POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
„Żydowski obraz Polski. Polski obraz Żyda”
Po podróży: Ex Librisgrudnia 17 2012 19:00:00
„Żydowski obraz Polski. Polski obraz Żyda”Taki tytuł nosi jedna z najnowszych publikacji naukowych pracowników Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie z serii monografie czasopisma „Studia Europaea Gnesnensia”. Książka z dwóch odmiennych perspektyw opisuje dynamiczną i bogatą w tradycję relację odnoszenia się do siebie dwóch zróżnicowanych kulturowo społeczności, którym przyszło żyć razem, a czasem jedynie obok siebie.

„Żydowski obraz Polski. Polski obraz Żyda” jest pracą zbiorową pod redakcją ks. prof. dr hab. Waldemara Szczerbińskiego, kierownika Zakładu Kultury Judaizmu Europejskiego Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie oraz doktoranta mgr Bartosza Lampkowskiego. Ósmy tom z serii monografie czasopisma „Studia Europaea Gnesnensia” ujrzał światło dzienne w tym tygodniu. W publikacji prezentowane są badania i wyniki badań dokonywane w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie oraz osoby zaprzyjaźnione z Instytutem. Motywacja książki jest dwuczłonowa – odzwierciedla zainteresowania i kierunki badawcze pracowników zakład oraz jest wynikiem pasji innych jednostek badawczych w całej Polsce.

Autorzy publikacji zadali sobie pytanie o to, czy w przypadku społeczności żydowskiej i polskiej dochodziło do poprawiania relacji i wzajemnego przenikania się czy też do alienacji i wrogości. - Wnioski tego tomu są nader ciekawe i nie dlatego, że znaleźliśmy jakąś receptę, uniwersalny wzór na odczytanie tej relacji. Na pewno istotne i ważne są pogłębione studia nad tym tematem. Przy tak ograniczonej objętości pracy nie da się podać jednoznacznej odpowiedzi. Staramy się jednak ukazać problem, spróbować uogólnić charakter tej relacji i konkluzja jest taka, ze relacja polsko - żydowska jawi się jako wielobarwny obraz, układanka z puzzli, które choć nie zawsze do siebie pasują, to inspirują, i są ciekawe. Mogą jawić się jako dziwne, niepasujące, czasem są to krwawe plamy, czarne karty historii. Jednak w całości tworzą obraz wspólnej koegzystencji, obraz wspólnego stawiania czoła problemom, obraz rozwijania się dwóch, bogatych w tradycje społeczności – przyznaje Bartosz Lampkowski, współautor publikacji pt. „Żydowski obraz Polski. Polski obraz Żyda”, który dodaje, iż w książce zabrakło najnowszych wątków, które pojawiły się na kanwie filmu „Pokłosie”.

Relacje polsko – żydowskie od zawsze były złożone. Współcześnie, ograniczają się one do zagadnień dialogu judaizmu z chrześcijaństwem. Pojawia się także wątek holocaustu, który jest na tyle świeży i niezbadany, że systematycznie pojawia się w pracach naukowych. Innym, inspirującym polem badań współczesnych jest także kwestia tego, co o judaizmie mówią polskie podręczniki religii.

Tomy czasopisma „Studia Europaea Gnesnensia” oraz monografie, w tym publikację pt. „Żydowski obraz Polski. Polski obraz Żyda” można nabyć w sekretariacie Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie przy ul. Kostrzewskiego 5-7 oraz bezpośrednio w Wydawnictwie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Publikacje są także dostępne w bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej.

Paweł Brzeźniak
Drukuj 3787 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9269]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9556]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [891]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [776]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3660]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6310]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [891]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [881]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,204,336 unikalnych wizyt