Z diabłem nie ma żartów. Złe ima się najróżniejszych sposobów, by zdobyć ludzką duszę. Diabeł, czart, złe czy licho często więc można znaleźć w ludowych podaniach czy legendach, jak choćby w tej o Łopynce.
Premiera książki „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” autorstwa Karola Soberskiego, odbyła się 28 września 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Książkę można kupić podczas spotkań autorskich lub można ją zamówić przez internet. Wystarczy tylko dokonać zamówienia „Zapomnianej zbrodni” na formularzu załączonym do tego tekstu.
Jeśli, podobnie jak my, kochasz lokalną historię i turystykę, jesteś zafascynowany dziejami swojego regionu, a także interesujesz się tym, co robimy zapraszamy w nasze szeregi! Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” zaprasza i zachęca wszystkich zainteresowanych do wstąpienia w poczet członków Fundacji!
Ostrowo to wieś parafialna, położona w gminie Kruszwica, powiat Inowrocław, w województwie kujawsko-pomorskim, na trasie Kruszwica-Piotrków Kujawski, w odległości 15 km na południowy wschód od Kruszwicy. Znajduje się na terenie Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorem Gopło. Usytuowane jest w samym środku trójkąta, którego wierzchołki tworzą miasta: Kruszwica, Radziejów i Piotrków Kujawski. Warto tam zajrzeć podczas wakacyjnych wojaży.
Pałac w Kołdrąbiu i losy właścicieli tego majątku w okresie międzywojennym – rodziny Kazimierza Habera, jego synów Mariana i Kazimierza – to do dzisiaj biała plama w historii naszego regionu. Dlatego poszukujemy wszelkich materiałów związanych z pałacem w Kołdrąbiu oraz rodziną Haberów.