Wycieczka upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie...
Dodane przez admin dnia Styczeń 11 2016 11:00:00
Grupa uczestników wraz z wychowawcami Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie wyjechała do Gniezna w celu odwiedzenia miejsc upamiętniających Powstanie Wielkopolskie 1918 r. zakończeniem wycieczki był seans filmowy „Gwiezdne wojny” w kinie Helios.
Treść rozszerzona
Uczestnicy wraz z wychowawcami spacerowali ulicami Gniezna słuchając opowieści wychowawcy jak to już 28 grudnia zasadnicze walki rozegrały się na ulicach Gniezna. Z informacją o wybuchu powstania z Poznania przyjechał sierżant Walczak. Młodych, bojowo nastawionych gnieźnian, którzy przeszli cykl szkoleń w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, nie trzeba było długo namawiać do walki. Szybko ruszyli w stronę koszar piechoty pruskiej przy obecnej ul. Jana III Sobieskiego.

Ważnym punktem, który również udało się zdobyć, były koszary dragonów przy obecnej ul. Wrzesińskiej. Jakie nazwiska warto znać w kontekście powstańczych wydarzeń w Gnieźnie? Na pewno Zygmunt Kittel, komendant „Sokoła”, współorganizator i dowódca powstania w Gnieźnie. 28 grudnia został obwołany komendantem naszego miasta. To on podjął decyzję o zaatakowaniu pobliskiej Zdziechowy, w której zaczęły się zbierać niemieckie oddziały grenzschutzu. Po wojnie został pierwszym starostą gnieźnieńskim. Kiedy wchodzimy do budynku starostwa, to po lewej stronie znajduje się tablica upamiętniająca jego postać. Może czasem warto się tam zatrzymać?

Po spacerze i odwiedzeniu murali upamiętniających dni walk, uczestnicy udali się do kina gdzie w miłej atmosferze obejrzeli film pt: „Gwiezdne Wojny”. Po seansie pełni wrażeń i bogatsi o nowe informacje z historii rozjechali się do domów.

Agnieszka Nowacka