PiastowskaKorona.pl – historia - kultura - turystyka
Dodane przez admin dnia Wrzesień 08 2011 20:00:00
Sześćdziesiąt gmin, dziesięć powiatów, dwa województwa i prawie milion mieszkańców – taki obszar działalności obejmie nowy portal PiastowskaKorona.pl poświęcony trzem branżom: historii, kulturze i turystyce. Poprzez portal zamierzamy promować atrakcje z tych trzech dziedzin z tych dziesięciu powiatów. Nasz portal – jak wskazuje hasło „Na wakacje, na weekend, na wycieczkę” - będzie całorocznym serwisem informacyjnym i praktycznym przewodnikiem po ziemiach związanych z początkiem Państwa Polskiego, jak również z rejonem walk Powstania Wielkopolskiego.
Treść rozszerzona


Skąd pomysł?
Pomysł zbudowania tego rodzaju portalu, który będzie płaszczyzną wymiany informacji z zakresu historii, kultury i turystyki narodził się po wielu sygnałach od Czytelników informacjilokalnych.pl oraz po wielogodzinnych rozmowach z osobami ściśle związanymi z tymi dziedzinami. Chcemy, by turyści z innych stron Polski wybierający na ziemie związane z początkiem Państwa Polskiego mogli w jednym miejscu znaleźć zarówno bazę noclegową i gastronomiczną, wykaz muzeów, atrakcje które warto zobaczyć, jak również kalendarz imprez które w trakcie ich pobytu w tym regionie będą się odbywać. By nie musieli tego szukać na wielu portalach internetowych, a mieli to w jednym miejscu.
Coraz modniejsze są wypady na weekend i zwiedzanie swojej „małej Ojczyzny” i także takim turystom ma służyć portal PiastowskaKorona.pl. Chcemy promować atrakcje ogólnie znane, ale przede wszystkim pokazywać te mało znane, a czasami ciekawsze o których nie zawsze pisze się w przewodnikach. Nasz portal ma być pomocny w tym, by w sobotę rano wsiąść w samochód i pojechać na kilkugodzinną wycieczkę po naszym pięknym regonie.

Skąd nazwa?
Nazwa portalu PiastowskaKorona.pl związana jest z tym, że portal będzie zajmował się historią, kulturą i turystyką w gminach leżących – jak to określił jeden z Czytelników - „w koronie Gniezna” – Pierwszej Stolicy Polski. Będziemy promować wszystkie gminy z powiatów wielkopolskich: gnieźnieńskiego, wągrowieckiego, obornickiego, wrzesińskiego, słupeckiego i kilka gmin z powiatu poznańskiego (Murowana Goślina, Czerwonak, Pobiedziska, Swarzędz, Kostrzyn i Kleszczewo) oraz gminy z Kujawsko-Pomorskiego z powiatów: mogileńskiego, żnińskiego, inowrocławskiego oraz dwie gminy z powiatu nakielskiego: Kcynia i Szubin.
Nasz portal dostępny jest także pod adresami: naszlakupiastowskim.pl i turystykalokalna.pl.

Historia
Na historię w naszym portalu będziemy patrzeć w wielu płaszczyznach. Z jednej strony – i na to będziemy kładli największy nacisk – zamierzymy utrwalać historię tego regionu. Chcemy spisywać dla potomnych opowieści o ludziach i wydarzeniach, które się tutaj rozgrywały. Z drugiej strony chcemy inicjować badania miejsc związanych z historią, miejsc jeszcze nie przebadanych, a jest ich sporo. Chcemy szczególnie podtrzymywać pamięć o Powstaniu Wielkopolskim.
W planach mamy także uruchomienie „Klubu z Koroną” w ramach którego będziemy organizować spotkania ze znanymi ludźmi – tropicielami historii Polski. Pierwsze takie spotkanie planujemy na przełomie listopada i grudnia tego roku. Wszelkie działania związane z historią będą dostępne w dziale „Na tropach historii”.

