Nakładem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ukazał się właśnie czwarty numer „Gnieźnieńskich Studiów Europejskich”. Zawartość tematyczna czwartego numeru w szczególny sposób powinna zainteresować nie tylko lokalne środowisko akademickie, ale także mieszkańców pierwszej stolicy Polski. Tym, co wyróżnia czwarty numer „Studiów” jest bowiem liczba tekstów (artykułów i recenzji) autorstwa pracowników Instytutu Kultury Europejskiej. Na obecny numer składa się 15 artykułów naukowych, 13 recenzji oraz 3 autoreferaty z rozpraw doktorskich w języku angielskim. Czytelnik, który sięgnie po czasopismo znajdzie w nim artykuły kadry profesorskiej (Leszek Mrozewicz, Maria Tomczak, Beata Frydryczak, Grażyna Gajewska, Waldemar Szczerbiński), adiunktów (Mieszko Ciesielski, Artur Kamczycki, Filip Kubiaczyk, Wiesław Małecki, Katarzyna Mirgos) oraz doktorantów (Monika Owsianna).
W naszych miejscowościach dochodzi czasem do takich sytuacji, o których, mimo upływu czasu, nie zapomina się. Często dotyczą one takich kwestii, o których mieszkańcy wolą nie wspominać. Przykładem jest pożar zabytkowego kościoła w Modliszewku, do którego doszło przed 24 laty. Postanowiliśmy przypomnieć to wydarzenie i nieco odświeżyć fakty, dotyczące tego wstrząsającego momentu w historii tej niewielkiej wsi. Zdarzenia, które do dzisiaj nie zostało do końca wyjaśnione.
Dziennikarze mieli dziś okazję zapoznać się z publikacją „Gnieźnieńskie koronacje królewskie i ich środkowoeuropejskie konteksty” będącą pokłosiem Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej w 2011 roku. Zarówno to wydawnictwo, jak i ubiegłoroczne sympozjum są częścią projektu Miasta Gniezna „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2007-2013.
- Zupełnie przypadkowo, ale z zainteresowaniem, przeczytałem artykuł Szczepana Kropaczewskiego pt. „Tajemnicza Grobla. Kto ją zbudował i po co?". Nigdy nie widziałem opisywanej grobli, co skłania mnie do odwiedzenia tego, niewątpliwie uroczego, miejsca. Może latem – napisał do nas nasz Czytelnik, pan Janusz.
Niewielu mieszkańców naszego regionu wie, że w naszej okolicy jest tak niesamowite miejsce. Miejsce, gdzie widzianych było ponad 197 gatunków ptaków z 445 widzianych obecnie w Polsce. Mowa o „Stawach Kiszkowskich” na terenie gminy Kiszkowo.