Gra Turystyczna związana z królewskim Gnieznem
Dodane przez admin dnia Sierpień 11 2015 13:30:00
Gniezno inaczej, czyli pierwsza gra turystyczna o mieście królów. Proste a czasem jednak wymagające wiedzy pytania połączone z wędrówką po mieście to oczywiście dziś raczej standard niż innowacja. Warto jednak zwrócić uwagę, ze Gniezno dołącza do tych miast, które w swoim standardzie mają też grę turystyczną.
Treść rozszerzona
- Gra turystyczna w przeciwieństwie np. do gry miejskiej ma to do siebie, że choć związana jest z konkretnym miastem, nie ma uwarunkowań czasowych, można ją rozpocząć, kiedy się chce, przerwać i wznowić kiedy się ma na to czas i sposobność. Dostępna jest na stronie gryturystyczne.pl - powiedział dziś podczas konferencji prasowej w Ogrodzie Centrum Kultury Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.
Pytania to, którą część Gniezna Bolesław Chrobry lubił najbardziej? Który z kościołów był najmilszy sercu Przemysła II? Którego z królów koronowanych w Gnieźnie żoną była Rycheza? To niektóre z gry, a odpowiedzi na nie można znaleźć korzystając z nowo wspólnie wydanej, przez Powiat Gnieźnieński i Miasto Gniezno, gry turystycznej.

Gniezno – miasto królów
- Gra turystyczna to dobry sposób zwiedzania poprzez zabawę, jest nowoczesną formą odkrywania atrakcyjnych turystycznie miejsc. Oczywiście o Gnieźnie wszyscy uczą się w szkole na lekcjach historii potem jednak gdzieś ta szkolna wiedza ulatuje. Potrzeba właśnie takiej żywej formy nauki historii. Ta gra na pewno jest dobrą formą promocji powiatu gnieźnieńskiego - mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska.

W swoim założeniu gra oparta jest na scenariuszu, który prowadzi przez wybrane miejsca pozwalając zobaczyć je z innej, niepowtarzalnej perspektywy. Przeznaczona jest zarówno dla turystów chcących w alternatywny sposób poznawać popularne miejsca, jak też mieszkańców, którzy chcieliby w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas i odkryć nieznane oblicze swego miasta czy regionu. - Cieszymy się że to kolejne wspólne działanie Miasta i Powiatu. Co ważne ta gra w 100 procentach wpisuje się w to, co mocno akcentujemy nie tylko podczas Koronacji Królewskiej czy Królewskiego Festiwalu Artystycznego właśnie niekwestionowanej królewskości Gniezna - przyznaje Tomasz Budasz.

Trasa gnieźnieńskiej gry, jak sama nazwa wskazuje, wiedzie przez miejsca naznaczone przez z pierwszych królów Polski, tych koronowanych w Gnieźnie. Uczestnicy posługując się kartą do gry starają się rozwiązać zagadki związane z królami oraz ich małżonkami, w ten sposób poznają też historię miasta. Rozwiązanie gry równa się z odkryciem tajemnego hasła, które należy wpisać pod linkiem http://gryturystyczne.pl/index.php?id=102&gra=GNZ_01 by poznać jego znaczenie, dostać się na listę zwycięzców i otrzymać certyfikat.

Gra została przygotowana w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Darmową kartę startową można otrzymać w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, w muzeach oraz wybranych obiektach turystycznych zlokalizowanych na terenie Gniezna. Kartę można również pobrać ze strony internetowej www.gryturystyczne.pl i dać się porwać dobrej zabawie, podążając według królewskich wskazówek. Obecnie 1500 kart do gry wydaje miasto a drugie tyle powiat.

Jarosław Mikołajczyk