Z Kłecka powinniście być dumni! Przyspieszony kurs archeologii...
Dodane przez admin dnia Październik 31 2015 10:00:00
O wielkości i potędze Kłecka we wczesnym średniowieczu świadczy fakt posiadania podgrodzia lub być może nawet dwóch, istnienie wokół grodu osad służebnych (Sokolniki, Wilkowyja, Świniary, Łagiewniki itp.), a także zapiski kronikarskie wymieniające jeszcze w XIII w. Kłecko w czołówce najważniejszych miast Wschodniej Wielkopolski – tych i wielu, wielu innych rzeczy dowiedzieli młodzi kłecczanie podczas wykładu Tomasza Janiaka "Gród w Kłecku w świetle badań archeologicznych".
Treść rozszerzona
Spotkanie z kierownikiem Działu Archeologii gnieźnieńskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego odbyło się w gościnnej sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku. Wykład posiadał formułę otwartą, uczestniczyła w nim młodzież z Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa oraz uczniowie klas szóstych miejscowej podstawówki. Wśród zgromadzonych w sali MGOK obecna była także Joanna Cieślińska – zastępca burmistrza Gminy Kłecko. Nic zresztą dziwnego, jako że spotkanie to zostało wpisane w kalendarz imprez, organizowanych z okazji 760. rocznicy lokacji Kłecka.

Wykład był niezwykle ciekawy, by nie powiedzieć pasjonujący. Tomasz Janiak bardzo szybko nawiązał niewidzialną nić porozumienia z młodymi ludźmi, znalazł z nimi świetny kontakt, a jego słowa z pewnością nie trafiały w próżnię, o czym świadczyło chociażby mnóstwo pytań, jakie szóstoklasiści i gimnazjaliści zadawali prelegentowi po zakończeniu wystąpienia. Wcześniej jednak zgromadzeni w sali z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii przedwojennych wykopalisk na kłeckiej Barbarze (w miejscu usytuowania grodu stał kiedyś kościół św. Barbary), a następnie zapoznani zostali z wynikami wykopalisk sondażowych, jakie pod kierownictwem T. Janiaka przeprowadzono na tejże Barbarze kilka lat temu. Wykładowi towarzyszył pokaz slajdów.

Archeolog w niezwykle prosty, przystępny i co najważniejsze zrozumiały – zwłaszcza dla młodych ludzi – sposób omówił historię kłeckiego grodu od czasów najdawniejszych do lokacji miasta w 1255 roku. Prelegent wielokrotnie podkreślał wagę, rangę i znaczenie Kłecka we wczesnym średniowieczu, zalecając słuchaczom, by byli dumni ze swojego miasta, ponieważ mają ku temu pełne prawo. Ponadto młodzież poznała także co nieco z tajników pracy archeologa.

Na zakończenie Pani Burmistrz podziękowała Tomaszowi Janiakowi za interesujący wykład, a następnie zaprosiła wszystkich zgromadzonych na kulminacyjny punkt obchodów 760. rocznicy lokacji Kłecka, który odbędzie się 11 listopada. W tym dniu, pośród wielu różnych imprez na kłeckim rynku odbędzie się między innymi próba bicia rekordu Guinnessa w ilości par tańczących jednocześnie poloneza. Według zamierzeń organizatorów udział w biciu rekordu miałoby wziąć 380 par, czyli 760 osób na 760-lecie. Miejmy nadzieję, że się uda!

Zbyszek Beling