Skołowane lato
Dodane przez admin dnia Wrzesień 22 2015 13:00:00
Drugi już rajd rowerowy o wdzięcznej nazwie „Babie Lato” jest przykładem udanego mariażu natury z kulturą. Połączenie dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu z poetyckim kunsztem samego Juliana Tuwima daje radość i satysfakcję, co ostatecznie bardzo poprawia samopoczucie.
Treść rozszerzona
Z inicjatywy pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filia w Gnieźnie w minioną sobotę odbył się II Rajd Rowerowy „Babie Lato”. Dziewiętnaścioro uczestników wyjazdu spotkało się w sobotni ranek na osiedlu Ustronie, aby wyruszyć srebrnym szlakiem z Gniezna do Kruchowa i dalej przez Trzemeszno z powrotem do Gniezna. Najpierw rowerzyści pokonali trasę do Kruchowa (23 kilometry). Niezwykle urokliwy był zwłaszcza odcinek przez las z Dębówca w stronę Gołąbków. Tuż przed południem cykliści dotarli do Kruchowa, w którym gościny udzielił im dyrektor miejscowej szkoły - Jarosław Majewski.

W ogródku za szkołą czekało ognisko i miejsce do biwakowania. Podczas biesiady zjedzono kiełbaski upieczone nad ogniskiem z warzywnymi dodatkami, a na deser podano drożdżówki. Leżakowaniu w cieniu pod drzewem towarzyszyło czytanie „Strof o późnym lecie” Juliana Tuwima. Mistrzowskie frazy Tuwima pomogły głębiej odczuć piękno i ulotność chwil spędzonych w bliskim kontakcie z naturą i miłymi ludźmi. Dzięki odpowiedniej porcji strawy dla ciała i ducha rowerzyści z nową energią wyruszyli w drogę powrotną do Gniezna.

Po raz kolejny okazało się, że rajdy rowerowe są znakomitą formą promowania czytelnictwa w warunkach plenerowych. Połączenie ruchu, zabawy i lektury w warunkach słonecznej, ciepłej pogody i pięknego krajobrazu, pozostawia bardzo pozytywne wrażenia. Dzięki tego rodzaju działaniom Biblioteka pozyskuje nowych sympatyków, a być może w przyszłości także czytelników.

Organizatorzy serdecznie dziękują panu Jarosławowi Majewskiemu, dyrektorowi Zespołu Szkół w Kruchowie za ciepłe przyjęcie i udzielenie gościny strudzonym rowerzystom oraz wszystkim uczestnikom rajdu „Babie Lato”. Do zobaczenia na szlaku w przyszłym roku.

Mieczysława Skrzypczak, Katarzyna Wilczkowska, ZiBi