Turystyka
Turystyka zajmie najwięcej miejsca na portalu PiastowskaKorona.pl. Będzie to dział „Nawigator”, gdzie umieszczać będziemy praktyczne informacje dla turystów. Z kolei w dziale „Przewodnik” planujemy opisywać miejsca z pięciu dziedzin: Polska Pierwszych Piastów;- Miasteczka nieodkryte; Pałace i dwory; Niepowtarzalna przyroda oraz Kaplice, kościoły i nekropolie.
Coraz popularniejsza jest też turystyka aktywna, dlatego w dziale o takiej nazwie chcemy promować aktywne formy turystyki: nad wodą i na wodzie, na rowerze i w siodle, pieszo i nad ziemią oraz rodzinne formy spędzania wolnego czasu.
Z kolei w dziale „Nasze wędrówki” pragniemy zachęcić naszych Czytelników-turystów by dzielili się z nami swoimi przygodami (temu służy zakładka „Pozdrowienia ze szlaku”). W zakładce „Podróże z VIP-ami” chcemy pokazać jak wypoczywają nasi politycy, sportowcy, ludzie kultury, itp. W ramach „Lokalnego dziedzictwa” zamierzamy prezentować ludzi i firmy zajmujące się tradycyjnymi wyrobami, osoby kultywujące zanikające już rzemiosło i pielęgnujące lokalne tradycje (m.in. kulinarne, pszczelarstwo, rękodzieło, przetwórstwo domowe i produkty rolne).
W zakładce „Foto-wyprawy” będziemy publikować fotoreportaże wykonane i nadesłane przez naszych Czytelników. Często bowiem łatwiej jest opowiedzieć o danym miejscu poprzez zdjęcia, niż słowami.
Zupełną nowością jest natomiast zakładka „Kroniki lądowe”. Będziemy w niej opisywać wyprawy i rajdu organizowane przez redakcję PiastowskiejKorony.pl. Będą to wypady w teren funkcjonowania naszego portalu. Zapraszać na nie będziemy naszych Czytelników by wspólnie poznawać ciekawe przyrodniczo i historycznie miejsca.

Kultura
Sprawy związane z szeroko rozumianą kulturą są ważnym uzupełnieniem portalu. Zamierzamy stworzyć kalendarium wydarzeń „Co? Gdzie? Kiedy?” wszystkich otwartych dla publiczności imprez odbywających się w „naszych” dziesięciu powiatach. W kalendarium Czytelnicy znajdą zarówno terminy koncertów, wystaw, przedstawień, jak również różnego rodzaju rekonstrukcji historycznych, wykładów, spotkań autorskich i innych ciekawych przedsięwzięć. I co ważne, sami nasi Czytelnicy jeśli będą organizować jakieś przedsięwzięcie mogą je nam zgłosić.
Z kolei w zakładce „Strefa kultury” (w dziale „Po podróży”) będziemy publikować wywiady z ludźmi kultury i sztuki oraz reportaże.

Po podróży
Dział ten ma służyć naszym Czytelników w przerwach między jedną a drugą wyprawą oraz po powrocie z podróży. Znajdą w nim filmy realizowane przez redakcją i nadsyłane przez Czytelników. Będą recenzje ciekawych książek historycznych, podróżniczych i związanych z kulturą. Nie zabraknie także konkursów z ciekawymi nagrodami.
Natomiast zakładka „Polecamy” przeznaczona jest dla firm, które będą chciały się promować poprzez nasz portal.
W planach mamy także wydawanie „papierowej” wersji PiastowskiejKorony.pl. Szczegóły już wkrótce.

Mapa
Mapy która znajduje się w centralnym miejscu naszego portalu trudno nie zauważyć. Czemu ona ma służyć? Naszym założeniem jest, by Czytelnicy zwiedzający i odwiedzający region pokazany na mapie, gdy uznają, iż jakieś miejsce jest szczególne i warte polecenia innym, dodali zdjęcie tego miejsca wraz z krótkim opisem. W ten sposób wspólnie stworzymy „mapę miejsc wartych odwiedzenia”. A w przyszłości na bazie tej mapy stworzymy... Niech to na razie pozostanie niespodzianką.

Jako zespół PiastowskiejKorony.pl jesteśmy otwarcie na wszelkie konstruktywne uwagi, otwarci na osoby chcące dołączyć do naszego zespołu. Tym zaś, którzy będą nas krytykować dla krytyki – a tacy na pewno się znajdą – polecamy słowa W. Churchila: „Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi”.

Wszystkich miłośników historii, przyrody, kultury i turystyki zapraszamy do współpracy. Pokażmy, że ziemie gdzie rodziła się państwowość polska to miejsce które ciągle warto odkrywać i promować. Pokażmy, że warto przyjeżdżać do źródeł polskości!

Karol Soberski
redaktor naczelny PiastowskiejKorony.pl