Witkowo oddało hołd powstańcom wielkopolskim!
Dodane przez admin dnia Grudzień 27 2015 18:00:00
Dzisiaj w Witkowie odbyły się uroczystości związane z 97. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oficjalne obchody pod pomnikiem ku czci Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono kwiaty, poprzedziła rekonstrukcja potyczki powstańców z wojskami niemieckimi wskutek której Polacy zdobyli budynek sądu w Witkowie. Dzisiejsze uroczystości poprzedzoną minutą ciszy ku pamięci zmarłego dwa dni temu burmistrza Witkowa - Krzysztofa Szkudlarka.
Treść rozszerzona
Robert Gaweł, od dwóch miesięcy senator, a także prezes gnieźnieńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, który od kilka lat stoi za organizowaniem rekonstrukcji poprzez które kultywowana jest pamięć o Powstaniu Wielkopolskim, tym razem zdecydował, by ponownie pokazać wydarzenia które rozgrywały się poza Gnieznem.

Przypomnijmy, że w minionych latach rekonstrukcje odbywały się w różnych miejscach: w 2011 roku rekonstrukcja odbyła się na gnieźnieńskim deptaku w 2012 r. – poprzez inscenizację pokazano zdobywanie koszar przez powstańców; w 2013 r. - rekonstrukcja odbyła się w Zdziechowie i nawiązywała do stoczonej tam potyczki, która była niezwykle istotna dla późniejszych losów Powstania; w 2014 r. - inscenizacja odbyła się na stacji kolejowej Gniezno Winiary.

Tym razem wybrano Witkowo. - Opowiemy o wydarzeniach, które faktycznie odbyły się w tym miejscu w listopadzie 1918 roku. Te wydarzenia nazwane były przez historyków tzw. Rewolucją Witkowską, a opisał to szczegółowo Zbigniew Wieliczka w książce pt. „Powiat witkowski po pierwszej rewolucji niemieckiej w latach 1918-1919” – zapowiadał R. Gaweł.

Rekonstrukcja odbyła się w miejscu obecnego Zakładu Poprawczego, a dawniejszego Sądu Grodzkiego.

Po rekonstrukcji wszyscy spotkali się pod pomnikiem ku czci Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Marian Gadziński, zastępca burmistrza Witkowa, który podkreślił, że ten zryw Wielkopolan z roku na rok zaczyna zyskiwać coraz większą rangę. Na koniec złożono kwiaty, odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” a kibice Wiary Lecha odpalili race.

(as)
Fot. Grzegorz Barański