POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Przewodnik: Miejsca z historią
[Dodaj swój artykuł]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców!
Przewodnik: Miejsca z historiączerwca 03 2020 17:15:00
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców!Czerniejewo, Mierzewo, Popowo Ignacewo, Sulin, Mielno, Kołaczkowo, Zakrzewo, Przysieka, Węgorzewo, Odrowąż, Popowo Podleśne, Arcugowo, Kruchowo, Pomarzany, Dziadkowo, Żydowo, Niechanowo, Łopienno, Łabiszynek, Zdziechowa, Przybroda... Co je łączy? We wszystkich tych miejscowościach, jak i w wielu innych, były lub nadal są piękne dwory i pałace! Dlatego zwracamy się z prośbą do naszych Czytelników o udostępnienie nam starych fotografii dworów i pałaców znajdujących się w rodzinnych archiwach!
Drukuj 9291 czytań . 0 komentarzy Więcej
Ostrowo nad Gopłem
Przewodnik: Miejsca z historiąmaja 22 2020 21:30:00
Ostrowo nad GopłemOstrowo to wieś parafialna, położona w gminie Kruszwica, powiat Inowrocław, w województwie kujawsko-pomorskim, na trasie Kruszwica-Piotrków Kujawski, w odległości 15 km na południowy wschód od Kruszwicy. Znajduje się na terenie Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Gopło. Usytuowane jest w samym środku trójkąta, którego wierzchołki tworzą miasta: Kruszwica, Radziejów i Piotrków Kujawski. Warto tam zajrzeć podczas wakacyjnych wojaży.
Drukuj 6764 czytań . 0 komentarzy Więcej
Magiczne miejsca, miejsca mocy
Przewodnik: Miejsca z historiąkwietnia 20 2020 20:00:00
Magiczne miejsca, miejsca mocyWielu z nas ruszając na wakacyjne wojaże pragnie powrócić naładowany pozytywną energią. W tym celu wielu turystów szuka specjalnych miejsc, które – wedle legend i podań – zapewniają przypływ sił witalnych. Dzisiejsze punkt mocy – jak je nazywają radiesteci – to w większości miejsca prastarych obrzędów. Nierzadko są to wzgórza, gdzie oddawano cześć bożkom lub też kamienne kręgi różnego pochodzenia. Takimi punktami są również ogromne głazy niewiadomego pochodzenia. Mieszkańcy tych miejsc, radiesteci i bioenergoterapeuci przekonują o obecnej tam energii. Czy rzeczywiście tak jest? O tym musimy przekonać się sami.
Drukuj 6092 czytań . 0 komentarzy Więcej
Sekrety spichlerza, tajemnice dworu
Przewodnik: Miejsca z historiąmarca 30 2020 14:00:00
Sekrety spichlerza, tajemnice dworuMało kto wie, że w naszym regionie mamy przepiękny spichlerz. Znajduje się on w jednej z ciekawszych miejscowości gminy Mieleszyn – Dziadkowie. Wieś leżąca nad pięknymi jeziorami Zioło i Dziadkowskim, oprócz malowniczych terenów, ma też wartą obejrzenia perełkę – wspomniany zabytkowy spichlerz oraz zrujnowany już – piękny dawniej – dwór. I wiele tajemnic z nimi związanych. W miejscu tym bywałem o różnych porach dnia i roku.
Drukuj 1907 czytań . 0 komentarzy Więcej
Jubileusz Muzeum zainaugurowany! Hr. Albin Węsierski upamiętniony!
Przewodnik: Miejsca z historiąkwietnia 16 2019 14:00:00
Jubileusz Muzeum zainaugurowany! Hr. Albin Węsierski upamiętniony!Jubileusz 50-lecia istnienia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który będzie obchodzony przez cały 2019 r., został dzisiaj zainaugurowany w Sławnie uroczystą eucharystią pod przewodnictwem ks. abp Józefa Kowalczyka oraz odsłonięciem pamiątkowej tablicy ku czci hr. Albina Węsierskiego (który w 1856 r. wykupił Ostrów Lednicki z rąk pruskich) i jego żony Ludwiki z Kwileckich Węsierskiej.
