Lokomotywa przyjechała do Gniezna
Dodane przez admin dnia Października 14 2015 15:15:00
Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei może dziś powiedzieć z dumą, że nareszcie po latach, lokomotywa nie została wywieziona do Gniezna, a przywieziona. Spalinowa lokomotywa, która zasili zbiory gnieźnieńskiej Parowozowni jest już w naszym mieście. Stowarzyszenie otrzymało ją od firmy Bridgestone.
Treść rozszerzona
Lokomotywa, która służyła na terenie firmy, po prostu wysłużyła się i już miała iść na złom. Zamiast jednak zniszczenia tego ciekawego obiektu kultury technicznej zdecydowano się oddać ją w dobre ręce.

- Od wielu lat obserwowaliśmy jedynie kolejne znaki tego, że bogata historia kolejnictwa z Gniezna była wydawana, widzieliśmy tylko jak się lokomotywy stąd wywozi, teraz tylko może cieszyć, że sytuacja się odwróciła. Lokomotywa została nam przekazana przez firmę Bridgestone i dzięki temu w Gnieźnie pojawił się nowy eksponat. Sprowadzenie jej było trudną operacją logistycznie. Musiała przyjechać na lawecie, trzeba też było sprowadzić dźwigi. Tu też z pomocą przyszli sponsorzy prywatni między innymi panowie Jerzy Berlik i Robert Gaweł oraz Transport Ciężarowy Megatrans Bis Gabryszak – powiedział nam Krzysztof Modrzejewski.

Dane techniczne lokomotywy najlepiej zna wiceprezes GSMK. – To lokomotywa przemysłowa 409 DA, jest ona odpowiednikiem lokomotywy SN03 znanej szerzej na kolei. Wyprodukowana została w końcu lat 60-tych. Była to pierwsza seria tych lokomotyw, produkowanych w zakładach ZASTAL w Zielonej Górze – mówi Tadeusz Pawlicki, wiceprezes stowarzyszenia.

Lokomotywa została już przetransportowana na teren parowozowni.

Jarosław Mikołajczyk