W Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo odbyła się wczoraj bardzo nietypowa uroczystość, która zgromadziła wielu mieszkańców. Tego dnia oficjalne otwarto „Kipę” – lodowni na wyspie na stawie.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo pomogły przewieźć i przenieść część eksponatów z Izby Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej do odrestaurowanego pomieszczenia lodowni na wyspie zwanej „Kipą”.
Stało się! W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie Przystani Wodnej „Bielnik” w Lubochni. Inwestycja ta została otwarta w ramach projektu „Aktywni razem – zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez stworzenie przystani wodnej nad Jeziorem Wierzbiczańskim w miejscowości Lubochnia” - program „Wielkopolska Odnowa Wsi”.
Stowarzyszenie pod Żaglami zorganizowało kurs na patent sternika motorowodnego i licencję na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających. Ze względu na dużą ilość osób chętnych, kurs odbywał się w dwóch wyznaczonych terminach: od 14 i 15 lipca oraz 4 i 5 sierpnia nad jeziorem Popielewskim w Trzemesznie.
W ostatnich dniach lipca nad Jeziorem Rybno Wielkie pojawia się coraz więcej ludzi. Nic dziwnego, gdyż właśnie dobiegł końca I etap praz związanych z budową kąpieliska gminnego, a pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą.
To była okazja popatrzeć na znaną dobrze okolicę z zupełnie innej perspektywy. Przy plaży nad gnieźnieńskimi Łazienkami w niedzielę pojawiły się dwie żaglówki, które chętnych przewoziły po akwenie.
Stowarzyszenie Pod Żaglami rozpoczęło nowy sezon projektu „ABC pod Żaglami” nad jeziorem popielewskim w Trzemesznie. Po raz kolejny wszyscy uczestnicy rejsów mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi podczas żeglowania na jachtach, bezpiecznych zachowań nad wodą, w wodzie i na wodzie oraz tym samym propagowanie dyscypliny sportowej jakim jest żeglarstwo oraz propagowanie turystyki wodnej.
Stowarzyszenie pod Żaglami zakończyło realizację projektu „ABC pod Żaglami” nad Jeziorem Popielewskim w Trzemesznie. Projekt realizowany był od 1 lipca do 3 września i zakładał trzy spotkania, gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami żeglowania.
Stowarzyszenie pod Żaglami zorganizowało po raz drugi spotkanie nad jeziorem Popielewskim w Trzemesznie w ramach projektu „ABC pod Żaglami”. Zanim uczestnicy wsiedli do łodzi żaglowych przedstawiono im zasady bezpiecznego zachowania nad wodą oraz omówiono wykonywanie zespołu ćwiczeń na fantomach, których głównym celem jest przywrócenie podstawowych czynności życiowych.
Zaczęły się ferie zimowe. Zakopane, Szczyrk, Karpacz czy inne miejscowości, przeżywają oblężenie turystów przez cały rok. Zdaje się jednak, że do tych miast nie można zaliczyć Gniezna. Bo co potencjalny turysta może zimą robić w powiecie gnieźnieńskim? Co Wy, drodzy Czytelnicy zaproponowalibyście turystom jako zimowe atrakcje w naszym regionie?
W piątek odbyło się uroczyste zakończenie sezonu żeglarskiego 2016 nad Jeziorem Popielewskim. Zakończenie sezonu żeglarskiego rozpoczęło się zbiórką nad brzegiem jeziora, gdzie została uroczyście podniesiona bandera oraz były wybijane „szklanki” dzwonem.
To, co kiedyś stanowiło powszechną formę aktywności fizycznej dzieci - spędzanie czasu na świeżym powietrzu, na licznych grach i zabawach, jest obecnie zjawiskiem rzadkim. Alternatywą spędzania wolnego czasu przy komputerze, także w czasie wakacji, może być udział młodych osób w zajęciach sportowych, co nabiera ostatnio coraz większego znaczenia w związku ze spadkiem sprawności fizycznej młodego pokolenia oraz nasilaniem się chorób cywilizacyjnych.