Drukuj 1075 czytań . 0 komentarzy Więcej
Pałac Prymasowski bez tajemnic
Przewodnik: Miejsca z historiąkwietnia 29 2018 17:00:00
Pałac Prymasowski bez tajemnicDla większości gnieźnian to była okazja, żeby po raz pierwszy odwiedzić to miejsce. Z okazji odpustu ku czci świętego Wojciecha dla zwiedzających postanowiono szeroko otworzyć drzwi pałacu i ogrodu, w którym mieszka i urzęduje na co dzień Prymas Polski.
Drukuj 1525 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wiatrak i spichlerz w Małym Skansenie przywrócone do dawnej świetności
Przewodnik: Miejsca z historiąpaździernika 17 2017 17:00:00
Wiatrak i spichlerz w Małym Skansenie przywrócone do dawnej świetnościNa teren „Małego Skansenu” Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w latach siedemdziesiątych translokowano dwa obiekty – wiatrak z Gryżyny i spichlerz z Majkowa. Muzealia te zostały usytuowane w pobliżu przeprawy promowej na Ostrów Lednicki.
Drukuj 2033 czytań . 0 komentarzy Więcej
Leśnicy poznali skarby i tajemnice powiatu gnieźnieńskiego
Przewodnik: Miejsca z historiąwrześnia 08 2017 12:00:00
Leśnicy poznali skarby i tajemnice powiatu gnieźnieńskiegoJak już informowaliśmy, od środy do dzisiaj w Gnieźnie odbywał się 117. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego hasłem przewodnim jest „Gospodarka i ochrona przyrody w lasach w oczekiwaniach społecznych”. Wczorajszy dzień poświęcony był na sesję terenową w ramach której uczestnicy Zjazdu – podzieleni na sześć grup – zwiedzali Wielkopolskę. Jedna z grup zdecydowała się zwiedzać powiat gnieźnieński. Ich przewodnikami byli: Rafał Jurke i Karol Soberski.
Drukuj 2452 czytań . 0 komentarzy Więcej
Śladami braci Saskowskich...
Przewodnik: Miejsca z historiąsierpnia 28 2017 10:00:00
Śladami braci Saskowskich...Wyjazd na Pojezierze Drawskie planowałem od dawna, a związany był z poszukiwaniem śladów życia i działalności Antoniego Saskowskiego, brata bohatera mojej książki „Skarb Dziedzica” - Franciszka. Decyzję o wyprawie w tę część Polski przyspieszył telefon od mieszkańca Goleniowa – wnuka Antoniego. Trzydniowy wyjazd zaowocował pozyskaniem blisko 200 unikatowych fotografii z okresu międzywojennego oraz wielu intrygujących oraz sensacyjnych informacji z życia właścicieli majątków Popowo Ignacewo i Wyrobki-Gozdawa.
Drukuj 4596 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gmina Rogowo – doskonałe miejsce na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, grzybobranie i wędkowanie
Przewodnik: Miejsca z historiąlipca 30 2017 16:30:00
Gmina Rogowo – doskonałe miejsce na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, grzybobranie i wędkowanieTrwa kolejny sezon turystyczny. Zastanawiamy się, gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę lub na weekend. Może warto zajrzeć do przyrodniczej perły Pałuk – gminy Rogowo! Gmina Rogowo usytuowana jest na obrzeżu województwa kujawsko – pomorskiego w jego południowo – zachodniej części. Graniczy z Kujawami, Pałukami oraz Wielkopolską. Położenie na styku różnych regionów etnograficznych, sprawiło, że krzyżują się tu wpływy trzech kultur.
Drukuj 6756 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Zamek Czocha i niezwykłe historie jego właścicieli
Przewodnik: Miejsca z historiąmaja 03 2017 20:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Zamek Czocha i niezwykłe historie  jego właścicieliOj miał ten zamek w swej historii różne dziwne historie. Miał też panujące na nim rody, które nie szczędziły sił, aby kronikarze się nie nudzili… Historia zamku, to nie tylko legendy, które każdy odwiedzający zamek usłyszeć może, ale także prawdziwe, z krwi i kości wydarzenia, jakie rozegrały się w murach Czochy i w jej okolicach.
