach branży turystycznej i o wyzwaniach czekających Gniezno w nadchodzącym czasie prezydent Gniezna rozmawiał z przedstawicielami środowisk przewodnickich. Tomasz Budasz zaprosił ich do Urzędu Miejskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika, przypadającego 21 lutego każdego roku.
Treść rozszerzona
Prezydent składając wszystkim przewodnikom życzenia, zaznaczył że Pierwsza Stolica Polski jest w trakcie realizacji kilku projektów, które zmienią turystyczny obraz miasta. Przypomniał, że miasto pozyskało ostatnio dofinansowanie w wysokości ponad siedmiu milionów złotych na rewitalizację Starego Ratusza, który ma stać się architektoniczną perłą Gniezna. Jeszcze ważniejsze są inne środki, które miasto wkrótce otrzyma, czyli ponad trzy miliony złotych na stworzenie Traktu Królewskiego.

W jego ramach w przestrzeni miejskiej zamontowanych zostanie siedem pełnowymiarowych rzeźb z brązu: przedstawiających pięciu królów polski, Lecha, Czecha i Rusa oraz Piasta Kołodzieja. Oprócz tego, planowane jest wykonanie czterech makiet miasta z brązu, ośmiu tablic informacyjnych, trzech infokiosków oraz piętnastu podobizn królików. Wszystkie te elementy stworzą specjalny, nowy szlak miejski, którego kształt został przedstawiony przewodnikom do konsultacji. Władzom miasta zależy bowiem, by eksperci, jakimi bez wątpienia są przewodnicy, mogli wyrazić swoje zdanie na temat tej nowo powstającej atrakcji turystycznej. Zebranym na spotkaniu pomysł bardzo przypadł do gustu, a drobne modyfikacje zgłoszone przez przewodników, z pewnością zostaną wzięte pod uwagę przy konstruowaniu końcowego kształtu szlaku.

Obecni na spotkaniu pracownicy Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Gnieźnie przestawili także przewodnikom ważne informacje dotyczące nadchodzącego roku. Omówiono najważniejsze punkty zbliżającego się Królewskiego Festiwalu Artystycznego, w ramach którego w każdy weekend od czerwca do sierpnia centrum miasta będzie areną ciekawych imprez kulturalnych.

Rozmawiano także o przystąpieniu Miasta Gniezna do stowarzyszenia Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”, które ma się zająć promocją jednego z najważniejszych szlaków turystycznych w Polsce w jego nowej, zmodyfikowanej formie.

(Inf. prasowa)