„Wielkopolska Szlak Piastowski” - prapremiera w Gnieźnie!
Dodane przez admin dnia Luty 09 2016 15:00:00
„Wielkopolska Szlak Piastowski” - taki tytuł nosi folder przygotowany przez Wielkopolską Organizację Turystyczną, promujący Szlak Piastowski, czyli markowy produkt regionalny w obszarze turystyki kulturowej, którego prapremiera prasowa odbyła się dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Dzisiaj przedstawiono też plan działań promujących Szlak Piastowski.
Treść rozszerzona
Rok 2016 będzie przełomowym dla Szlaku Piastowskiego w działalności Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Po zakończonej z sukcesami kilkuletniej kampanii w zakresie wykreowania oraz wypromowania wiodącego produktu turystyki wodnej regionu – Wielkiej Pętli Wielkopolski, przyszedł czas na podobne działania co do drugiego markowego produktu regionalnego w obszarze turystyki kulturowej – Szlaku Piastowskiego. Oba produkty, są aktualnie filarami promocji wizerunkowej Wielkopolski.

WOT, jako regionalna organizacja turystyczna, przygotowała następujące działania promujące ten najważniejszy produkt kulturowy województwa wielkopolskiego, które także zostały dzisiaj przedstawione w Gnieźnie.

- Kilka lat temu powstała Rada Programowa ds Szlaku Piastowskiego która wyznaczyła nowe trasy przebiegu szlaku i jego cezurę czasową. Warto podkreślić, że obie te trasy nowego szlaku przecinają się w Gnieźnie, co stanowi jakby naturalne centrum szlaku – mówi Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. - Folder przygotowany i starannie wydany przez WOT będzie używany w celach promocji nowego Szlaku Piastowskiego, najstarszego szlaku kulturowego w Polsce – dodaje.

Folder „Wielkopolska Szlak Piastowski” opisuje atrakcje turystyczne na szlaku i w jego najbliższym otoczeniu, takie jak kościoły, pomniki, muzea, czy rezerwaty archeologiczne. Na mapach wskazane zostały nie tylko najważniejsze obiekty na trasach wschód-zachód i północ-południe, ale także miejscowości aspirujące do wpisania na Szlak Piastowski. Dodatkowo, zaznaczone zostały trasy tematyczne: biograficzna wielkich Piastów, początków chrześcijaństwa w Polsce, archeologiczna, mnichów i klasztorów.

- W folderze znajdziemy też kalendarz corocznych imprez o tematyce piastowskiej i archeologicznej podpowiada kiedy i gdzie powinien pojawić się turysta, zainteresowany najdawniejszą historią Polski, aby uczestniczyć w historycznych inscenizacjach, festiwalach, czy imprezach – podkreśla T. Wiktor.

Publikacja uzupełniona jest o propozycję wybranych miejsc noclegowych na szlaku, przedstawionych zgodnie z geograficznym położeniem. Wszystkie informacje mają służyć turystom, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić czas na szlaku. Autorem tekstu jest prof. Armin Mikos von Rohrscheidt. Folder został wydany w nakładzie 5 tys. egzemplarzy.

Tour Salon 2016, czyli Szlak Piastowski w roli głównej
Folder „Wielkopolska Szlak Piastowski” będzie dostępny m.in. na rozpoczynających się 12 lutego targach Tour Salon 2016 w Poznaniu, gdzie Szlak Piastowski będzie motywem przewodnim promującym stoisko regionalne Wielkopolski. - To właśnie na najbliższych targach w Poznaniu odbędzie się oficjalna premiera nowego folderu WOT o Szlaku Piastowskim. Wystąpieniu Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej towarzyszyć będą wyjątkowe eventy – otwarcie na scenie głównej repliki Drzwi Gnieźnieńskich będzie jednocześnie oficjalnym otwarciem targów. Ale to nie wszystkie atrakcje, które przygotowała WOT dla zwiedzających – mówi T. Wiktor. - Warto odwiedzić stoisko Wielkopolski, gdzie na wydzielonej strefie zostaną zaprezentowane eksponaty z epoki Piastów: łódź wikingów, makieta trebusza, kusza wałowa, zbrojownia z możliwością przebierania się – dodaje.

1050. lecie chrztu Polski a Szlak Piastowski
Wielkopolska Organizacja Turystyczna zaplanowała promocję szlaku także na wielu innych imprezach i widowiskach plenerowych odbywających się w roku 2016, szczególnie tych dedykowanych rocznicy chrztu. - Szlak Piastowski to szlak związany z naszą historią i główne z tego powodu kierujemy promocję na polski rynek – zaznacza i dodaje, że oprócz Toru Salonu, stoisko z materiałami promującymi region, w tym przede wszystkim Szlak Piastowski, będzie obecne m.in. podczas X Zjazdu Gnieźnieńskiego, czy podczas kolejnego widowiska organizowanego w Murowanej Goślinie przez Stowarzyszenie Dzieje pn. „Krzyż i Orzeł”.

Więcej o promocji Szlaku Piastowskiego już wkrótce na naszym portalu.

Karol Soberski