Drukuj 3903 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Piast z ułańską fantazją
Przewodnik: Miejsca z historiąmaja 01 2017 11:30:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Piast z ułańską fantazjąWiele osób w momencie słuchania lub czytania o historii od razu wyobraża sobie, że oto będzie miało do czynienia z nudnymi faktami, które są dla niego mało atrakcyjne. Zapewne takie przeświadczenie o historii wyrobiło mało atrakcyjne przedstawianie wydarzeń, postaci… Tak więc historii stacza bój o zainteresowanie nią z mało mającymi wspólnego z rzeczywistością mitami i mało wiarygodnymi legendami, które w zależności od tego kto je opowiada zmieniają się dowolnie w zależności od osoby je opowiadającej.
Drukuj 3358 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Historia jednej księgi, jednej szkoły
Przewodnik: Miejsca z historiąkwietnia 29 2017 11:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Historia jednej księgi, jednej szkołyNadchodzi wreszcie upragniony koniec II wojny światowej. Zanim on jednak nastąpił, Wielka Trójka spotyka się, był podzielić świat, by podzielić wpływy, by ustalić kto swój, a kto obcy… Był więc Teheran, Jałta, Poczdam. W tych miasta sprawa Polski zostaje załatwiona bez udziału samych Polaków. Jakie granice, jaki ustrój, jacy sąsiedzi, jakie przymierza, kto wróg, a kto przyjaciel, o wszystkim miano zdecydować za Polaków.
Drukuj 3235 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Zapora Leśniańska – ślad jej niemej historii...
Przewodnik: Miejsca z historiąmarca 18 2017 08:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Zapora Leśniańska – ślad jej niemej historii...Jest rok 1897. Górne Łużyce i Dolny Śląsk nawiedza chyba najtragiczniejsza powódź w historii. Ludzkie myśli, jakie zrodziły się po tym tragicznym wydarzeniu, to takie, że trzeba coś z tymi rzekami zrobić. Tymi rzekami są Kwisa, Nysa Kłodzka i Bóbr. To one w tym roku końca XIX wieku, były tak zabójczymi sprawcami ludzkich nieszczęść.
Drukuj 3661 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Historia kroniki Zamku Czocha – czasu przemian i końca WDW
Przewodnik: Miejsca z historiąlutego 05 2017 20:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Historia kroniki Zamku Czocha – czasu przemian i końca WDWJak już napisałem we wcześniejszym artykule o historii kroniki zamkowej, losy Czochy po drugiej wojnie światowej należą do najmniej zbadanych. Zapewne można by powiedzieć, że nie ma co badać, bo czasy PRL-u, bo Wojskowy Dom Wypoczynkowy, bo nuda, bo co można pisać o domu wypoczynkowym itd.
Drukuj 7360 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Historia kroniki Zamku Czocha
Przewodnik: Miejsca z historiągrudnia 30 2016 22:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Historia kroniki Zamku CzochaZamek Czocha - zamek obrosły w wiele historii mniej lub bardziej prawdziwych. Na jego kanwie powstawały i powstają legendy wprowadzające w trwogę, czasami w uśmiech słuchających ich turystów, tłumnie odwiedzających ten Górnołużycki zabytkowy zamek stojący na górze granitowo-gnejsowej.
Drukuj 3727 czytań . 0 komentarzy Więcej
Zamek Czocha w filmie „Gdzie jest Generał”
Przewodnik: Miejsca z historiągrudnia 04 2016 10:00:00
Zamek Czocha w filmie „Gdzie jest Generał”Zamek Czocha odwiedzającym dziś ten obiekt turystom jawi się w większości przez filmy, które kręcono w jego murach i które ubierały go w fabułę mniej lub bardziej fabularną…Trudno jest filmowcom przejść obok tego zamku nie zwracając na niego uwagi, a jeszcze trudniej jest nie „zaangażować” go do jednej z głównych ról w kolejnej produkcji filmowej. Jest to kolejny artykuł z cyklu: „Górne Łużyce – historie znane i nieznane”.
