III Rajd im. Pawła Występskiego: szlakiem legend, mitów i... tajemnic!
Dodane przez admin dnia Październik 14 2015 20:00:00
Już po raz trzeci odbył się Rajd im. Pawła Występskiego który tym razem był moto-rajdem i wiódł przez gminy: Witkowo, Niechanowo, Czerniejewo, Kłecko i Kiszkowo. W sumie uczestnicy rajdu odwiedzili dziesięć miejsc związanych z legendami i tajemnica powiatu gnieźnieńskiego.
Treść rozszerzona
- Zgodnie ze złożoną dwa lata temu obietnicą, co roku jesienią organizuję Rajd im. Pawła Występskiego, który w tym roku był nietypowy, ponieważ był to moto-rajd. Jego trasa wiodła przez dziesięć ciekawych miejsce powiatu gnieźnieńskiego. Wystartowaliśmy w Niechanowie, a meta została zlokalizowana w Łagiewnikach Kościelnych – mówi Karol Soberski, pomysłodawca rajdu, prezes zarządu Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego.

Paweł Występski, członek-założyciel Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego (w Zarządzie PTH-T pełnił funkcję skarbnika) zmarł 24 lutego 2013 roku w wieku 56 lat. Był miłośnikiem historii i turystyki, szczególnie kochał rajdy piesze, które osobiście przez wiele lat organizował. Był czynnie zaangażowany w promocję swojej „małej Ojczyzny” - gminy Kłecko. Paweł był niestrudzonym propagatorem krajoznawstwa, turystyki, rajdów i historii. Wielokrotnie samotnie przemierzał szlaki po których później oprowadzał miłośników turystyki. Był też wielkim miłośnikiem historii regionu.

Tegoroczny III Rajd im. Pawła Występskiego był innym rajdem, niż dwa wcześniejsze, które były rajdami pieszymi, a tegoroczny to była wyprawa samochodowa. Częściowo wiodła ona „Szlakiem Legend i Mitów” (cztery miejsca z tego szlaku) a pozostałe to jedne z ciekawszych historycznie punktów na mapie powiatu gnieźnieńskiego. Po wszystkich wyznaczonych miejscach uczestników rajdu oprowadzał Karol Soberski i on też opowiadał historie o zabytkach zlokalizowanych na trasie wyprawy.

Start rajdu odbył się sprzed Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie. Z Niechanowa uczestnicy rajdu pojechali do Małachowa Złych Miejsc, gdzie poznali historię pochodzącej z Egiptu bogini Izydy, która w tej okolicy została odnaleziona w XIX wieku.

Z Małachowa nasza trasa powiodła nas do przepięknego, wybudowanego w 1815 roku, pałacu w Arcugowie, pałacu z piękną ośmioboczną wieżą, pałacu znajdującym się niecodziennym parku, w którym – w jego centralnym miejscu – stoi grobowiec rodziny Rzewuskich! W Arcugowie poznaliśmy architekturę, historię i tajemnice pałacu.

Z Arcugowa kawalkada samochodów udała się do Drachowa, gdzie poznała legendę o trójgłowym smoku, który żył w tej miejscowości (w języku niemieckim: Drachenberg oznacza Smocze Wzgórze).

Z Drachowa uczestnicy rajdu pojechali do Żydowa, gdzie powitał ich Tadeusz Szymanek,burmistrz gminy Czerniejewo. Na miejscu K. Soberski opowiedział o obronie Żydowa w 1939 roku oraz przybliżył zagadkę, dlaczego na większości domów w Żydowie wiszą krzyże...

Z Żydowa nasz szlak powiódł do Waliszewa, by spotkać się z... krwawym Karczmarzem i poznać legendę o Czerwonej Oberży... Były to opowieści dla osób o mocnych nerwach... Uczestnicy rajdu dowiedzieli się też o Wzgórzu Waliszewskim oraz o pięknym, drewnianym kościółku znajdującym się w Waliszewie.


Następnie „rajdowicze” pojechali na Trakt Dębów Królewskich, znajdujący się przy drodze do wsi Kamionek, by oddać pokłon siedmiu pomnikowym dębom, których imiona nawiązują do początków naszej państwowości.


