Legendarne motocykle marki „Sokół” w Gnieźnie! To trzeba zobaczyć!
Dodane przez admin dnia Listopad 14 2015 16:30:00
Motocykle marki „Sokół” wyprodukowane w latach 30. ubiegłego wieku, pokryte jeszcze rdzą najnowsze zdobycze muzeum oraz najstarsze telefony na świecie i fotografie niespotykanych już pojazdów – to wszystko, zebrane w jednym miejscu zobaczyć można w niedzielę w godz. 11.00 – 17.00 na wystawie w Muzeum Zabytków Kultury Techniki w Gnieźnie. Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie tego projektu.
Treść rozszerzona
Muzeum Zabytków Kultury Techniki powstało w 2013 roku i mieści się w jednym z budynków na terenie byłych koszar przy ul. Wrzesińskiej. Głównym celem tego projektu jest ochrona i prezentacja zabytków techniki oraz popularyzacja jej historii. Wynajęty budynek jest cały czas remontowany i adaptowany, ale można w nim organizować już wystawy, czego najlepszym dowodem jest ta, na którą zapraszamy. - Motocykle marki „Sokół” towarzyszyły przed wojną głównie polskiej armii, ale pracowały również na poczcie, były do kupienia także na rynku prywatnym. Udało się zdobyć na naszą wystawę kilka motocykli w bardzo ładnym stanie, mamy motocykle z wózkami, są wózki sportowe i turystyczne – zachwala największą ze zorganizowanych ekspozycji Maciej Sobecki.

Motocykli „Sokół” jest w sumie dziesięć. - To taka nostalgia, tego już nie ma. Konstrukcja z lat 30., bardzo mocna w tamtym czasie, kto wie, co by było, gdyby przetrwała do dzisiaj. Najstarszy motocykl pochodzi z 1935 roku – CWS M111, wyrób Państwowych Zakładów Inżynieryjnych w Warszawie – zauważa.

W tym samym pomieszczeniu wkomponowane zostały, niejako w tle dwie inne ekspozycje, którym trudno odmówić wyjątkowości. - Kolejna wystawa jest zatytułowana „Co kryje rdza”. Duży kontrast specjalnie tutaj pokazany, z czego budujemy, z czego odnawiamy, w jakim stanie udaje się pozyskać te nasze motocykle. Ile to czasu i pracy kosztuje, to nie sposób tego nawet przeliczyć i powiedzieć – zwraca uwagę M. Sobecki w momencie podchodzenia do kolejnego eksponatu, który na pierwszy rzut oka budzi nie małe zdziwienie. - Taka niespodzianka, to Fiat Multipla, pierwowzór słynnej „pięćsetki”, 6-osobowy samochód w stanie, który wymaga sporej ilości czasu, by przywrócić jego wcześniejszą świetność. Wiadomo, ze dziś ten model produkowany jest w zupełnie innym kształcie. Chcieliśmy pokazać, że czasami z kilku skrzynek czy kupy rdzy można zrobić całkiem przyjemnie wyglądający samochód czy motocykl, który jeszcze w latach 50. był spotykany na naszych ulicach – opisuje pojazdy oczekujące na tzw. odrestaurowanie M. Sobecki. Kolejną wystawę widzimy na ścianach, to fotografie w kolekcji pt. „Sokół w starym obiektywie”, prezentujące autentyczną świetność słynnych motocykli.

W głowach pomysłodawców muzeum w Gnieźnie są następne wystawy, których ekspozycję zobaczyć będzie można w przyszłym roku. - Nowa wystawa pojawi się w marcu, a kolejna pod koniec czerwca. Podczas tej najbliższej myślimy o pokazaniu motocykli PRL-u albo WSK w różnych wydaniach, ale na razie nie chciałbym jeszcze zdradzać bliższych szczegółów, żeby nie psuć nikomu niespodzianki – dodaje M. Sobecki.

Oprócz przyciągającej prawie telepatycznie sali, w której znajdują się zabytkowe motocykle, po drodze mijamy inną ekspozycję. - Staramy się pokazywać różnego rodzaju kolekcje, jak np. telefony z kolekcji jednego z mieszkańców naszego miasta, które można aktualnie u nas zobaczyć – tłumaczy Przemysław Osiński, jeden z gospodarzy Muzeum Zabytków Kultury Techniki, członek Klubu Motocykli Zabytkowych Classic Gniezno, przebrany specjalnie na tę okazję w mundur 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej Wojska Polskiego z 1939 roku, której żołnierze poruszali się właśnie motocyklami „Sokół”.

Przewodnik zwraca uwagę jednak na inne pomysły, które wpisują się w charakter kolekcjonerski muzeum. - Mamy informacje od naszych przyjaciół, którzy zbierają kajaki składane, że mają ich już ponad 50 sztuk kajaków różnego rodzaju, nawet napędzane silnikami i takie właśnie rzeczy będziemy chcieli pokazywać w przyszłości – mówi P. Osiński, od którego udało nam się dowiedzieć jeszcze czegoś, czego nie ma nawet jeszcze w planach. - Jeden z naszych kolegów dał znać, że montuje właśnie kolekcje samowarów i być może kiedyś zrobimy weekend z rosyjską herbatą – zdradza.

Tylko w niedzielę, 15 listopada zapraszamy wszystkich na Dzień Otwarty w „Muzeum”. Wstęp dla każdego jest bezpłatny. Prezentowane wystawy: „Polskie Motocykle Sokół - chwała i nostalgia”, „Garaż, czyli co kryje rdza…” oraz prezentacje z cyklu „Kolekcje Mieszkańców Gniezna”. Czynne w godz. 11.00 – 17.00.

Wojciech Orłowski