Drukuj 7529 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Günter Grundmann i jego lista
Przewodnik: Miejsca z historiąlistopada 19 2016 17:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Günter Grundmann i jego listaGünter Grundmann urodzony 10 kwietnia 1892 roku w Jeleniej Górze (niem. Hirschbergu), syn Fritza i Luizy. Ot ktoś pomyśli, krótka notka z datą, miejscem urodzenia i rodzicami jakiegoś Güntera Grundmanna. Jednak kiedy spojrzymy powyżej tej suchej notki, to odkryjemy, że jest to postać, która odegrała wielką, niebagatelną rolę w czasie II wojny światowej na Dolnym Śląsku. Osoby, którym jeszcze nic nie mówi samo imię i nazwisko, zapewne pomyślały teraz, że to jakiś kolejny ważny wojskowy niemiecki, albo jakiś ważny polityk III Rzeszy. Nic bardziej mylnego. Jest on kimś, kogo działania pod koniec drugiej wojny światowej do dnia dzisiejszego rozgrzewają do czerwoności wyobraźnię w światku poszukiwaczy skarbów i tajemnic III Rzeszy.
Drukuj 4997 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Zapomniany podziemny Lubań
Przewodnik: Miejsca z historiąlistopada 05 2016 19:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Zapomniany podziemny LubańII wojna światowa to czas wielkiej tragedii i blizn, jakie na ziemi do dziś się nie zabliźniły. Wiele tych blizn noszą jeszcze ludzie, którzy tego morza zła, jakie się wylało na cały glob nie mogą zrozumieć, zapomnieć. Nie potrafią też wybaczyć katom tego, co uczynili ich rodzinom, krajowi...
Drukuj 4097 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Opowieść pewnego pana…
Przewodnik: Miejsca z historiąpaździernika 29 2016 12:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Opowieść pewnego pana…Mija już siedemdziesiąty pierwszy rok, od kiedy umilkły działa drugiej wojny światowej na froncie europejskim. Demony wojny poszły spać. Czy na długo? Tego nie wie nikt. Zniszczenia materialne, spowodowane najokrutniejszym konfliktem w historii ludzkości, już dawno albo zostały naprawione, albo wybudowano na miejscu zniszczeń nowe budynki. Ludzie rozpoczynali nowe życie.
Drukuj 3521 czytań . 0 komentarzy Więcej
„Dzieje Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”
Przewodnik: Miejsca z historiąpaździernika 18 2016 13:00:00
„Dzieje Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”Od jutra do sprzedaży trafi książka pt. „Dzieje Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”. To jest pierwsza tego typu publikacja od ponad 50 lat, która w całości poświęcona jest dziejom Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. Prace nad opracowaniem nowej monografii odbywały się pod kierownictwem prof. Józefa Dobosza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a inicjatywę dodatkowo wspierały także władze samorządowe oraz gnieźnieński parlamentarzysta.
Drukuj 2810 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Akcja Nacht und Nebel - „Nocy i mgło...”
Przewodnik: Miejsca z historiąpaździernika 08 2016 12:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Akcja Nacht und Nebel - „Nocy i mgło...”Sławny kompozytor i dyrygent Ryszard Wagner, żyjący w latach 1813-1883, zapewne nigdy nie pomyślał, że jego opera „Złoto Renu” stanie się inspiracją do jednej z najbardziej tajnych akcji II wojny światowej, wymyślonej przez samego Hitlera i jego popleczników. Ta, do dnia dzisiejszego, bardzo mało znana akcja „NN” była nie tylko akcją bardzo głęboko utajoną, ale była też akcją przerażającą w swym pomyśle i realizacji.
