POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
O znaczeniu kobiet na średniowiecznych dworach
Nasze wędrówki: Badania, wystawy i wykładyczerwiec 24 2012 10:00:00
O znaczeniu kobiet na średniowiecznych dworachŚredniowiecze to czas, który zarówno w dziedzinie społecznej, politycznej i kulturalnej był zdominowany przez mężczyzn. Nie każdy jednak wie, jak istotne znaczenie w procesach decyzyjnych potężnych tego świata odgrywały kobiety – królewny, księżniczki, żony królów, matki i ich dzieci. O roli niemieckich i polskich kobiet rozmawiali uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Konferencja naukowa poprzedziła wyruszenie w drogę grupy kilkudziesięciu wędrowników z Polski i Niemiec, którzy zorganizowali już dziesiątą edycję pielgrzymki ekumenicznej z Gniezna do Magdeburga. Marsz ma zakończyć się 30 czerwca a przez ten czas pątnicy zobaczą m.in. Puszczę Zielonkę, Poznań oraz Berlin. Zanim to jednak nastąpi, grupa została przywitana przez Dariusza Pilaka, starostę powiatu gnieźnieńskiego a następnie wysłuchała trzech prelekcji naukowych o roli polskich i niemieckich kobiet w średniowieczu.

Jak przyznaje starosta Dariusz Pilak, wieki średnie pokazują nam, że już wówczas rola płci pięknej na średniowiecznych dworach była znacząca, choć dzisiaj możemy tego nie dostrzegać. – Aktywność kobiet już wcześniej wzrastała, dlatego też dzisiejsze sympozjum pokazuje, że już w średniowieczu kobiety miały swoje miejsce do odegrania. I choć bardzo często były gdzieś z boku, w cieniu wielkich władców, to bez wątpienia istotne wydarzenia z tego okresu dla Polski nie mogłyby mieć miejsca – ocenia D. Pilak.

Pierwszym prelegentem podczas konferencji był dr Leszek Wetesko z Zakładu Studiów Gnieźnieńskich Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Naukowiec skupił się na postaci Ody, pierworodnej córki Dytryka (Teodoryka), margrabiego Marchii Północnej z rodu Haldensleben, która poślubiła Mieszka I prawdopodobnie w 979 lub 980 roku. - Jej poświęcenie dało naszemu państwu wiele korzyści - miała swój udział w chrystianizacji Polski a także uwolnieniu jeńców wojennych. Oda cieszyła się dużym poważaniem, miała wysoką pozycję. Można z całą pewnością przyznać, że małżeństwo Mieszka I z Odą przyczyniło się do wzrostu prestiżu polskiego władcy – przyznał dr Wetesko.

Niemniej istotną rolę w historii odegrała Rycheza Lotaryńska, córka palatyna reńskiego Erenfrieda Ezzona i Matyldy, córki Ottona II, siostry Ottona III. Na mocy jednego z postanowień zjazdu w Merseburgu w 1013 roku została poślubiona przez Mieszka II Lamberta, co stanowić miało przypieczętowanie zawartego wówczas pokoju: - Dla młodej kobiety urodzonej w jednym z najważniejszych rodów Rzeszy, spędzającej swoje dzieciństwo w kulturowym centrum ówczesnej Europy, jakim była Nadrenia, pobierającej nauki w znanych klasztorach, przyjazd do Polski był nie lada wyzwaniem. Rycheza była bardzo dobrą matką i dbała o solidne wykształcenie swoich dzieci.

Biorąc pod uwagę te dwie postaci, można wymienić wiele zalet, które zawdzięczają im Polacy. Dzięki małżeństwom z Niemkami, polscy władcy zostali włączeni do europejskiej rodziny królów.

W dalszej części konferencji nawiązano do polskich kobiet, bez których historia prawdopodobnie nie miałaby znanego nam kształtu. Chodzi tutaj przede wszystkim o postacie córek Mieszka III oraz postać św. Jadwigi Śląskiej, do których nawiązali Gierlinde Stromeier – Wiederanders oraz Norbert Kersken, niemieccy znawcy historii I kultury średniowiecza.

Paweł Brzeźniak
Drukuj 3898 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 21.02.2019 21:00 | [621]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 20.02.2019 17:00 | [2297]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [618]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [553]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [343]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [460]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [614]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1551]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,821,016 unikalnych wizyt