„Żagle dla wszystkich” - projekt zakończony!
Dodane przez admin dnia Październik 03 2015 22:00:00
Stowarzyszenie Pod Żaglami po raz kolejny i zarazem ostatni w tym roku spotkało się nad brzegiem jeziora Popielewskiego w ramach projektu „Żagle dla wszystkich”. Realizowany projekt był dofinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia Światowid. Tym razem pływaliśmy z podopiecznymi Placówki Wsparcia Dziennego w Trzemesznie.
Treść rozszerzona
W sobotę o godzinie 10.00 spotkaliśmy się nad brzegiem jeziora Popielewskiego, gdzie przywitaliśmy wszystkich uczestników. Następnie przeprowadziliśmy instruktaż prawidłowego zakładania kamizelki ratunkowej oraz zostały omówione zasady bezpieczeństwa na wodzie. Po odprawie rozpoczęły się rejsy jachtami żaglowymi, gdzie uczestnicy mieli okazję popływać na jachtach okrytopokładowych jak i jachtach kabinowych.

Większość uczestników miała okazję po raz pierwszy stanąć za sterem jachtu żaglowego, gdzie ku zdziwieniu sterników, wszyscy sobie bardzo dobrze radzili, halsując pod wiatr czy robiąc zwrot przez sztag. W czasie rejsów zrobiliśmy sobie krótką przerwę na posiłek regeneracyjny, gdzie wszyscy udaliśmy się na ognisko i posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami. Po posiłku wyruszyliśmy dalej żeglować po zatoce zachodniej j. Popielewskiego.

Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie i rozdaliśmy wszystkim uczestnikom materiały edukacyjne akcji „Bezpieczna Woda” , której ogólnopolskim koordynatorem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Projekt „Żagle dla wszystkich” zrealizowany przez nasze stowarzyszenie miał na celu stworzyć i dać nowe możliwości do rozwoju nowych zainteresowań i poznanie swojego potencjału poprzez udział w naszych spotkaniach. Ponadto celem projektu było wzbudzenie w uczestnikach zapału do uprawiania turystyki żeglarskiej i przekonanie ich, że jest to ciekawa forma spędzania czasu wolnego. Mamy nadzieję, że te cele udało nam się zrealizować. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne żeglowanie i miłą zabawę i już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne żeglowanie po jeziorze Popielewskim pod proporcem naszego stowarzyszenia. Ahoj!

Robert Nawrocki