Drukuj 3499 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Czas szabrowników, czas spustoszenia
Przewodnik: Miejsca z historiąpaździernika 01 2016 09:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Czas szabrowników, czas spustoszeniaKiedy jeszcze nie milkną działa, kiedy jeszcze tu i tam padają strzały w dogorywającej drugiej wojnie światowej, to już rozpoczyna się kolejna w dziejach Europy wędrówka ludów. Kłębią się oni na drogach, na dworcach kolejowych. Dokąd jadą, czego szukają? Tego nie zawsze wiedzieli ci, którzy podążali różnymi traktami. Ot dom spalony, człek wyrzucony ze swojej ojcowizny szuka nowego miejsca na ziemi- ziemi często nieznanej, obcej, wrogiej...
Drukuj 3602 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Czas repatriacji
Przewodnik: Miejsca z historiąwrześnia 24 2016 10:30:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Czas repatriacjiWedług słownika PWN Repatriant to «osoba powracająca do kraju po długim pobycie na obczyźnie». Tyle słownik PWN w tym temacie. Krótko, zwięźle, rzekłoby się nawet bardzo sucho. Za tym terminem jednak kryły się i kryją wielkie dramaty, bo często ten termin był i jest terminem, którym manipuluje się w zależności od potrzeb politycznych.
Drukuj 2924 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Magirus – aparat tlenowy z zamkowego schowka
Przewodnik: Miejsca z historiąwrześnia 17 2016 13:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Magirus – aparat tlenowy z zamkowego schowkaJest rok 2015. Na zamku Czocha toczą się prace remontowe mające na celu wymianę dachu na części zamkowej i kasztelani. Prace mają wreszcie przywrócić dawną świetność perle Górnych Łużyc. Choć przez lata, od czasu jego najważniejszej przebudowy dokonanej przez Bodo Ebhardta, nadwornego architekta cesarza Niemiec Wilhelma II, czyniono na zamku wiele remontów, to jednak prace z 2015 roku, jak się okaże później, będą przełomowe dla bryły zamkowej, jego uroku, jak i dla pogłębienia wiedzy o samym zamku i tego, co się w nim działo.
Drukuj 3544 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Autofrigo – maszyna chłodząca Zamku Czocha
Przewodnik: Miejsca z historiąwrześnia 10 2016 11:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Autofrigo – maszyna chłodząca Zamku CzochaDo tego, według mojego zdania, jednego z najbardziej urokliwych i tajemniczych obiektu na ziemi Górnołużyckiej, jakim jest średniowieczne zamczysko stojące na górze granitowo-gnejsowej, jego właściciel postanowił włożyć podczas przebudowy jak i po jej zakończeniu kilka perełek z dziedziny techniki…Tymi perełkami są zapewne system wachtowy, podziemia i maszyna chłodząca z podziemi zamkowych nosząca nazwę autofrigor.
Drukuj 3952 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Wilkołacy - Werwolf. Mit, czy prawda...?
Przewodnik: Miejsca z historiąwrześnia 03 2016 11:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Wilkołacy - Werwolf. Mit, czy prawda...?Według jednego (Peter Black, a było ich jeszcze więcej) z historyków zachodnich „Niemcy nie przygotowali ani jednego sabotażysty, ani tym bardziej ruch oporu…” Inni z historyków próbowali udowadniać, za pomocą pisania lub milczenia w tym temacie, że Werwolf nie oddał żadnego strzału.
Drukuj 6127 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Armaty Zamku Czocha
Przewodnik: Miejsca z historiąsierpnia 27 2016 11:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Armaty Zamku CzochaWielu turystów podczas swych wędrówek po ziemi górnołużyckiej zagląda na wspaniały zamek Czocha, który swe nowe życie otrzymał dzięki architektowi Bodo Ebhardtowi. Nie ma chyba w tym momencie sensu opisywać kolejnych etapów przebudowy zamku zakupionego przez Ernesta Guetschowa.
Drukuj 4648 czytań . 0 komentarzy Więcej
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Powojenna rzeczywistość Leśnej...
Przewodnik: Miejsca z historiąsierpnia 20 2016 11:00:00
Górne Łużyce – historie znane i nieznane: Powojenna rzeczywistość Leśnej...Maj 1945 rok. W miejscowości Marklissa rozpoczyna się nowa era. Raz to przez zmianę nazwy miasta, raz to poprzez rozpoczęcie zasiedlania jej przez ludność przyjeżdżającą tutaj z całej Polski - Polski z granic do 1939 roku. Różnorodność napływającej ludności stworzyła swoisty zlepek osobowości, obyczajów, zachowań, tradycji...