W miniony weekend żeglarze z Kłecka skupieni wokół Przystani Żeglarskiej „Korsarz” rozpoczęli tegoroczny sezon żeglarski. Wprawdzie wzburzone wody jeziora Kłeckiego i wisząca w powietrzu burza nie pozwoliła na żeglugę, to jednak żeglarze przy dźwiękach muzyki zainaugurowali sezon.
Już po raz 12. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznało Nagrody Przyjaznego Brzegu – najbardziej prestiżowego wyróżnienia w środowisku wodniackim w Polsce. Wielkopolska Organizacja Turystyczna otrzymała Grand Prix z Nagrodą Ministra Sportu i Turystyki za Wielką Pętlę Wielkopolski – znakomity, europejskiej klasy produkt turystyki wodnej.
Stowarzyszenie Pod Żaglami po raz kolejny i zarazem ostatni w tym roku spotkało się nad brzegiem jeziora Popielewskiego w ramach projektu „Żagle dla wszystkich”. Realizowany projekt był dofinansowany ze środków Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia Światowid. Tym razem pływaliśmy z podopiecznymi Placówki Wsparcia Dziennego w Trzemesznie.
Stowarzyszenie pod Żaglami zorganizowało wczoraj kolejne spotkanie nad brzegiem jeziora Popielewskiego w ramach projektu „Żagle dla wszystkich”. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia Światowid. Tym razem nasze stowarzyszenie gościło podopiecznych Zespołu Placówek Wsparcia Rodziny w Trzemesznie „Droga do Domu”.
Stowarzyszenie pod Żaglami zorganizowało dzisiaj rejsy na jachtach żaglowych w ramach projektu „Żagle dla wszystkich”. Projekt jest dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia Światowid.
Spływ kajakowy szlakiem kajakowym przez Puszcza Zielonka zgromadził blisko 100 uczestników. Malowniczo położone akweny wodne na trasie pomiędzy Tucznem, a Złotniczkami okazały się świetnym miejscem aktywnego wypoczynku, nie tylko dla mieszkańców powiatu poznańskiego.
Żeglarstwo to jedna z najciekawszych dyscyplin sportów wodnych. Niestety, w Polsce wciąż dominuje przeświadczenie, że dobrym, doświadczonym żeglarzem może być tylko pan z brodą, brzuszkiem i kapitańską fajką w zębach. Nic bardziej mylnego! Przemierzając malowniczy szlak Wielkich Jezior Mazurskich coraz częściej zobaczyć można sterujące panie. Nie powinno to już nikogo dziwić, wszak żeglowanie jest sportem dla każdego.
Sezon żeglarski rozkręca się coraz bardziej i dla wielu miłośników żeglarstwa to czas planowania wakacyjnego wypadu na Mazury. Często jednak nie posiadamy własnego jachtu, wtedy najlepszą możliwością jest czarter. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą nam w pełni cieszyć się z uroku Mazur.
Jezioro Kłeckie ponownie zachwyciło żeglarzy spoza naszego regionu. Pływali po różnych akwenach, ale o kłeckim jeziorze wyrażają się w samych superlatywach. A do Kłecka przybyli – można tak rzec – z Wysp Kanaryjskich! Na Przystani Żeglarskiej „Korsarz” w Kłecku doszło bowiem do niecodziennego spotkania. Przybyli tam żeglarze, których połączył niezwykły rejs po Oceania Atlantyckim, wśród Wysp Kanaryjskich, który odbył się od 26 lutego do 8 marca ubiegłego roku. Gospodarzami tego spotkania byli: Piotr Molenda, kapitan wspomnianego rejsu i jego brat Andrzej, komandor „Korsarza”.
Gmina Pobiedziska posiada wiele atrakcyjnych turystycznie terenów zielonych. Jednym z jej skarbów są niewątpliwie jeziora, jeziorka i rzeka. Zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym spośród największych inwestycji turystycznych warto wymienić zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Małego i nad Jeziorem Dobra. Nowocześnie zagospodarowana zostanie popularna plaża nad Jeziorem Biezdruchowo. Gmina to także parki krajobrazowe i rezerwaty.
