POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Czwartkowy wieczór z historią i turystyką
Nawigator: Z życia Towarzystwakwietnia 13 2012 09:30:00
Czwartkowy wieczór z historią i turystykąGniezno widziane w latach 80-tych XX wieku, a współczesne Gniezno, 200. rocznica urodzin hr. Albina Węsierskiego i plany na rok 2012 – tymi tematami zajęli się na swoim czwartkowym spotkaniu miłośnicy historii i turystyki naszego regionu skupieni wokół portalu PiastowskaKorona.pl. Wieczorne spotkanie, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury, było okazją do prawie dwugodzinnej dyskusji na temat atrakcji historycznych i turystycznych Gniezna i okolic.

Czwartkowe spotkanie miłośników historii i turystyki skupionych wokół portalu PiastowskaKorona.pl zaczęło się od emisji prawie 40-minutowego filmu – powstałego na przełomie 1986 i 1987 roku – pt. „Gniezno znaczy Gniazdo”. Film, który wyemitowany został z kasety VHS jest już dzisiaj unikatem, ponieważ pokazuje Gniezna, ale także Ostrów Lednicki, Łubowo i Czerniejewo, jakiego już dzisiaj nie ma. Po obejrzeniu tego obrazu, obecni w MOK-u mogli zobaczyć współczesne filmy promujące Gniezno. - 25 lat różnicy, ogromne różnice w postrzeganiu miasta Gniezna, ale co jest znamienne niektóre kadry były niemal dokładnie z tych samych miejsc – wskazał po obejrzeniu filmów Paweł Kostusiak.

W dalszej części spotkania – w której uczestniczyło ponad 20 osób z Gniezna, gminy Gniezno, Kłecka, Kiszkowa, Czerniejewa, Łubowa i Mieleszyna – Jacek Molenda, regionalista z Kłecka, zapoznał zebranych z postacią hr. Albina Węsierskiego, znanego z dwóch faktów: budowy zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie i odkupienia z rąk pruskich Ostrowa Lednickiego.

200 lat...
- Dzisiaj przypada 200. rocznica urodzin hr. Albina z Węsier Węsierskiego herbu Belina. Jest to postać bardzo ważna dla regionu gnieźnieńskiego, szczególnie dla gminy Kłecko i gminy Łubowo, ale niestety mało znana i słabo rozpowszechniana. Szczególnie ważne jest to, iż to właśnie dzięki staraniom A. Węsierskiego został uratowany Ostrów Lednicki, który w 1856 r. skarb państwa pruskiego wystawił na sprzedaż i nabyło go właśnie hr. Węsierski. Więcej w tym temacie znajdziemy w książce „Pompeja Polska” autorstwa Jerzego Fogla – zaczął J. Molenda, który przedstawił następnie życiorys i dokonania A. Węsierskiego.

Hr. Albin Węsierski urodził się 12 kwietnia 1812. Był synem Wincentego i Józefy z Bnińskich, właścicieli Zakrzewa i Sławna. Był uczestnikiem powstania listopadowego i w dowód zasług wojennych odznaczono go Złotym Krzyżem orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania powrócił w rodzinne strony. Był światłym gospodarzem, propagatorem nowoczesnych metod uprawy, chowu zwierząt i przetwórstwa. Do historii gminy Kłecko przeszedł jako twórca pałacu w Zakrzewie. W 1859 roku wybudował tam w rozległym parku krajobrazowym pałac - najpiękniejszy w tej części Wielkopolski. Albin Węsierski był również miłośnikiem historii i archeologii. W 1856 r. wykupił od państwa pruskiego Ostrów Lednicki, a tym samym ocalił go od dewastacji. Zmarł nagle w Zakrzewie 22 września 1875 roku (szerzej postać hr. Węsierskiego przedstawimy już wkrótce na łamach PiastowskiejKorony.pl).

Prezentacja sylwetki hr. Węsierskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że jak przyznali niektórzy z obecnych na sali, nie do końca jest ona znana współczesnym.

Plany na 2012 rok
Ostatnim punktem spotkania było przedstawienie wstępnych planów na rok 2012. - Jak już wspominaliśmy na poprzednim naszym spotkaniu, nie chcemy by nasze działania polegały tylko na czwartkowych dyskusjach o historii i turystyce w MOK-u, choć one są ważne i potrzebne. Chcemy przede wszystkim wyjść w teren i okrywać tę naszą lokalną historię oraz poznawać lokalne atrakcje turystyczne – rozpoczął Karol Soberski, redaktor naczelny portalu PiastowskaKorona.pl.

Wśród planów na ten rok znalazły się m.in. wyjazd do Bornego Sulinowa i zapoznanie się z historią tego nieobecnego przez ponad 50 lat na polskich mapach miasta; udział w akcji poszukiwawczej czołgu i lokomobilu w jez. Kłeckim; wyjazd na polskie schrony bojowe do Gołańczy; pieszy rajd „Tajemnice jeziora Mielno”; wyjazd do byłej kopalni soli w Wapnie, inwentaryzacja Miejsc Pamięci Narodowej związanych z I i II wojną światową w regionie oraz edukacyjna wędrówka po Stawach Kiszkowskich. - To są tylko propozycje, które będą podlegać modyfikacji. Jesteśmy też otwarci na wszelkie inne pomysły – dodaje K. Soberski.

Wszystkich zainteresowanych działaniem w tej grupie miłośników historii i turystyki prosimy o kontakt na maila: redakcja@piastowskakorona.pl.

Spotkanie, które zakończyło się ciekawą dyskusją poświęconą kwestii promocji walorów turystycznych i historycznych regionu. I pokazało, że wśród miłośników historii i turystyki tkwią jeszcze niewykorzystane pomysły.

Przypomnijmy, że portal PiastowskaKorona.pl obejmuje swoim zasięgiem sześćdziesiąt gmin, dziesięć powiatów, dwa województwa i prawie milion mieszkańców. Portal poświęcony jest w głównie historii i turystyce. Portal – jak wskazuje hasło „Na wakacje, na weekend, na wycieczkę” - jest całorocznym serwisem informacyjnym i praktycznym przewodnikiem po ziemiach związanych z początkiem Państwa Polskiego, jak również z rejonem walk Powstania Wielkopolskiego.

(as)

Na ten temat: Spotkanie miłośników historii i turystyki
Drukuj 5541 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałaców! 03.06.2020 17:15 | [9291]
Poszukujemy starych fotografii dworów i pałac...
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś” 02.06.2020 20:00 | [9566]
Szlakiem mitów i legend: Karczmarz i „Kuś”
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [905]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod Gniezna 30.05.2020 09:00 | [783]
Augustyn Brzeżański - zapomniany bohater spod...
Kup książkę „Złoto Dziedzica” 28.05.2020 21:00 | [3670]
Kup książkę „Złoto Dziedzica”
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce” 26.05.2020 18:00 | [6319]
„Śmieje się jak diabeł na Łopynce”
starsze >
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przełożony na 2021 r. 01.06.2020 14:00 | [905]
VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego przeło...
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej! 23.05.2020 10:00 | [890]
Wstąp w szeregi naszej Fundacji Historycznej!
starsze >
'
 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
11,218,579 unikalnych wizyt