„Mieszko i Dobrawa” – szczególny dzwon
Dodane przez admin dnia Sierpień 21 2015 19:30:00
Dzwon „Mieszko i Dobrawa” zabił dziś po raz pierwszy na Ostrowie Lednickim. Ufundowany na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Dzwon waży ponad 220 kilogramów. Choć jest niewielki będzie bił tylko przy wielkich wydarzeniach. Dziś goście Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uczestniczyli w uroczystej próbie dźwięku.
Treść rozszerzona
Dzwon bije w tonacji D. Na wyspie na Jeziorze Lednickim nazywanej od dawna Świętą Wyspą dzwon ten będzie bił jedynie podczas ważnych wydarzeń, między innymi w rocznicę Chrztu Polski. Odlew wykonano w warsztacie Jana Felczyńskiego. To jedna z nielicznych polskich ludwisarni do tego ze sporymi tradycjami.

- To jest dzwon o charakterze symboliki państwowej, porównujemy go do Dzwonu Zygmunta mimo, że jest mniejszy. Jego znaczenie nie jest lokalne, on to miejsce uświetnia, ale znaczenie dotyka naszego kraju, przypomina ten dzwon, że tu powstało państwo polskie. Jest więc to dzwon o wymiarze państwowym porównywalny do dzwonu Zygmunta, który reprezentuje już dynastię jagiellońską, a nasz reprezentuje jednoznacznie dynastię piastowską. To nie jest zwykły dzwon, on będzie bił tylko w szczególnych momentach – powiedział nam profesor Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. - Fundatorem dzwonu jest MPP na Lednicy z funduszy marszałka województwa, dzwonnica ufundowana przez Muzeum, Urząd Gminy Łubowo i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Te środki musiały być podzielone ponieważ koszt jest praktycznie nie do udźwignięcia przez samo Muzeum – dodaje dyrektor Wyrwa.

- Nasz zawód praktycznie ginie. W Polsce są 3 ludwisarnie a na świecie też jest ich niewiele. Ten dzwon był oczywiście dla nas szczególny przede wszystkim dla tego, że ma upamiętniać 1050 rocznicę Chrztu Polski. Do tego na odlanie już samo, przybył Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita przemyski Józef Michalik . Odlanie czyli narodzenie się tego dzwonu odbyło się w bardzo dostojnym towarzystwie – powiedział nam Waldemar Olszewski z ludwisarni Jana Felczyńskiego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz gminy z wójtem Andrzejem Łozowskim oraz Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego ze starostą Beatą Tarczyńską.

Jarosław Mikołajczyk

Na ten temat:
Dzwon „Mieszko i Dobrawa” z medalem Sacroexpo 2015!
Narodziny dzwonu „Mieszko i Dobrawa”