„Bezpieczne ferie na lodzie” to akcja w ramach, której na Jeziorze Biezdruchowo w Pobiedziskach odbyło się niecodzienne szkolenie. Samoratowanie podczas zdarzeń na lodzie, w Polsce niestety nie stało się jeszcze powszechną umiejętnością. Oczywiście warunki kiedy nagle pęka lód na jeziorze, są nieprzewidywalne i nie można wyuczyć się wszystkich reakcji, zwłaszcza, że towarzyszy temu nagłe wychładzanie organizmu. W krajach skandynawskich jednak, każdy przechodzi odpowiednie szkolenie, jak świadomie korzystać z zamarzniętego akwenu, i to przynosi wymierne efekty.
W celu znalezienia racjonalnych rozwiązań, pozwalających na bezpieczne prowadzenie rekreacji i turystyki wodnej na jeziorach powiatu gnieźnieńskiego, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dotyczące możliwości używania na nich jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi.
Stowarzyszenie pod Żaglami wraz z harcerzami z Komendy Hufca ZHP Trzemeszno od 30 stycznia 13 lutego przeprowadziło prelekcje w ramach zimowej akcji „Bezpieczna Woda” w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego, Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Trzemesznie, Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Powstania Wielkopolskiego w Kruchowie, Zespole Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 w Trzemżalu oraz Gimnazjum w Trzemesznie.
Już po raz drugi Wielkopolska Organizacja Turystyczna prezentuje walory turystyczne naszego regionu podczas Targów BOOT w Düsseldorfie. W tym roku impreza odbywa się od 17 do 25 stycznia. W Düsseldorfie spotykają się producenci sprzętu wodnego, przedstawiciele regionów z najciekawszą ofertą turystyki wodnej oraz dziennikarze i liderzy opinii. Co roku w imprezie bierze udział ponad 1650 wystawców z 50 krajów, a liczba odwiedzających wynosi średnio 50 000 osób. Odwiedzający stanowią w 100% grupę docelową naszego wiodącego produktu turystyki wodnej – Wielkiej Pętli Wielkopolski.
Po raz kolejny można było tego lata ujrzeć na Jeziorze Kłeckim białe żagle „optymistów”, z uwijającymi się na ich pokładach uczestnikami obozu żeglarskiego. Jak co roku, w ramach działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mitra”, funkcjonującego przy Gimnazjum im. prof. Wł. Nehringa w Kłecku, zostały zorganizowane zajęcia z żeglarstwa połączone z wypoczynkiem dla dzieci i młodzieży z gminy Kłecko.
Piękne słoneczne, wręcz upalne lato zagościło w pełni w naszym regionie. W takie dni najchętniej wybieramy się nad wodę, gdzie łatwiej można „przeżyć” żar lejący się z nieba. Jednak wówczas rodzi się pytanie: gdzie nad tę wodę pojechać? Skorzęcin – atrakcyjnie ale tłumy wczasowiczów, Powidz – podobnie, Borzątew – cicho i spokojnie, ale tam już byliśmy tego lata. Może więc warto wybrać się na plażę do Kłecka?
Na terenie gminy Łubowo, dla mieszkańców i gości, przygotowano tego lata trzy kąpieliska: w Dziekanowicach, Lednogórze i Rybitwach. Wszystkie starannie przygotowano do sezonu, dlatego spełniają normy sanitarne i są dopuszczone do użytku. Jak informuje wójt Andrzej Łozowski, planowane są dalsze prace na terenach rekreacyjnych gminy.
Młodzi ludzie przez ponad pięć godzin mili okazję powalczyć w żywiołami na wodzie i lądzie – czyli na spływie kajakowym na rzece Wełnie. Trasa wiodąca z Rudy do Jaracza usłana była przeszkodami, które 20 młodych ludzi pokonywało z uśmiechem na ustach. Płynąc przez 15 kilometrowa drogę wodną trafiali na niespodziewane przeszkody powstałe ze zwalonych olbrzymich kłód drzew, lub wielkie głazy, które trzeba było omijać przenosząc kajaki lądem.
Większości z nas Warmia i Mazury kojarzą się głównie z wielkimi jeziorami i wakacjami pod żaglami. Jednak aktywny wypoczynek w tym malowniczym regionie to nie tylko łódki i kąpieliska. Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy w czasie urlopu chcą zadbać o swoje zdrowie i przy okazji podnieść sobie poziom adrenaliny.