Drukuj 4192 czytań . 0 komentarzy Więcej
Pyzdrski mural oficjalnie odsłonięty
Przewodnik: Miejsca z historiąlipca 06 2016 12:00:00
Pyzdrski mural oficjalnie odsłoniętyImponujące dzieło malarskie, powstałe na ścianie sali widowiskowo-sportowej w Pyzdrach, ukazuje barwną historię Królewskiego Miasta nad Wartą. Mural został oficjalnie odsłonięty 25 czerwca.

Uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów Nocy Świętojańskiej. Przybyli na nią przedstawiciele samorządu, wykonawcy, sponsorzy i sympatycy tej formy artystycznej.
Drukuj 4374 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wojennymi śladami po Gnieźnie
Przewodnik: Miejsca z historiąmaja 15 2016 12:00:00
Wojennymi śladami po GnieźnieNiezwykła podróż do przeszłości naszego miasta czekała na wszystkich chętnych z okazji Nocy Muzeów – akcja „Gniezno by night” przyciągnęła tłumy ciekawych historii.
Drukuj 3355 czytań . 0 komentarzy Więcej
Żnin – serce Pałuk
Przewodnik: Miejsca z historiąpaździernika 18 2015 20:00:00
Żnin – serce Pałuk„Gdzie topory, miecze, łuki – tam Biskupin, Żnin, Pałuki…” i o ile Rezerwat Archeologiczny wraz z Muzeum w Biskupinie zwany Polskimi Pompejami znany jest chyba wszystkim, o tyle niewiele osób wie co można zwiedzić w oddalonym niespełna 15 km Żninie – stolicy Pałuk. Dlatego dzisiaj o Żninie i jego zabytkach oraz atrakcjach turystycznych słów kilka.
Drukuj 5000 czytań . 0 komentarzy Więcej
Skarby katedry – zawsze atrakcyjne
Przewodnik: Miejsca z historiąlipca 13 2015 15:00:00
Skarby katedry – zawsze atrakcyjneMuzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - trudno to przyznać ale część gnieźnian nigdy w nim nie była. Za to turystów odwiedza je wielu. Czas wakacji to oczywiści okres wzmożonej turystyki rodzinnej. Grupy najczęściej przyjeżdżają tu przede wszystkim pod koniec i na początku roku szkolnego. To wcale nie sprawia, że jest tu latem mniej zwiedzających.
Drukuj 4633 czytań . 0 komentarzy Więcej
Podróże velocypedem – białe meduzy nad Janowem
Przewodnik: Miejsca z historiąlipca 18 2014 19:00:00
Podróże velocypedem – białe meduzy nad JanowemProponuję Państwu drugą już opowieść ilustrowaną o mojej wycieczce rowerowej. Tym razem jechało nas kilku, a celem było miejsce zrzutu broni dla Armii Krajowej w rejonie Janowa, gmina Dominowo. Akcja ta odbyła się w ramach alianckiej akcji „Riposta”. Kryptonim tej konkretnej brzmiał „Proso II”.
Drukuj 4496 czytań . 0 komentarzy Więcej
Podróże velocypedem – dwudziestu pięciu z Małej Górki
Przewodnik: Miejsca z historiąlipca 05 2014 12:00:00
Podróże velocypedem – dwudziestu pięciu z Małej GórkiW ubiegłym tygodniu, wybrałem się rowerem na wycieczkę. Celem mojej podróży była wioska w gminie Nekla, przez którą wielokrotnie przechodziłem pieszo będąc w drodze na Jasną Górę. Historia tej mieściny jest na tyle ciekawa, że kiedyś nazywała się ona inaczej, była mianowicie Mieleszyną Górką i była miastem, teraz jest Targową Górką i jest maleńką wioską.
