POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Czy Kolej Wąskotorowa odejdzie w niepamięć?
Aktywny turysta: Na torachkwietnia 07 2014 19:00:00
Czy Kolej Wąskotorowa odejdzie w niepamięć?W ubiegłym roku obchodziła swoje 130-lecie. Dziś nad Gnieźnieńską Koleją Wąskotorową zawisły „czarne chmury”. Z powodu braku funduszy na kapitalny remont jej przyszłość stanęła pod dużym znakiem zapytania. W przypadku nie znalezienia odpowiednich pieniędzy Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa pozostanie jedynie wspomnieniem.

Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa jest obecnie zarządzana przez Towarzystwo Miłośników Gniezna. Prowadzenie tej działalności wiąże się jednak z ogromnymi wydatkami. Rocznie jest to kwota około 250 tysięcy złotych. - Sądzę, że wielu ludzi chce, aby ta kolej funkcjonowała w Gnieźnie – uważa Jan Socha prezes TMG. - Gorzej jest niestety z pieniędzmi, które pozwalałyby Kolei Wąskotorowej na funkcjonowanie. Stąd też jak do tej pory uzyskujemy środki ze Starostwa Powiatowego i z Urzędu Marszałkowskiego, a jest to zaledwie połowa środków, które tak naprawdę są potrzebne do bieżącego funkcjonowania. Resztę kolej musi wypracować we własnym zakresie – dodaje.

To nie koniec zmartwień. Cała infrastruktura wymaga kapitalnego remontu, którego koszty szacuje się na kwotę 30 mln złotych. - Jest to wielka kwota i nie ukrywam, że jesteśmy nią trochę przerażeni – przyznaje Dariusz Michałowski wiceprezes TMG. - Od ponad 30 lat nie był prowadzony żaden poważny remont. Czas mocno się nad tym zastanowić, w jakim systemie finansowym i czasowym dokonywać tych napraw. Nie oznacza to, że cały remont mamy robić teraz, zaraz. Można to robić etapami, ale trzeba się nad tym zastanowić i zrobić – twierdzi D. Michałowski.

Brak wykonania tego remontu może oznaczać koniec Kolejki Wąskotorowej. - Jeżeli w ciągu najbliższych 6-7 lat nie będą przeprowadzone to niestety będzie trzeba godzić się z myślą, że gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa będzie musiała zostać zamknięta – zaznacza J. Socha.

Na wspomnianą renowację składa się wiele elementów. - To jest przede wszystkim remont taboru kolejowego. Ponadto konieczny jest remont wszystkich nieruchomości. Są to budynki należące do kolei, będące w bardzo złym stanie technicznym. Niezbędna jest także przebudowa torowiska – wymienia J. Socha.

Na renowację oczekuje także parowóz. - To jest już przesądzone. Z dniem 1 maja parowóz nie będzie wyjeżdżać na tory, ponieważ musi zostać poddany naprawie – tłumaczy D. Michałowski.

Jego powrót nie jest sprawą oczywistą. Po raz kolejny na przeszkodzie stoi brak środków. Mowa tu o kwocie 350 tysięcy złotych. - Na razie nie ma pieniędzy na to, by tego dokonać, ale bądźmy dobrej myśli. Myślę, że znajdziemy przychylne dusze i na następny sezon wyjedziemy tym parowozem – zapewnia D. Michałowski.

Brak parowozu możne negatywnie odbić się na frekwencji wśród turystów. Rocznie z Kolei Wąskotorowej korzysta rocznie od siedmiu do ośmiu tysięcy osób. - Należy się spodziewać mniejszego zainteresowania ze strony zagranicznych turystów. Niemców i Anglików raczej nie spodziewamy się do następnego sezonu. Jeżeli uda się wyremontować parowóz na kolejny sezon, to powinna pojawić się ich spora grupa – uważa D. Michałowski.

Mateusz Fąfara
Drukuj 4152 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9269]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9556]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [891]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [776]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3660]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6310]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [891]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [881]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,204,393 unikalnych wizyt