„Historyczne sensacje pałacu w Niechanowie”
Dodane przez admin dnia Października 06 2015 19:30:00
Dlaczego Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Jakie sekrety skrywa tunel łączący pałac z kościołem? Do jakiej zbrodni doszło na poddaszu pałacu? Co łączy pałac z królem Augustem III Sasem? Jakie tajemnice związane są z Oficyną Wschodnią zespołu pałacowo-parkowego? Gdzie zniknęły skarby z niechanowskiego pałacu? Na te i wiele innych pytań można było usłyszeć odpowiedzi podczas kolejnego spotkania z historią. Tym razem wraz z przewodnikiem poznawaliśmy XVIII-wieczny pałac w Niechanowie. O historii pałacu, jego tajemnicach i architekturze opowiadał Karol Soberski.
Treść rozszerzona
- Jest to kolejne w tym roku spotkanie z ciekawymi miejscami. Wcześniej było dwudniowe zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, odkrywanie tajemnic Łopienna i Niechanowa, pałaców w Mielnie i Grochowiskach Szlacheckich. Tym razem poznamy sekrety zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie – powiedział przed spotkaniem Karol Soberski. - Tak się złożyło, że dzisiejszy dzień to także 197 rocznica urodzin Franciszka Żółtowskiego, dziedzica Niechanowa, który zapoczątkował niechanowską linię tego rodu. Jesteśmy więc dzisiaj u niego na urodzinach - dodaje.

Było to już 39 spotkanie z najciekawszymi miejscowościami, dworami, pałacami i kościołami w powiecie gnieźnieńskim oraz powiecie żnińskim, które od 2012 roku organizuje Karol Soberski, promując tym samym skarby architektury naszego regionu.

Zanim jednak uczestnicy zwiedzania – z Gniezna, Witkowa, Żnina, Gostynina, Niechanowa, Poznania i nawet Bielska-Białej – poznali historię pałacu, poznali historię miejscowego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła oraz życiorys i działalność Jana Krasickiego, generała wojsk polskich, oficera napoleońskiego, którego grób znajduje się na przykościelnym cmentarzu.

Następnie wszyscy przeszli na teren parku i udali się do Oficyny Wschodniej, zbudowanej około 1900 roku. Zapoznaliśmy się z jej architekturą, historią, mogliśmy także zobaczyć elementy oryginalnego wyposażenia Oficyny, jak również zajrzeć do jej pięknych architektonicznie piwnic.

Z Oficyny udaliśmy się do pałacu, gdzie m.in. poznaliśmy historię fontanny, zapoznaliśmy się z oryginalnym wyposażeniem pałacu, poznaliśmy dzieje pałacu w czasie II wojny światowej, ale przede wszystkim mogliśmy poznać historię blisko siedmiomiesięcznego pobytu w pałacu w Niechanowie twórcy naszego hymnu narodowego – Józefa Wybickiego.

Dodatkową atrakcją była możliwość wejścia na pałacowe poddasze i zapoznanie się z konstrukcją pałacowego dachu, jak również poznanie ciekawostek historycznych związanych z pałacem, Niechanowem i okolicą.

Pokazując pałac, K. Soberski opowiedział także historię tunelu, który łączy pałac z kościołem, tunelem, który według historycznych informacji ma mieć długość około 150 metrów. Innym „smaczkiem” było również zapoznanie się z sekretem tajemniczego przejścia (dzisiaj, niestety zamurowanego) które łączyło parter pałacu z I piętrem, gdzie znajdowały się pokoje prywatne właścicieli pałacu.

Po zapoznaniu się z historią pałacu, grupa przeszła do parku, który ma powierzchnię ponad 7 hektarów. W parku odbyło się „poszukiwanie skarbów”. Na zakończenie wszyscy udali się ponownie do pałacu, gdzie czekał słodki poczęstunek oraz odbyło się wręczenie „skarbów” oraz losowanie upominków wśród uczestników wyprawy.

W trakcie poczęstunku istniała także możliwość zakupu kartki pocztowej z widokiem Niechanowa ze specjalną pieczęcią przedstawiającą pałac.

Zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie odbyło się pod patronatem Eugeniusz Zamiara, wójta gminy Niechanowo.

Organizatorami zwiedzania byli: Karol Soberski oraz Arkadiusza Gacy, kierownika Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Niechanowie.

(as)

Organizator K. Soberski dziękuje Arkadiuszowi Gacy, kierownikowi Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie, za możliwość zwiedzania parku i pałacu oraz pomoc w zorganizowaniu tego projektu.