Pierwsza taka rekonstrukcja w Anastazewie!
Dodane przez admin dnia Grudzień 28 2015 08:30:00
Ważnym akcentem gminnych obchodów 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego była wieczorna rekonstrukcja historyczna w Anastazewie. Pierwszy raz w historii naszej gminy odbyła się inscenizacja w takiej formie. Grupy rekonstrukcyjne odtworzyły wydarzenia, które miały miejsce rzeczywiście w Anastazewie w nocy z 28 na 29 grudnia 1918 r. – odbicie z rąk Niemców posterunku Grenschutzu. Rekonstrukcja była jednocześnie zwieńczeniem XVIII Rajdu Szlakiem Kompanii Powidzkiej 1918 r., w którym wzięło udział ok. 150 osób.
Treść rozszerzona
Na zakończenie rekonstrukcji dzięki kibicom Lecha Poznań, w tym także z Powidza, zaaranżowano dodatkową oprawę. Po okrzyku „chwała i cześć bohaterom” podczas śpiewu hymnu narodowego odpalone zostały race, rozświetlając niebo na cześć bohaterów Powstania.

W przemówieniu Jakub Gwit, wójt gminy Powidz podkreślił, że patriotyzm nie zna granic. Pokonał również tę, która przebiegała przez Jezioro Powidzkie. Pamiątkową statuetką wójt uhonorował pana Romualda Cieślewicza, wiernego strażnika historii Anastazewa, który wraz swoim synem Włodzimierzem i wnuczką Izabelą, życzliwie udostępniają swój teren na realizację przez gminę przedsięwzięć historycznych.

Inicjatorem zorganizowania rekonstrukcji na terenie gminy Powidz jest senator Robert Gaweł, który był obecny w Anastazewie. Scenariusz rekonstrukcji opracował Sławomir Skudzawski, zastępca dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Powidzu.

W przedsięwzięciu brały udział następujące grupy rekonstrukcyjne: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Gniezno” z Gniezna, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Dragoner” z Gniezna, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grӓtz” z Grodziska Wielkopolskiego, Drużyna Tradycji 70. Pułku Piechoty z Pleszewa, Stowarzyszenie „Cronica Reenactment” z Poznania, Grupa Operacyjna „Maxxim” z Opalenicy.

(JG)