Drukuj 4868 czytań . 0 komentarzy Więcej
Spacerem po parowozowni
Przewodnik: Miejsca z historiąmaja 16 2014 15:00:00
Spacerem po parowozowniJedną z atrakcji towarzyszącej Dniom Pary jest możliwość zwiedzenia parowozowni. Dziś udaliśmy się w towarzystwie trzech innych grup, by poznać zakamarki tego historycznego kompleksu. Naszymi przewodnikami są Krzysztof Modrzejewski i Katarzyna Mikołajczewska. Oto co ciekawego można dowiedzieć się spacerując po tym obiekcie.
Drukuj 5093 czytań . 0 komentarzy Więcej
Gmina Rogowo – przyrodnicza perła Pałuk
Przewodnik: Miejsca z historiąmarca 10 2014 09:00:00
Gmina Rogowo – przyrodnicza perła PałukGmina Rogowo usytuowana jest na obrzeżu województwa kujawsko – pomorskiego w jego południowo – zachodniej części. Graniczy z Kujawami oraz Wielkopolską. Położenie na styku różnych regionów etnograficznych, sprawiło, że krzyżują się tu wpływy trzech kultur. Gmina Rogowo prawie w całości położona jest w zlewni rzeki Wełny, która na kilkukilometrowym odcinku tworzy, z licznymi zabytkami tego terenu, malowniczy krajobraz.
Drukuj 8149 czytań . 0 komentarzy Więcej
Masoni też żyli do śmierci…
Przewodnik: Miejsca z historiąsierpnia 13 2013 21:00:00
Masoni też żyli do śmierci…Wakacje pomału się kończą, ale nie tylko podczas kanikuły warto się gdzieś wybrać i czasami odkryć coś, co wcale tak naprawdę ukryte nie jest. Rzecz w tym, że często pewne rzeczy mijamy obojętnie i bez zastanowienia, bo ich prawdziwa historia lub symbolika, nam już dzisiaj nic nie mówią. Ja parę dni temu wybrałem się na pewien opuszczony cmentarz…
Drukuj 5314 czytań . 0 komentarzy Więcej
Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli ciekawe miejsca w powiecie gnieźnieńskim
Przewodnik: Miejsca z historiąlipca 30 2013 08:30:00
Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli ciekawe miejsca w powiecie gnieźnieńskimTrwa czas wyjazdów wakacyjnych. Szukamy często odległych zakątków na mapie, a tymczasem na terenie powiatu gnieźnieńskiego mamy wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, które w wolnym od pracy dniu warto zobaczyć osobiście.
Drukuj 5978 czytań . 0 komentarzy Więcej
Po śladach historii
Przewodnik: Miejsca z historiąlipca 09 2013 15:00:00
Po śladach historiiHistoria to bardzo pojemne słowo... Historią jest to, co zdarzyło się w czasach biblijnego potopu oraz to, co zdarzyło się pięć minut temu. Historię trudno jest objąć, a jeszcze trudniej ją zrozumieć, autor tego materiału nie stawia więc sobie tak ambitnego celu, jemu wystarczy do pewnych jej wątków powrócić...
Drukuj 5142 czytań . 0 komentarzy Więcej
Niezwykłe odkrycie w Czerniejewie!
Przewodnik: Miejsca z historiączerwca 29 2013 17:45:00
Niezwykłe odkrycie w Czerniejewie!Gdy wjeżdżamy do Czerniejewa od strony Gniezna, po lewej stronie dostrzegamy strzelisty obelisk, który podobno został wybudowany około 1807 roku. Przez wiele lat, ten przyciągający uwagę przyjezdnych pomnik, popadał w zapomnienie. W tym roku władze gminy Czerniejewo – z okazji 750-lecia parafii w Czerniejewie – postanowiła obelisk wyremontować. I tak się stało, ale to, co znaleziono podczas remontu pomnika było ogromnym zaskoczeniem.