Wielkopolska Organizacja Turystyczna, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie, realizuje obecnie jedną z największych kampanii promocyjnych w swojej historii - kampanię Wielkiej Pętli Wielkopolski. Kampania na ma celu promocję wśród mieszkańców Polski oraz gości zagranicznych turystyki wodnej, czyli żeglarstwa i kajakarstwa, turystyki motorowodnej, windsurfingu, kitesurfingu i wakeboardingu a także turystyki rowerowej i konnej na terenie Wielkopolski, a wszystko pod hasłem „Z nurtem przygody – bez końca!”.
W Sile koło Olsztyna marszałkowie województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego podpisali „List intencyjny” pomiędzy województwami w celu stworzenia spójnego systemu działań i przedsięwzięć z zakresu ochrony jezior i ekosystemów od nich zależnych oraz poprawy jakości wód.
Stowarzyszenie pod Żaglami zakończyło nad Jeziorem Popielewskim w Trzemesznie sezon żeglarski 2013r. Uroczystości opuszczenia bandery i wybijania szklanek, towarzyszyły przemowy zaproszonych gości. Sezon żeglarski został zakończony wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i zabawą przy muzyce szanty.
Premierowej prezentacji przewodnika dokonał Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej podczas targów turystycznych „Tour Salon” w Poznaniu. Aplikacja GPS na urządzenia mobilne to pierwszy kompleksowy nośnik informacji turystycznej szlaku wodnego „Wielka Pętla Wielkopolski”. Liczący aż 690 km szlak obejmuje rzekę Wartę, Noteć i drogę wodną Warta – Kanał Bydgoski. Systematycznie uzupełniana, nowoczesna infrastruktura pozwala na uprawianie wielu form turystyki wodnej. Pętla jest przyjazna zarówno dla kajakarzy, jak i dla motorowodniaków.
Podczas targów Tour Salon 2013 w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XXII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Warszawie. III miejsce w konkursie zajęła seria folderów nt. szlaku wodnego Wielka Pętla Wielkopolski wydanych przez Wielkopolską Organizację Turystyczną. Seria otrzymała również wyróżnienie specjalne Centrum Turystyki Wodnej PTTK w Warszawie.
W sobotę, 5 października odbył się spływ kajakowy po rzece Wełnie. W spływie wzięli udział członkowie Stowarzyszenia pod Żaglami i nie tylko. Celem spływu było poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych rzeki Wełny oraz promocja zdrowego trybu życia poprzez aktywny sposób spędzania czasu wolnego.
Sezon żeglarski w powiecie gnieźnieńskim powoli dobiega końca. Ostatnim akcentem na jeziorze Kłeckim były regaty w klasie Optymist dla młodych adeptów oraz w kategorii open dla pozostałych miłośników żeglarstwa. Koniec sezon to także czas podsumowań. Miłośnicy „białego żagla” nad kłeckimi akwenami oceniają kończący się sezon pozytywnie, zwłaszcza, że w tym roku udało się po raz kolejny zorganizować dwa obozy żeglarskie dla dzieci.
Stowarzyszenie Pod Żaglami to kolejna sportowa inicjatywa w gminie Trzemeszno. To dość młode stowarzyszenie, którego członkowie chcą zachęcić mieszkańców do pływania – jak sami mówią „nie na silnikach a na żaglach”.
Żeglarstwo jest jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych i przyciąga rokrocznie bardzo wiele osób. Pod żaglami żaden dzień nie jest podobny do drugiego. Codziennie spotykamy nowe wyzwania i zdobywamy nowe umiejętności. Także w powiecie gnieźnieńskim coraz więcej osób wybiera „wakacje pod żaglami”, tym bardziej, że w naszym powiecie mamy piękne i idealnie nadające się do żeglowania akweny. Szczególnie nieznanym akwenem jest Jezioro Kłeckie, które polecamy wszystkim kochającym wakacje nad wodą.
