Harcerze wędrowali Szlakiem Powstańców Wielkopolskich
Dodane przez admin dnia Grudzień 31 2015 08:00:00
Po raz jedenasty odbył się wczoraj Rajd Szlakiem Powstańców Wielkopolskich z Gniezna do Zdziechowy, którego organizatorem był 51. Szczep Harcerski „Pomarańczowy” ze Zdziechowy. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu rajdy były organizowane przez tamtejszą szkołę już od 1935 roku.
Treść rozszerzona
Podczas tegorocznego rajdu harcerze pokonywali trasę powstańców, tzn. wyszli z koszar przu ul. Wrzesińskiej i szli do Zdziechowy.

Celem rajdu było uczczenie 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz przypomnienie wydarzeń i ważnych postaci związanych z Powstaniem i bitwą pod Zdziechową.

W czasie rajdu harcerze musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami: musieli odszyfrować wiadomość na cmentarzu, zaminować drogę, przygotować ognisko i jedzenie na nim, wykazać się wiadomościami o Powstaniu oraz swoją sprawnością fizyczną.

Wyniki tych zmagań: 1 miejsce - 6 DSH „Granatowo-Biali”; 2 miejsce - 44 DSH „Biała Róża”; 3 miejsce - 44 DSH „Kolumbowie”. Nagrodami były unikatowe koszulki - w tym roku w kolorze niebieskim ufundowane przez Gminę Gniezno oraz grupowe gry planszowe (sponsorzy to: Gmina Gniezno z wójtem Włodzimierzem Lemanem na czele oraz sołtys wsi Zdziechowa - Łukasz Ciesielski).

Rajd zakończył się mszą św. w kościele parafialnym pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie, której przewodniczył ks. Paweł Gronowski oraz apelem pod miejscowym pomnikiem. W rajdzie uczestniczyło 78 osób.

(kaes)