Drukuj 6839 czytań . 0 komentarzy Więcej
Pomnik w Sokołowie nabierze nowego blasku
Przewodnik: Miejsca z historiąmarca 20 2013 15:00:00
Pomnik w Sokołowie nabierze nowego blaskuPonad 70 tys. złotych przekaże wojewoda wielkopolski gminie Września w ramach dotacji na renowację mogiły i pomnika kosynierów z 1848 roku w Sokołowie oraz odnowienie kwatery powstańców na Cmentarzu Farnym we Wrześni. Podczas prac renowacyjnych przygotowane zostanie również miejsce pochówku dla 25 ekshumowanych w listopadzie kosynierów. Stoczona 2 maja 1848 roku bitwa pod Sokołowem była najkrwawszym starciem Polaków z wojskami pruskimi podczas Wiosny Ludów na Ziemi Wielkopolskiej. W zwycięskiej dla Polaków bitwie zginęło około 300 powstańców.
Drukuj 6171 czytań . 0 komentarzy Więcej
Grodziska i święte miejsca Słowian: Najstarsze budowle Ziemi Kiszkowskiej
Przewodnik: Miejsca z historiąwrześnia 21 2012 09:00:00
Grodziska i święte miejsca Słowian: Najstarsze budowle Ziemi KiszkowskiejWarto czasem pozwiedzać i zobaczyć prastare miejsca, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Gdzie, oprócz dzikich zwierząt, dawno nikt nie zaglądał. Kiedyś były to miejsca strategiczne, o które toczono walki, rozgrywano spory, gdzie ludzie szukali schronienia w czasie wojen. Tą publikacją rozpoczynamy cykl w którym będziemy prezentować grodziska znajdujące się na terenie dziesięciu powiatów Wielkopolski, Pałuk i Kujaw. Jest to zaczyn projektu, autorstwa Bartosza Krąkowskiego i Anny Frąckowiak, o roboczym tytule „Grodziska i święte miejsca Słowian”.
Drukuj 7182 czytań . 0 komentarzy Więcej
„U nas w Komorowie...”
Przewodnik: Miejsca z historiąsierpnia 07 2012 21:00:00
„U nas w Komorowie...”- Piszecie o różnych miejscowościach. Może napiszecie coś o Komorowie? U nas w Komorowie jest bardzo bogata historia – tak zaczyna się mail, który dostaliśmy na kontakt@piastowskakorona.pl. Długo się nie zastanawialiśmy i pewnej słonecznej soboty pojechaliśmy do Komorowa w gminie Kłecko. Wsi, która ciągle kryje w sobie wiele tajemnic...
Drukuj 6158 czytań . 0 komentarzy Więcej
Wójtostwo
Przewodnik: Miejsca z historiąlipca 21 2012 18:00:00
WójtostwoŚredniowieczna osada, położona na wschód od miasta otoczonego murami obronnymi, stanowiła jedno z przedmieść dawnego Gniezna.
Drukuj 4843 czytań . 0 komentarzy Więcej
Nieistniejący szpital
Przewodnik: Miejsca z historiąmaja 01 2012 18:00:00
Nieistniejący szpitalW maju 1497 roku do Gniezna przybył prymas Fryderyk Jagiellończyk, arcybiskup gnieźnieński, syn króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Duchowny uczestniczył tutaj między innymi w uroczystościach Bożego Ciała.
Drukuj 5326 czytań . 0 komentarzy Więcej
Żydowo – szkolny bunt w obronie krzyża!
Przewodnik: Miejsca z historiąlistopada 23 2011 08:30:00
Żydowo – szkolny bunt w obronie krzyża!- Czy zastanawiał się pan kiedyś, dlaczego w Żydowie prawie na każdym domu wisi krzyż? - zapytała mnie jakiś czas temu Lidia Szczęsna, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Żydowie. I po tym pytaniu przespacerowałem się po Żydowie i rzeczywiście, na większości z domów wiszą krzyże... I Żydowo jest chyba jedyną taką miejscowością w Polsce! Skąd się one wzięły? Okazało się, że historia zawieszania krzyży w Żydowie jest bardzo dramatyczna... I zupełnie nieznana. Opisujemy ją po raz pierwszy!
Drukuj 7634 czytań . 0 komentarzy Więcej
[Dodaj swój artykuł]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9291]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9566]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [904]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [783]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3670]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6319]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [904]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [890]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,218,462 unikalnych wizyt