POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
„Ręka życzliwa…” O pałacu w Pomarzanach słów kilka
Przewodnik: Zamki, pałace i dworylistopad 23 2011 17:00:00
„Ręka życzliwa…” O pałacu w Pomarzanach słów kilkaBardzo żałuję, że tematu który zasygnalizowałem, na pewno tutaj nie wyczerpię, chcę jednak go poruszyć bo mam nadzieję, że ktoś dopisze ciąg dalszy. Mam też nadzieję, że warto. We wczesnych latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, pracowałem w firmie obsługi rolnictwa i – że tak powiem – służbowo zwiedzałem okolicę. Bywałem wtedy często w „masońskim pokoju” na strychu pałacu w Przesiece i w wielu innych pałacach i dworach. Tu napiszę o jednym, którego już nie ma.

Wioska Pomarzany (w gminie Kłecko) nie jest wielka, jedzie się tam szosą z Charbowa w kierunku na Kiszkowo i koło przydrożnego krzyża skręca się w prawo. Dzisiaj już nie potrafię powiedzieć, czy wcześniej tam byłem z tej racji, że wioska ta leży na terenie dzierżawionego przez moje byłe Koło Łowieckie obwodu, czy też z racji służbowego wyjazdu, ale bezsprzecznie większy kontakt fizyczny z obiektem który wspominam, miałem z tej drugiej przyczyny. Była tam wtedy piękna ruina magnackiego pałacu, która od pierwszego wejrzenia bardzo mnie zachwyciła. Powodem mojej irytacji (jaka szkoda że nie było wtedy aparatów cyfrowych!) nie był nawet sam pałac, o którym za chwilę, ale to, co było na jego południowej ścianie. Był tam napis. Wykonano go czarną farbą i nie był raczej kompletny, bo tynk na którym go położono już miejscami odpadł. Nie kompletna jest rzecz jasna również moja pamięć, ale zapewniam, że nie piszę bzdur. Podkreślam, że treść przywołuję tylko z pamięci i nie gwarantuję pełnej zgodności, ani nie twierdzę, że jest on cały: „Wśród osobliwej przyrody, ręka życzliwa ci przysposobiła”. Z kontekstu dość jasno wynika co, nie wiadomo tylko, kto i komu.

W czasie o którym piszę, pałac był jeszcze w takim stanie, że bez trudu wchodziło się na piętro i można było latać po poszczególnych salach i pokojach. Pamiętam łazienkę w której zachowała się kamienna wanna chyba z alabastru. Pamiętam odpadającą sztukaterię na ścianach dużej sali i mosiężne klamki w zdewastowanych oknach. W tamtym czasie gmach był kompletnie opuszczony i nikt już w nim nie mieszkał, ale w piwnicy mieściła się rozdzielnia pegeerowskiej hydroforni, którą mieliśmy w swojej pieczy.

Kiedy parę lat później jeździłem tam na kaczki - pomiędzy Pomorzanami a Kamieńcem rozciągają się liczne stawy i zarośla, albo kiedy polowaliśmy w tej okolicy na zające, bywało, że widziałem tam bardzo zgrzybiałą, nisko pochyloną do ziemi kobietę. Zawsze przemieszczała się między tymi wioskami wspierając się najzwyczajniejszym kijem. Koledzy mówili, że jest to hrabina. Czy to była prawda, powiedzieć nie potrafię, fakt, że nikt nie mówił tego w żartach, a dzisiaj wszyscy oni już są „świętej pamięci”.

Osobiście byłem tam ostatni raz jakieś 12 lat temu, ale wtedy już i to od dawna, z pałacu ostała się tylko kupa gruzów. Jeszcze informacja o dokładnej lokalizacji. Pałac był usytuowany na północnym brzegu dużego stawu który rozciągał się w kierunku Kamieńca, a od strony wschodniej, po drugiej stronie drogi, stał były ewangelicki kościół, w którym podobno odprawiano sporadycznie katolickie msze. Czy ktoś z Państwa potrafi rozwinąć temat albo i dopisać ciąg dalszy?

Szczepan Kropaczewski
Drukuj 5240 czytań . 2 komentarzy
Komentarze
#1 | kleckowianin dnia listopad 29 2011 10:40:39
niestety nic więcej na ten temat powiedzieć nie mogę, natomiast można dodać, że park naprzeciwko kościoła, prawdopodobnie przy dawnym pałacu, jest wpisany do rejestru zabytków województwa (park, 1 poł. XIX, nr rej.: 2139/A z 1.11.1987) może więcej informacji można by uzyskać od wojewódzkiego konserwatora zabytków? a tak swoją drogą to ten park w chwili obecnej wygląda żałośnie, mogliby o niego bardziej zadbać w gminie
(stan na maj 2011- bo wtedy tam byłem ostatnim razem)
#2 | NANOBASIA dnia styczeń 09 2015 01:01:05
Witam
moja mama pochodzi z Pomarzan. Pisze pan o kościele w tej miejscowości jako o kościele ewangelickim -ten kościół nigdy nie był ewangelicki pan Chełmicki właściciel majątku Pomarzany wybudował go dla swojej córki która po śmierci nażyczonego chciała iść do klasztoru na co on się nie zgodził więc wybudował jej kościół . Panią którą pan widywał to panna Helena córka Chełmickiego dla której wybudował ten kościół. Historii tej miejscowości jest wiele w razie pytań proszę pisać pozdrawiam Barbara Kucharska
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wspaniała uczta dla miłośników historii w pałacu w Czerniejewie! 15.02.2019 18:00 | [596]
Wspaniała uczta dla miłośników historii w p...
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie! 14.02.2019 21:00 | [604]
Zgłoś swój udział w Festiwalu Historycznym ...
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej rzeczy 12.02.2019 21:00 | [531]
ORP Kujawiak - odkrywcy wraku dokonali ważnej ...
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie zostanie upamiętnione! 12.02.2019 12:00 | [312]
Zwycięstwo powstańców na dworcu w Łopiennie...
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” już w marcu w Czerniejewie! 11.02.2019 13:00 | [433]
Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny ...
Pałac w Mielnie „powraca do życia”! 11.02.2019 11:00 | [349]
Pałac w Mielnie „powraca do życia”!
starsze >
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich! 03.02.2019 08:00 | [592]
Gmina Kiszkowo z Nagrodą Historyczną im. Fran...
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”! 30.01.2019 10:30 | [1521]
Wstąp w szeregi Fundacji Historycznej „Przyw...
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
8,790,280 unikalnych wizyt