POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Podwórkowe muzeum otwarte!
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 08 2014 15:30:00
Podwórkowe muzeum otwarte!Zdjęcia, pamiątki, wspomnienia – to wszystko zebrali młodzi mieszkańcy z kamienic przy ulicy Słomianka 7. Dzieci, które do tej pory łączyła wspólna zabawa na podwórku, wspólnymi siłami odkryły przeszłość swojego miejsca zamieszkania. Cała akcja spotkała się z pozytywny odzewem ze strony mieszkańców.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. To ono zaangażowało dzieci mieszkające przy ulicy Słomianka 7, by rozpoczęły badanie historii miejsca, gdzie spędzają swój wolny czas. W ten oto sposób Kacper, Dominik, Daniel, Wiktoria, Weronika i Amelka zostali kuratorami wystawy, która miała również swojego rzecznika – Maurycego – chłopca, który brał już wcześniej udział w inicjatywach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

- Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy organizowało kilka imprez plenerowych na terenie Gniezna. Zobaczyliśmy, że jest wspaniały odzew ze strony dzieci. Postanowiliśmy zrobić coś, co pewnie w skali światowej nie jest nowością. Zaangażowaliśmy młodych ludzi, by zorganizowali własne muzeum – zdradza kulisy powstania wystawy Zygmunt Kalinowski, zastępca dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Zastępca dyrektora muzeum docenia zaangażowanie dzieci i… ubolewa, że otwarcie wystawy musiało nastąpić właśnie dzisiaj. - Kiedy zjawiliśmy się pół roku temu, byliśmy bardzo zbudowani tym, że dzieci chcą wziąć w tym udział – mówi Z. Kalinowski. - Żałujemy trochę, że ta wystawa zostaje otwarta dzisiaj, ponieważ mamy zalew zupełnie nowych informacji. Kto wie, czy nie będzie trzeba zorganizować drugiej edycji – dodaje.

Sami zainteresowani nie ukrywają, że udział w całym przedsięwzięciu bardzo im się podobał. - Było fajnie. Poznaliśmy wiele historii o tym podwórku. Nagrywaliśmy wywiady, odwiedziliśmy archiwum oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – wymienia Kacper Miziołek, jeden z uczestników.

Wystawa składa się z fotografii i wielu innych pamiątek związanych z podwórkiem przy ulicy Słomianka 7. W jednej z Sali można nawet posłuchać nagranych opowieści mieszkańców, którzy w ciepłych słowach wypowiadali się o samej inicjatywie. - Bardzo mi się to podoba, ponieważ kocham dzieci i młodzież. Chciałabym właśnie, żeby tym się interesowały i wiedziały coś na ten temat – przyznaje Bernadeta Menes. - Wspomnienia związane z tym miejscem są bardzo miłe. Przeżyliśmy wiele różnych rzeczy – dodaje z kolei Janina Springer, najstarsza mieszkanka kamienicy.

Na otwarciu zjawili się również przedstawiciele władz miasta i powiatu w osobach Michała Powałowskiego oraz trójki prezydentów: Jacka Kowalskiego, Czesława Kruczka i Rafała Spachacza. - W czasach, kiedy często człowiek człowiekowi jest wilkiem, to okazuje się, że można się zintegrować. Cieszę się, że takie środowiska się tworzą i jesteśmy razem. Mam nadzieję, że takich inicjatyw będzie bardzo dużo, bo wtedy łatwiej się żyje, kiedy jeden drugiego wspomaga – podkreśla J. Kowalski.

- Chcę pogratulować inicjatywy – zaznacza natomiast M. Powałowski. - Dobrze, że zostali w nią włączeni najmłodsi. To właśnie oni będą kształtować życie tego podwórka. Dzisiaj młodzież trzeba zachęcić, wciągnąć w jakąś inicjatywę. Kiedy już się to zrobi, to wtedy młodzi ludzie oddają się jej i na pewno będą ją kontynuować – dodaje.

Wystawę można oglądać do 22 czerwca w godzinach od 10.00 do 17.00.

Mateusz Fąfara
Drukuj 4360 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Sezon na wędrówki po pałacach zakończony! 08.12.2019 21:30 | [192]
Sezon na wędrówki po pałacach zakończony!
Kup książkę „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” 07.12.2019 11:00 | [451]
Kup książkę „Skarby i tajemnice okolic Gni...
Kup wejściówkę przez internet i zgłoś swój udział! 05.12.2019 08:00 | [338]
Kup wejściówkę przez internet i zgłoś swó...
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020 03.12.2019 10:00 | [255]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019? 30.11.2019 20:00 | [288]
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019?
Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i Pałuk 28.11.2019 14:00 | [190]
Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i P...
starsze >
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020 03.12.2019 10:00 | [255]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019? 30.11.2019 20:00 | [288]
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019?
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
10,292,090 unikalnych wizyt