Biblijne sceny na policji
Dodane przez admin dnia Wrzesień 04 2015 18:00:00
Podczas prac remontowych prowadzonych w budynku Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie odkryto zabytkowe polichromie. Wszystko wskazuje na to, że na dyżurce policji królować będą biblijne sceny uzdrowień dokonanych przez Chrystusa. Wskrzeszenie Łazarza i inne sceny niosące niegdyś nadzieję chorym, powstały tu dlatego, że przed laty na przełomie XIX i XX wieku pomieszczenie było szpitalną kaplicą. Warto jednak też nadmienić, że z innej ściany na funkcjonariuszy spoglądać będzie Chrystus Król.
Treść rozszerzona
Wydaje się, że policjanci nie tylko mogą się cieszyć jedyną taką komendą w Polsce ale i tym że zamiast Króla nie widnieje Chrystus Pantokrator. Malowidła pochodzące z początku XX wieku wpisane są do wojewódzkiego rejestru zabytków i zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków są poddawane rekonstrukcji.

Malarstwo lokalnego artysty, który kształcił się we Florencji ale i w Krakowie zdradza przyzwoity warsztat i utrzymane są w konwencji Biblia Pauperum dobrą technikę i wyczucie koloru trochę zgaszonego – echo impresjonizmu. Warto też dodać, że policjanci będą mogli się odnieść do ewangelicznego znaczenia tęczy, która symbolizuje w tym przypadku nie tyle więź człowieka z Bogiem jako czytelne nawiązanie do potopu, ale jest też symbolem ponownego przyjścia Chrystusa na koniec świata. Ornamentyka roślinna zastosowana głównie w dolnych partiach ścian nawiązuje wprost do szkoły florenckiej.

- Jest to niecodzienna sytuacja, na te malowidła natrafiono kilka miesięcy temu, gdy rozpoczął się remont gnieźnieńskiej Komendy Powiatowej. W jednym z pomieszczeń, konkretnie była tu wcześniej dyżurka, natrafiono na polichromię. Zgodnie z decyzja konserwatora są one restaurowane – powiedziała nam st. Asp. Anna Osińska oficer prasowy KPP w Gnieźnie. - Historia związana jest z gnieźnieńskim malarzem artystą Stanisławem Smoguleckim, który studiował we Florencji a malowidła namalował jako młody malarz na początku XX wieku. Wiemy, ze w 1883 roku tutaj znajdował się szpital, a w tym konkretnym pomieszczeniu kaplica – uzupełniła.

Stanisław Smogulecki herbu Grzymała urodził się w Gnieźnie w 1886 roku a zmarł w wieku 53 lat w 1939 roku. Uzyskał dyplom na krakowskiej ASP w 1906 r. Brał udział w wystawach zbiorowych w TPSP w Poznaniu- 1921 i 1924, w Krakowie w 1922.

Jarosław Mikołajczyk