„Wyspy władców” - film o Ostrowie Lednickim gotowy! Prapremiera już 21 września!
Dodane przez admin dnia Sierpień 30 2012 19:00:00
Ostrów Lednicki, brzegi jeziora Lednica i inne tereny Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to doskonałe miejsca na plan filmowy! Tak też było w ubiegłym roku, gdy miejsce to przeniosło się w czasie... Inscenizacje z udziałem wojów, spacerujący Mieszko I i Dąbrówka, życie mieszkańców podgrodzia... Atmosfera jak przed tysiącem lat... A wszystko za sprawą filmu pt. „Wyspa władców”, którego prapremiera odbędzie się 21 września w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
Treść rozszerzona
- Ten film dotyczy historycznych wydarzeń na wyspie Ostrów Lednicki i w całym tym mikroregionie. Pod względem chronologicznym dotyczy czasów od momentu kiedy wyspa była tylko zwykłą wyspą, potem zaczął się okres tworzenia siedziby obronnej przez Mieszka i do wydarzeń 1038/39 roku czyli do najazdu Brzetysława. Film ma roboczy tytuł, ale taki najprawdopodobniej pozostanie „Wyspa władców”. Reżyserem jest pan Zdzisław Cozac, laureat wielu nagród filmowych w Polsce i za granicą. Jest m.in. ubiegłorocznym laureatem Grand Prix I Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie – mówi prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, pomysłodawca tej produkcji.

Film był przygotowywany od września 2010 roku, ale pierwsze kadry nakręcono w sierpniu 2011 roku. Prapremiera odbędzie się 21 wrzesień 2012 roku o godz. 17.30. - Główna premiera filmu odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (Muzeum na Lednicy nie posiada dużej sali audiowizualnej – dop. red), a potem przed wyjazdem filmu na kolejny festiwal w Krakowie, prawdopodobnie film będzie pokazywany na festiwalach filmów archeologicznych na terenie Europy. Patronat nad filmem objęły Discovery Historia, TVP Historia i „Archeologia Żywa” – dodaje A. Wyrwa.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum „Wyspa władców” to film naukowy z wykorzystaniem animacji i najnowszej techniki, a jednocześnie są też animacje historyczne fabularyzowane. - Na Ostrowie Lednickim i nad jeziorem Lednica były kręcone m.in. sceny z udziałem Mieszka I, Bolesława, drużyny Bolesława i Wikingów, którzy byli przy Bolesławie. Były też kręcone sceny poświęcone przyjazdowi Ottona III na Ostrów Lednicki, a także sceny najazdu Brzetysława. Batalistyczne sceny na wyspie, łącznie ze zdobywaniem mostu, walkami na moście, te których relikty odkryli później archeolodzy i mamy je na wystawie w muzeum, czyli tego najliczniejszego zbioru militariów średniowiecznej Europy – wyjaśnia A. Wyrwa.

Pomysłodawcą filmu jest prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Autorami scenariusza są dr Janusz Górecki i Zdzisław Cozac.

- Nieśmiało powiem, że pomysł filmu wyszedł ode mnie. Jestem w bezpośrednim kontakcie z panem Zdzisławem Cozaciem, którego poznałem na I Festiwalu Filmów Archeologicznych, w ramach którego myśmy otrzymali wyróżnienie za nasz film „Nasze korzenie”. I tam zapadła decyzja, że chcielibyśmy nakręcić taki film – mówi prof. Wyrwa.

Film, który będzie trwał 45 minut to z jednej strony trud naukowców, którzy dochodzili do tego aby odkryć i odszyfrować historię sprzed tysiąca lat, a z drugiej strony film będzie obrazem tej przestrzeni historycznej opartej na wiarygodnych faktach.

Produkcja filmu mogła się rozpocząć dzięki dofinansowaniu, jakie zdobył producent z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale produkcję wsparli też sponsorzy.

Karol Soberski

Zdjęcia, które publikujemy zostały zrobione podczas kręcenia scen nad jeziorem Lednica w październiku 2011 r.