Kłecko - „Wielkopolskie Westerplatte”
Dodane przez admin dnia Wrzesień 08 2011 21:33:10
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Kłecko zaczęło przygotowywać się do obrony. Armia niemiecka do Kłecka zbliżyła się 8 września. Tego też dnia doszło do pierwszej potyczki z Niemcami w trakcie której zginął 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński. Był on pierwszym poległym obrońcą Kłecka. Na drugi dzień Niemcy przełamali opór obrońców i weszli do miasta. Ludność spędzono na Rynek, mordując po drodze wiele osób. Zginęli m.in. dwaj kolejni harcerze Walerian i Stanisław Mężyńscy. Na Rynku odbyła się selekcja mieszkańców. Podejrzanych o udział w obronie podzielono na dwie grupy. Jedną grupę rozstrzelano jeszcze tego samego dnia nad brzegami Małej Wełny. Druga grupa została stracona 10 września na terenie miejskiej strzelnicy. Szacuje się, że w trakcie wojny zginęło ponad trzystu mieszkańców Kłecka. W 1968 roku miasto Kłecko zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, a w 1989 roku na Rynku został odsłonięty pomnik ku czci poległych obrońców Kłecka. Ze względu na swoje bohaterstwo Kłecko często jest nazywane „Wielkopolskim Westerplatte”.
Treść rozszerzona


 Pomnik poległych i pomordowanych Obrońców Kłecka z 1939 r. na kłeckim cmentarzu  Grób harcerzy zamordowanych w 1939 roku. Cmentarz w Kłecku  Obelisk – miejsce rozstrzelania w 1939 r. trzydziestu obrońców miasta. Kłecko – strzelnica  Obelisk – miejsce rozstrzelania w 1939 r. 112 obrońców Kłecka. Ulica Paderewskiego – przy rzece Mała Wełna  Tablica pamiątkowa na froncie byłej szkoły w Charbowie upamiętniająca zamordowaną tam w 1939 r. nauczycielkę Cecylię Grubównę - Handkiewicz  Obelisk w Brzozogaju – tablica pamiątkowa rozstrzelanych w 1939 r.  
 Pomnik „Bohaterskich Obrońców Kłecka 1939”. Poległym i rozstrzelanym Obrońcom Kłecka, żołnierzom poległym na wojnie, pomordowanym w więzieniach, obozach koncentracyjnych i w czasie II wojny światowej – Plac Powstańców Wielkopolskich w Kłecku  Karol Soberski