Rośnie tam bowiem np. dąb „Chrobry” o obwodzie 440 cm, czy też dąb „Kazimierz Odnowiciel” o obwodzie 430 cm. Ale wśród tych dębów są też: „Otton III”, „Czcibor”, czy „Mieszko II”. Ten Trakt to jedyne takie miejsce w Wielkopolsce!

Z Traktu Dębów Królewskich udaliśmy się w Bieszczady Kłeckie (ten kompleks leśny to różnego rodzaju opary, mgiełki i temu podobne, które się unoszą, więc czady, biesy... Do tego niezliczone wąwozy, uroczyska, strumienie, pagórki...), by dotrzeć do miejsca związanego z właścicielem niedalekiego pałacu w Zakrzewie – hr Albinem Węsierskim. Miejsce to słynie z tego, że zdarzają się tam dziwne historie...

Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się z kolei uroczysko na którym rośnie dąb noszący imię „Paweł”. Dąb ten w 2013 roku – przy okazji I Rajdu im. Pawła Występskiego – został tak nazwany właśnie na cześć Pawła. Tutaj K. Soberski przybliżył historię najciekawszych miejsc znajdujących się w tej okolicy, znajdujących się na terenie gminy Kłecko i Kiszkowo.

Z Bieszczad Kłeckich uczestnicy rajdu pojechali do Łagiewnik Kościelnych, gdzie zwiedzili istniejącą od 2012 roku w Szkole Podstawowej – Izbę Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo. Na miejscu powitał ich Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo.

Z kolei o zbiorach Izby opowiedział jej twórca Andrzej Szprywa, dyrektor miejscowej szkoły. Zbiory Izby prezentowane są w trzech segmentach: pierwszy segment to odrestaurowane maszyny i urządzenia rolnicze z XIX i XX wieku; drugi segment znajdujący się w drewnianym, blisko stuletnim budynku gospodarczym to przedmioty z życia codziennego mieszkańców, z wyposażenia domu i jego obejścia; trzeci segment to z kolei dawne przedmioty z wyposażenia szkoły, pamiątki militarne w tym oryginalny mundur z okresu II wojny światowej.

Po zwiedzeniu Izby na uczestników rajdu czekała przepyszna zupa pomidorowa, do tego ciasto i kawa a także możliwość pieczenie ziemniaków w ognisku. Na koniec odbyło się losowanie upominków wśród uczestników wyprawy.

Upominki na rajd ufundowali: Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo, Józef Sosnowski, wójt gminy Rogowo, Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo, Nadleśnictwo Gniezno oraz portal informacjelokalne.pl.

Po Łagiewnikach Kościelnych – z tymi którzy będą mieli jeszcze siły (a była to już czwarta godzina rajdu) – pojechaliśmy do miejsca zwanego „Kuś”, leżącego między Gorzuchowem a Wilkowyją, miejsca spalenia na stosie (jednego z ostatnich w Wielkopolsce) – dziesięciu niewinnych kobiet oskarżonych o czary. Na „Kusiu” - przy rzeźbie Zielarki, jak i przy stojącym nieopodal krzyżu – uczestnicy rajdu poznali historię wydarzeń, które w tym miejscu rozegrały się 30 września 1761 roku.

Na koniec rajdu, jego uczestnicy pojechali do Kłecka, by na tamtejszym cmentarzu zapalić znicze na grobie Pawła Występskiego.

W tegorocznym III Rajdzie im. Pawła Występskiego uczestniczyło 60 osób, które na ponad 70 km trasę rajdu przybyli z: Gniezna, Kłecka, Żydowa, Czerniejewa, Witkowa, Rogowa, Gałęzewa, Świniar, Goślinowa i Cielimowa.

(as)
Fot. A. Soberska, W. Biront (www.wlodifoto.pl)

Organizatorzy Rajdu – Aleksandra i Karol Soberscy – dziękuje Tadeuszowi Bąkowskiemu, wójtowi gminy Kiszkowo, Andrzejowi Szprywie, dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych za pomoc w zorganizowaniu rajdu, a pani Jadwidze Boryga-Dmitruk za możliwość zwiedzania pałacu i parku w Arcugowie.