POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Co z Alumnatem w Trzemesznie?
Przewodnik: Kaplice, kościoły i nekropoliemarzec 01 2012 14:15:00
Co z Alumnatem w Trzemesznie?Czy Kolegium Trzemeszeńskie czyli inaczej Alumnat przestanie istnieć. Administratorem i właścicielem budynku jest trzemeszeńska parafia. Jednak zbyt duże koszty utrzymania doprowadziły władze kościelne do sprzedaży budynku. Co tam powstanie i kiedy?



Kolegium Trzemeszeńskie (Alumnat) założone zostało w 1773 przez opata Michała Kościesze Kosmowskiego wraz z konwiktem dla 22 alumnów. Fundacja utworzona z dóbr klasztornych umożliwiała kształcenie się ubogiej młodzieży. Zachowany do dziś Alumnat to trójskrzydłowa budowla barokowa połączona wczesnoklasycystyczną bramą zdobioną herbami i koroną Litwy oraz herbem Poniatowskich. Pośród herbów widnieje symbol opatrzności boskiej i medal z monogramem Stanisława Augusta Poniatowskiego. To tutaj w 1776 roku rozpoczęło swoją działalności obecne Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie. Opata Kosmowskiego oddającego Matce Boskiej pod swą opiekę trzemeszeńskich gimnazjalistów namalował zmarły w 1784 roku malarz Antoni Dobrzeniewski. Ówczesna szkoła opierała się na postępowych programach nauczania. Zwano ją akademią.

Obecnie w Alumnacie mieści się siedziba Caritasu, jest mała kapliczka w której wisiał obraz A. Dobrzanieckiego ale obecnie znajduje się on na plebanii. Dzieła tego malarza można podziwiać m.in. na Jasnej Górze. W kapliczce dawniej odbywały się msze. W Alumnacie znajdują się również salki katechetyczne a jedno z czterech mieszkań zajmuje organista.

Jeszcze w latach 90. w Alumnacie odbywały się lekcje religii. Do niedawna mieszkali tam wikariusze z trzemeszeńskiej parafii. Jednak obecny ksiądz proboszcz Piotr Kotowski przeniósł wikariuszy do budynku na terenie plebani. Kapliczka również zostanie przeniesiona do pomieszczeń łączących trzemeszeńska Bazylikę z plebanią. Pomieszczenie to jest ogrzewane. Mają się tam odbywać poranne msze św. zimową porą.

Utrzymanie takiego budynku jak Alumnat to niewątpliwie duże koszty dla parafii. Dlatego władze kościelne postanowiły sprzedać Alumnat. - Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jakie będą losy Alumnatu. Są prowadzone rozmowy z władzami Trzemeszna ale jeszcze nie wiadomo co z tego wyjdzie. Jeśli miasto nie kupi Alumnatu to budynek pewnie trafi w prywatne ręce. Nie chciałbym żeby tak było ale jeśli już to najlepiej jak by budynek trafił do jakiejś instytucji. Mogły by tu być np. biura a może jakaś kancelaria adwokacka? Niestety, dla parafii utrzymanie Alumnatu to bardzo duży koszt - mówi ks. Piotr Kotorowski proboszcz parafii w Trzemesznie.

Miejskie władze był na rozmowach w Kurii i rozmawiały z księdzem ekonomem oraz z miejscowym proboszczem. Jak na razie nie doszło do porozumienia, jednak rozmowy są zaawansowane. Działka na której stoi Alumnat została zmierzona i wyceniona. Władze miasta chciały by tam przenieś Muzeum Regionalne, które obecnie boryka się z problemami lokalowymi oraz umieścić tam świetlice socjoterapeutyczną. - Prowadzimy rozmowy z władzami kościelnymi i można powiedzieć, że są one zaawansowane i na dobrej drodze. Jednak na dzień dzisiejszy trudno ocenić jak to się zakończy. Jesteśmy na etapie uzgadniania warunków i zasad kupna Alumnatu. Jeśli mielibyśmy odkupić ten budynek na warunkach jakie nam przedstawiono to może być to problem, ponieważ jednorazowa zapłata dla gminy jest zbyt dużym obciążeniem, dlatego rozmawiamy o możliwości spłaty w kilku latach, rozkładając zobowiązania na 2-3 lata - mówi Dariusz Jankowski wiceburmistrz Trzemeszna.

Wiadomo, że Alumnat dla mieszkańców ma charakter sentymentalny ale jest też zabytkiem i wizytówką z którą kojarzone jest Trzemeszno.

Do tematu wrócimy.

Tomasz Góralczyk
Drukuj 5408 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [590]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 14.02.2019 21:00 | [603]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [527]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [308]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [429]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
Pałac w Mielnie „powraca do życia”! 11.02.2019 11:00 | [345]
Pałac w Mielnie „powraca do życia”!
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [584]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1520]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,786,468 unikalnych wizyt