Wielu z nas zastanawia się, gdzie w tegoroczne wakacje wyjechać pod namiot lub na camping. Większość poleca ośrodki nad Bałtykiem albo na Mazurach, ale nie wszystkich stać na tak dalekie wyjazdy. Dlatego my proponujemy odwiedzić Borzątew w gminie Mieleszyn. Miejscowość ta to wypoczynkowa perełka powiatu gnieźnieńskiego.
Jedni spędzają wakacje nad morzem, inni w górach albo na zagranicznych wojażach, ale można przecież także wspaniale wypoczywać, nie wyjeżdżając z domu. Wykorzystując walory lokalnego środowiska naturalnego. Taki właśnie wypoczynek zorganizował, już po raz trzeci z rzędu, Uczniowski Klub Sportowy „ Mitra”, działający przy Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku.
Stowarzyszenie pod Żaglami otrzymało dotację na realizację projektu „Bezpieczne wakacje nad wodą” w ramach Programu Działaj Lokalnie VIII, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Światowid.
Nad Jeziorem Popielewskim odbył się festyn rodzinny zorganizowany przez Stowarzyszenie pod Żaglami oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Trzemesznie. Na szczęście pogoda dopisała i podczas festynu świeciło słońce i wiał lekki wiatr, umożliwiający przyjemną żeglugę na żaglówkach, kajakach i rowerach wodnych. W trakcie festynu uczestnicy mogli zobaczyć pierwsze regaty żeglarskie, które odbyły się na Jeziorze Popielewskim.
Od wielu lat miłośnicy turystyki zastanawiają się, jak przyciągnąć turystów do naszego regionu i zaoferować im choćby jedną konkretną i ciekawą propozycję spędzenia wolnego czasu. Pojawiały się już różne pomysły, ale w większości albo zabrakło funduszy, albo zapału do ich realizacji. Zupełnie nowy pomysł przyciągnięcia turysty ma Stowarzyszenie Światowid, który wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Dolina Wełny” z Wągrowca i LGD „Kraina Trzech Rzek” z Obornik, chce ożywić dla turystów rzeki Wełną i Małą Wełnę.
Żeglarstwo jest jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych i przyciąga rokrocznie bardzo wielu nowicjuszy. Pod żaglami żaden dzień nie jest podobny do drugiego. Codziennie spotykamy nowe wyzwania i zdobywamy nowe umiejętności. Zawsze należy jednak pamiętać - to woda ustala reguły i wymusza szacunek - mówią ci, którzy co roku spędzają wakacje żeglując po polskich jeziorach. Cóż takiego pięknego jest w żeglarstwie?
Być może już na wiosnę przyszłego roku będzie można organizować spływy kajakowe na oficjalnie oznakowanych szlakach kajakowych na rzekach Wełna, Mała Wełna i Flinta. Ten nowatorski projekt zatytułowany „Turystyczny rozwój regionu poprzez tworzenie szlaków kajakowych” realizowany jest wspólnie przez Stowarzyszenie Dolina Wełny z Wągrowca, Stowarzyszenie Trzech Rzek z Obornik i Stowarzyszenie Światowid. W ramach projektu powstanie też m.in. strona internetowa i przewodnik.
Już 20 maja w Stanicy Leśnej we Wronczynie uroczyście otwarty zostanie Szlak Kajakowy „Puszcza Zielonka”. Projekt zrealizowany został przez Związek Międzygminny Puszcza Zielonka. Beneficjentami końcowymi projektu – Szlak kajakowy „Puszcza Zielonka” są mieszkańcy gmin należących do Związku Międzygminnego: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki, Swarzędz oraz mieszkańcy województwa wielkopolskiego, w większości Poznania. Inwestycja realizowana od września 2010 r. kosztowała 743.937 zł.
Jezioro Kłeckie od kilku lat staje się prawdziwym rajem dla żeglarzy. Co roku na tym akwenie organizowanych jest wiele zawodów dla miłośników sportów wodnych. I wszystko było by dobrze, gdyby nie pewien „płytki” problem nurtujący od lat szczególnie żeglarzy. Chodzi o przesmyk między częścią jeziora Kłeckiego znajdującą się na terenie gminy Kłecko a tą na terenie gminy Mieleszyn. Przesmyk, który uniemożliwia spokojne i bezpieczne żeglowanie...