Szlakiem świętego Mikołaja...
Dodane przez admin dnia Grudzień 07 2015 13:15:00
Wczoraj przypadało wspomnienie św. Mikołaja, czyli popularne mikołajki. Z tej okazji wybraliśmy się do dwóch pięknych, drewnianych kościółków mających za patrona właśnie św. Mikołaja: w Dębnicy w gminie Kłecko i w Łubowie. Ale jak się okazuje, w naszym powiecie jest kilka świątyń mających za patrona tego świętego.
Treść rozszerzona
Dębnica
Dębnica to wieś w gminie Kłecko, leżąca obrzeżach Doliny Wełny, nad jeziorem Dębnickim. I właśnie nad tym akwenem znajduje się kościół pw. św. Mikołaja. Dotarliśmy tam w godzinach popołudniowych, gdy już zakończyły się uroczystości odpustowe.

Świątynia została wzniesiona w 1726 r. z fundacji Eleonory z Działyńskich Latalskiej (ale sama parafia wzmiankowana już była w 1392 roku). Kościół został odnowiony i rozbudowany w 1937 r. według projektu poznańskiego architekta Stefana Cybichowskiego, tego samego który projektował i budował w 1936 roku kościół w Popowie Ignacewie.

Dębnicka świątynia, to kościół drewniany, orientowany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nawa zamknięta niższym i węższym, wielobocznym prezbiterium. Na dwuspadowym dachu krytym blachą od wschodu wieżyczka na sygnaturkę, od zachodu wieża dobudowana w 1937 roku.

Gdy wejdziemy do kościoła, to urzeknie nas ciepło, niezwykła, magiczna wręcz atmosfera tejże świątyni... Jej wyposażenie i wystrój pochodzą głównie z czasów powstania świątyni. Ołtarz główny architektoniczny z II połowy XVII w., z bramkami i pochodząca z II połowy XIX wieku kopią obrazu „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela. Ołtarze boczne i ambona w stylu regencji, chrzcielnica z rzeźbioną sceną Chrztu Chrystusa z II połowy XVIII w.

Na profilowanej belce tęczowej krucyfiks z I połowy XVIII wieku w otoczeniu glorii i symboli Męki Pańskiej. W prezbiterium marmurowe epitafium Wiridianny z Radolińskich 1°voto Kwileckiej, 2°voto Fiszerowej. Kościół, mimo, iż jest niewielki, można by było godzinami oglądać... Można by w tej świątyni usiąść, zadumać się nad pięknym wystrojem, zatopić w modlitwie, zwłaszcza, że okoliczności, czyli wystrój kościoła temu sprzyja... Niestety, czas nas goni, bo chcemy jeszcze dotrzeć do innej świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja.

Wychodząc z dębnickiego kościoła nie można nie zobaczyć stojącej przy kościele pięknej, drewnianej dzwonnicy konstrukcji słupowej, przypuszczalnie z II połowy XVIII w...

Łubowo
Z Dębnicy, przez Owieczki i Żydówko, pojechaliśmy do Łubowa, do tutejszego drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja. Łubowo powitało nas.... iluminacjami w postaci aniołów, które oświetlają drogę z Żydowka do samej świątyni. Przejeżdżając tam wieczorem, w tym okresie, warto też zobaczyć pięknie oświetlony, odnowiony w ostatnim okresie dawny dworek Franciszka Lewandowskiego, późniejszą pastorówką, a obecnie Urząd Gminy.

Niestety, do kościoła dotarliśmy na tyle późno, że mogliśmy go zobaczyć tylko z zewnątrz. Ale i tak warto było...

Drewniany kościół w Łubowie pochodzi z II połowy XVII wieku, ale parafia wzmiankowana była już w XII wieku. Pierwotny kościół ufundowała rodzina Sobiejuchów. W 1656 roku podczas wojny ze Szwedami kościół został podpalony i całkowicie spłonął. Obecna świątynia powstała w 1660 roku. W 1720 roku ówcześni właściciele wsi Lutomscy dobudowali kaplicę boczną, a w 1750 roku wieżę kościoła (wieża grożąca zawaleniem, w ubiegłym roku została rozebrana i postawiona od podstaw na nowo). Świątynia jest barokowa, orientowana, konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowana, a dach kryty gontem.

Do wnętrza świątyni prowadzą stare, drewniane drzwi z okuciami. Wewnątrz kościoła, na belce tęczowej drewniany krucyfiks i dwie rzeźby z XVII wieku: Marki Boskiej Bolesnej i św. Jana. Główny ołtarz, barokowy, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i drewnianymi rzeźbami po bokach. Są to prawdopodobnie: św. Mikołaj i św. Wojciech. Warto też zobaczyć boczne ołtarze: z lewej z rzeźbami św. Antoniego i św. Wawrzyńca, a z prawej – XIX-wieczny z obrazem Ukrzyżowania.

Od strony północnej, do nawy przylega kaplica Matki Boskiej Pocieszenia wybudowana – jak już wyżej wspomnieliśmy – w 1720 roku przez Lutomskich. W tej kaplicy znajduje się ołtarz barkowy, z herbem fundatorów Lutomskich. Będąc wewnątrz warto też zwrócić uwagę na barokową ambonę i renesansową, kamienną chrzcielnicę.

Kto nie był w tej świątyni, nic straconego. Już za kilka tygodni planujemy zwiedzanie Łubowa, w tym tego pięknego kościółka. A w przyszłym roku zapraszamy na Rajd Szlakiem Kościołów pw. św. Mikołaja!

Będąc teraz w okresie świątecznym w Łubowie, nie sposób nie zauważyć, że przy kościele – jak co roku – jest piękna iluminacja świąteczna. W tym roku są to trzy wielkie paczki z prezentami przy pięknie udekorowanej i oświetlonej choince. Łubowo, jak zawsze, miło zaskakuje.

Inne świątynie
Oprócz tych dwóch drewnianych kościołów pw. św. Mikołaja, w powiecie gnieźnieńskim św. Mikołaj jest także patronem świątyń w: Sławnie i Witkowie. Poza naszym powiatem, z kościołami – pięknymi, drewnianymi – pod wezwaniem tego świętego możemy się spotkać w Gąsawie i Tarnowie Pałuckim.

Karol Soberski