Klaster Turystyczny założony
Dodane przez admin dnia Styczeń 15 2016 12:50:00
Dziewiętnaście jednostek samorządu terytorialnego założyły dziś w Gnieźnie stowarzyszenie Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Jego najważniejszym celem będzie kreowanie atrakcyjnego wizerunku w kraju i zagranicą. Efektem tego ma być zwiększenie liczby turystów odwiedzających nasze najbliższe okolice.
Treść rozszerzona
Dzisiaj w siedzibie starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyło się spotkanie założycielskie Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Wydarzenie to niesie ze sobą wiele korzyści, z których czerpać będzie można w przyszłości na wiele różnych sposobów. - Przypomnę, że od 2011 roku trwały prace nad przebudową Szlaku Piastowskiego. Utworzenie stowarzyszenia, które dziś ma miejsce jest ukoronowaniem tych prac – mówi Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego, którą cieszą perspektywy rysujące się na przyszłość. - Ułatwi to działalność na Szlaku Piastowskim, organizowanie zwiedzania obiektów turystycznych na tym szlaku. Klaster będzie mógł także prowadzić działalność gospodarczą, a więc pozyskiwać środki zewnętrzne. Organizacja ta będzie także promowała Szlak Piastowski i planowała różne wydarzenia i imprezy, ten kalendarz będzie tak układany, aby one nie pokrywały się ze sobą. Ma to również znaczenie gospodarcze, z tego względu, że liczymy na rozwój turystyki na tym szlaku, a tym samym będzie się to przekładało na nowe miejsca pracy i zyski dla mieszkańców na terenie Szlaku Piastowskiego – wylicza B. Tarczyńska.

Wiadomo już także, jakie kwoty ostatecznie zostaną przeznaczone w najbliższym czasie na rozwój tego projektu. - Samorząd województwa wielkopolskiego trzyma w swojej mocnej ręce parasol nad tym projektem. W tym roku mamy zapisane całkiem spore środki na oznakowanie tego szlaku turystycznego znakami drogowymi E-22 i tablicami, które będziemy ustawiali przed obiektami. Przewidziane są także środki unijne na projekt inwestycyjno-promocyjny – informuje Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. - Pieniądze pochodzące z budżetu województwa w kwocie 1 200 000 złotych przeznaczone zostaną na oznakowanie szlaku i będą wydatkowane przez nas w ciągu najbliższych dwóch lat. Drugi projekt jest robiony z sześcioma partnerami na kwotę prawie 6 milionów złotych, w ramach którego będą przeprowadzane inwestycje podnoszące jakość Szlaku Piastowskiego wraz z promocją tego, co wokół tego się stanie – dodaje T. Wiktor.

W kongresie założycielskim wzięli udział m. in. przedstawiciele powiatu wrzesińskiego oraz gminy Pobiedziska. Oboje zgodnie twierdzą, że powołanie do życia tak dużego klastra turystycznego oznaczać może tylko korzyści dla wszystkich 29 jednostek samorządu terytorialnego, które w projekcie tym uczestniczą. - Uczestniczymy w tym, bo uważamy to za bardzo ważne działanie. Szlak Piastowski mówi, że to w tym miejscu powstała Polska i że stąd są korzenie naszego narodu. Na naszym terenie są dwa punkty, które do tego szlaku będą należały, to Grzybowo i Pyzdry. Jesteśmy tutaj, bo powinniśmy wszyscy wspólnie, jako gminy i powiaty promować tę naszą wspólną inicjatywę, żeby do nas wszyscy z całej Polski przyjeżdżali i zwiedzali te miejsca. Dzięki temu nasz region będzie się rozwijać – uważa Waldemar Grzegorek, wicestarosta wrzesiński. - Jesteśmy miastem starym, czyli można powiedzieć, że nasza historia jest tak samo stara, jak historia innych najstarszych miast w Polsce. A jeżeli jesteśmy na Szlaku Piastowskim, szczególnie między Poznaniem a Gnieznem, to dla nas ma to istotne znaczenie, dlatego że podstawowym celem naszej strategii jest właśnie rozwój gminy turystycznej. My wiemy, ze to jest tzw. turystyka weekendowa, a nie ta turystyka w szerokim tego słowa znaczeniu. Mamy różne możliwości propagowania tej turystyki i powinniśmy przede wszystkim podjąć działania na rzecz przedsiębiorców, którzy w tych dziedzinach mogą się rozwijać oraz przyciągnąć innych inwestorów w tym zakresie – tłumaczy Dorota Nowacka, burmistrz Pobiedzisk.

Członkami założycielskimi klastra jest: pięć powiatów (gnieźnieński, kościański, wągrowiecki wrzesiński, średzki); pięć gmin miejskich (Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec); sześć gmin miejsko-wiejskich (Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września); trzy gminy wiejskie (Dominowo, Łubowo, Wągrowiec).

Na przewodniczącą obrad kongresu założycielskiego, który odbywał się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie wybrano jednogłośnie Agnieszkę Rzempałę-Chmielewską.

Wojciech Orłowski