POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
„Jest to ostatni moment, by parowozownię ocalić od degradacji”
Aktywny turysta: Na torachlistopada 03 2012 13:00:00
„Jest to ostatni moment, by parowozownię ocalić od degradacji”Jak już wczoraj informowaliśmy, z gnieźnieńskiej parowozowni usunięty został pomnik jej stulecia – oś z parowozu towarowego ze stosowną tabliczką. - Niestety w ostatnim czasie w gnieźnieńskiej parowozowni trwa proces zamykania ostatniej jej części – wagonowni. O ile wywóz narzędzi i urządzeń do nowego miejsca infrastrukturalnych można rozumieć, uważać za rozsądne i zgodne z gospodarnością, o tyle usunięcie śladu historii tego miejsca jest rzeczą co najmniej bulwersującą - mówi Krzysztof Modrzejewski, gnieźnieński miłośnik kolei.

K. Modrzejewski, który w tej sprawie zwołał dzisiaj konferencję prasową, dodaje, że ów pomnik obecnie znajduje się w Wolsztynie. - Oś postawiona w lokomotywowni w 1988 roku nie jest tylko kawałkiem metalu, ale kawałkiem dziejów naszego miasta i to dla niego stanowi historyczną wartość. Myślę, że przedmiotem konsternacji nie powinno być to kto zadecydował o usunięciu pomnika, ale czy musiało do tego dojść – podkreśla.

Zdaniem K. Modrzejewskiego nie jest to moment na szukanie winnych i sprawdzanie kto podjął jaką decyzję, ale czas na zastanowienie się czemu w kręgach rządzących zabrakło jakiejkolwiek woli by obiekt zachować i uczynić atrakcją turystyczną oraz stworzyć miejsca pracy. - Celowo użyłem słowa „skandal” w zaproszeniu na dzisiejszą konferencję, ale nie po to by opisać zniknięcie kolejnego elementu tego historycznego kompleksu, lecz po to by uzmysłowić mieszkańcom naszego miasta, że skandalem jest to co dzieje się na ich oczach – degradacja czegoś, co jest wielką niewykorzystaną szansą Gniezna – uważa. - Do dziś wielu mieszkańców naszego miasta wspomina garbarnię, rzeźnię, czy cukrownię, z których do dziś niewiele lub nawet nic nie pozostało. Niestety mimo mojej już kilkuletniej działalności popularyzującej to miejsce wciąż nie ma zainteresowania zagospodarowaniem mimo przygotowanych rozwiązań – zaznacza.

Inne miasta, jak choćby Jarocin pokazały, że taka inicjatywa może spotkać się z realizacją i stanowić dobrą inwestycję. Grupa pasjonatów kolei wraz z miastem uzyskała od PKP pozwolenie na użytkowanie tamtejszego obiektu i zorganizowanie tam muzeum. To pokazuje, że problem nie leży po stronie kolei, lecz władz. - Niestety w Gnieźnie parowozownia nie jest motywem przewodnim debaty publicznej, jak na przykład fontanna na rynku czy hala widowiskowo-sportowa, przez co jakiekolwiek plany dotyczące jej zagospodarowania są od razu skreślane z przyczyn finansowych mimo przykładów udanych tego typu inwestycji braku przeprowadzenia jakichkolwiek analiz – podkreśla K. Modrzejewski. - Jako osoba, której leży na sercu los parowozowni i przyszłość miasta przysłowiowo „biję na alarm”, bo być może jest to ostatni moment na to by parowozownię ocalić od degradacji i wykorzystać w służbie miastu i regionowi, nim podzieli los innych zakładów przemysłowych. Smuci to, że pomnik opuścił Gniezno, lecz smuci jeszcze bardziej, że nie musiał – dodaje.

Jednakże – zdaniem K. Modrzejewskiego - dopóki parowozownia stoi i jest w dobrym stanie technicznym, dopóty jest szansa na to by zaczęła przyciągać turystów, tworzyć miejsca pracy i być wizytówką naszego miasta. Wystarczy tylko dobra wola decydentów, która pozwoli wykorzystać potencjał.

(kfs)

Na ten temat:
Gnieźnieńska parowozownia – miejsce z duszą
Drukuj 4414 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9298]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9570]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [907]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [785]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3672]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6323]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [907]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [891]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,222,692 unikalnych wizyt