Poznali tajemnice Kanału Dębina
Dodane przez admin dnia Marca 13 2016 23:00:00
Ponad 70 osób z Wielkopolski, Kujaw i Pałuk - mimo zimna i padającego deszczu - wzięło udział w pierwszym tegorocznym zwiedzaniu organizowanym przez Karola Soberskiego, eksploratora i niezależnego badacza lokalnej historii. Tym razem wyprawa związana była z Kanałem Dębina i tajemnicami, które skrywa okolica tej rzeczki. W ten sposób weszli w piąty już sezon odkrywania sekretów naszego regionu. Kilkugodzinna wędrówka przyniosła uczestnikom wiele ciekawych informacji i niespodzianek.
Treść rozszerzona
Dlaczego polityk z Dębłowa nie został Prezydentem Polski? Jakie sekrety skrywają mosty na Kanale Dębina? Do czego miały służyć potężne silosy wybudowane przez hitlerowców w Nowaszycach? Czy lasy w okolicach Mielna miały swojego „Strażnika Skarbu”? Jakie tajemnice kryje ziemia na skrzyżowaniu drogi Przysieka – Nowaszyce? Skąd wzięła się nazwa Świątniki Małe? Kogo UB ścigało w okolicach tej wioski w latach 40-tych XX wieku?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszeli ci wszyscy, którzy w minioną niedzielę (6 marca) wybrali się pierwsze w tym roku, a 41 w sumie (licząc od 2012 roku) zwiedzanie najciekawszych miejsc w naszym regionie organizowane przez Karola Soberskiego, niezależnego badacza lokalnej historii, tropiciel tajemnice i poszukiwacz skarbów. Tym razem była to wędrówka pod hasłem: Tajemnice Kanału Dębina. Zwiedzanie rozpoczęło się w Dębłowie, a zakończyło w Świątnikach Małych.

- Rozpoczęliśmy kolejny sezon odkrywania tajemnic naszego regionu. Pierwsza tegoroczna wędrówka była inna niż poprzednie, ponieważ poznawaliśmy tajemnice strumienia przepływającego przez gminę Gniezno i gminę Mieleszyn, a mianowicie Kanału Dębina. Wszyscy, którzy przybyli na tę wyprawę mogli przekonać się, że tereny przez które przepływa Kanał Dębina, jak i sama rzeczka, skrywają wiele tajemnic zarówno z XIX, jak i XX wieku, w tym sekrety czasów II wojny światowej – mówi K. Soberski.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnie poczęstunkiem oraz losowaniem upominków, które na to zwiedzanie ufundowali: starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska, Łukasz Grabowski, pełniący funkcję burmistrza gminy Witkowo, Michał Michalak, nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno, Marek Malak, nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wędrówka odbyła się pod patronatem Janusz Kamińskiego, wójta gminy Mieleszyn.

Kolejna wyprawa już 2 kwietnia – będziemy wtedy poznawać sekrety Łubowa.

(as)

Fot. A. Soberska, W. Biront

Organizator K. Soberski dziękuje Zbigniewowi Kapcińskiemu, sołtysowi Świątnik Małych za udostępnienie świetlicy wiejskiej, a pani Stanisławie Kaczmarek ze Świątnik Małych i panu Eugeniuszowi Mellerowi, przewodniczącemu Rady Gminy Mieleszyn, także mieszkańcowi Świątnik Małych, za pomoc w zorganizowaniu tego projektu.