POLECAMY

 

- Co zwiedzić ?
- Z życia Towarzystwa
- Zaproszenia/zapowiedzi
- Ciekawe miejsca/mapa regionu


- Śladami pierwszych Piastów
- Miejsca z historią
- Zamki, pałace i dwory
- Niepowtarzalna przyroda
- Kaplice, kościoły i nekropolie


- Szlakiem Powstania Wlkp.
- Ocalić od zapomnienia
- Legendy i mity
- Duchy, zjawy i upiory
- Skarby, sekrety i tajemnice


- Poszukiwania
- Badania, wystawy i wykłady
- Żywa historia
- Foto-wyprawa
- Kulinarnie i regionalnie


- Nad wodą
- Rowerem
- W drodze
- Na torach
- Wędrówki z historią


- Filmy
- Wydarzenia
- Festiwal Historyczny
- Ex Libris
- Polecamy

Historia
Kultura
Turystyka
Inne

[Dodaj swój artykuł]
Trzynaście sposobów zwiedzania powiatu gnieźnieńskiego
Aktywny turysta: W drodzestyczeń 27 2017 16:00:00
Trzynaście sposobów zwiedzania powiatu gnieźnieńskiegoPowiat gnieźnieński wydał właśnie przewodnik turystyczny, w którym znajdziemy opisy i ilustracje miejsc naszego regionu. Publikacja ma stanowić kompendium podpowiedzi oraz informacji na temat miejsc wartych odwiedzenia. Książkę można już nabyć w kilku punktach sprzedaży na terenie Gniezna.

Dziś został zaprezentowany nowy przewodnik tematyczny dla turystów pt. „13 pomysłów na Gniezno i okolice”. Wydawnictwo ukazuje się na rynku dzięki władzom Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, które finansowo zrealizowało całe przedsięwzięcie. - Jak wiadomo 2016 rok był czasem wzmożonego ruchu turystycznego w powiecie gnieźnieńskim, a teraz idziemy o krok dalej i proponujemy turystom, aby dalej zwiedzali nasze tereny – mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. - Chcemy, żeby turyści odwiedzali nie tylko Gniezno i nie tylko nasze najcenniejsze walory, ale żeby ruszyli w cały powiat i dotarli do wszystkich gmin, w miejsca historyczne oraz naznaczone mitami i legendami, aby poznali nasz region bardzo dokładnie – dodaje.

- Przewodnik, to jest pomysł starosty Beaty Tarczyńskiej, która na samym początku tej kadencji stwierdziła, że jeżeli chodzi o turystykę i promocję, to zależy jej na tym, żeby pokazywać najciekawsze miejsca w całym naszym regionie i nie skupiać się tylko na Gnieźnie, ale także poza jego granicami, które mieszczą się w obrębie administracyjnym powiatu gnieźnieńskiego. Władze powiatowe już wcześniej wspierały podobne inicjatywy, jak np. wydaną w roku ubiegłym książkę pana Karola Soberskiego pt. „Skarb Dziedzica”, która opowiada o skarbach i tajemnicach owego dziedzica, a cała historia toczy się na terenie naszego powiatu – zauważa M. Makohoński.

Współczesny turysta także zmienia się i taka publikacja przygotowana była w oparciu o nowe metody, które najprościej można nazwać bezpośrednio adresowanymi lub spersonalizowanymi. - Dzisiejszy turysta, to takie osoby, które zwiedzają indywidualnie lub razem ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i żeby zwiedzić dane miejsce potrzebują odpowiedniego wsparcia, by nie tylko wiedzieć, co i gdzie zobaczyć, co jest atrakcyjne, ale także to, kto tutaj kiedyś mieszkał, kto w danej restauracji pił kawę i gdzie można sobie zrobić ciekawe zdjęcie. Taką publikacją jest ten przewodnik tematyczny, bo turysta współczesny potrzebuje pojechać i zobaczyć, ale także jakby czuć się uczestnikiem danej trasy i stąd te 13 pomysłów na szlaki turystyczne – uważa Monika Twardowska, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, która zawodowo również zajmuje się turystyką.

- Redagowaliśmy to w taki sposób, żeby pokazać wielokolorowość i wielopoziomowość każdej informacji, co potem umożliwia ciągły powrót do niej z perspektywy innego sposobu patrzenia na daną rzeczywistość. Weźmy sobie obraz starej katedry, to stojąc przed nią widzimy inny obraz, np. drzwi i cały wygląd zewnętrzny. Potem wchodząc do niej, widzi jeszcze inny obraz, np. nawy różne i całe wnętrze. Kiedy pójdzie natomiast do krypty, to tam może zobaczyć rzeczy jeszcze bardziej dla niego ciekawe, a może nawet najciekawsze. Gdy innym razem leci nad nią śmigłowce, to widzi ją z lotu ptaka a to jest ciągle ta sama katedra – zaznacza prof. Armin Mokos von Rochrscheidt, kierownik publikacji i wykładowca GSW „Milenium” w Gnieźnie.

Nowatorskie metody przygotowania przewodnika spowodowały, że jest on w zasadzie gotowy do transkrypcji elektronicznej. Czy taką aplikację wkrótce będzie można ściągać na telefony komórkowe? - To już nie zależy ode mnie, bo powiat gnieźnieński już teraz stał się właścicielem tych tekstów, ale przygotowana kompozycja rzeczywiście nadaje się do tego. Ja uważam, że to jest krok następny do zrobienia i wykonania. On jest bardzo sensowny, a zwłaszcza, że to nie będzie wiele kosztowało, bo tutaj chodzi teraz tylko już o przerobienie tych tekstów na aplikację, a niczego nie trzeba kupować – dopowiada prof. Rochrscheidt.

Wśród autorów przewodnika jest m. in. Krzysztof Zalaszewski, który opisał szczegółowo dwa szlaki. - Pierwszy dotyczy tzw. „Zielonego Gniezna” i to jest szlak związany z naszą przyrodą. My nie potrafimy przebić się do tamtych czasów, ale tamci ludzie, którzy przyszli tutaj, do Gniezna, osiedlili się w tym miejscu i zakładali to miasto, to oni również to miejsce wybrali nie przez przypadek, a to dlatego, że przyroda sprzyjała np. obronie tego terytorium, które bardzo dobrze było strzeżone przez wody i bagna, a także miało wiele pagórków, dziś zwanych siedmioma wzgórzami. To miejsce miało element wspólnototwórczy i to jest ważne w kontekście tej Pierwszej Stolicy Polski – podkreśla K. Zalaszewski.

Z zupełnie innego klucza do tematu podszedł nasz kolega redakcyjny, Dawid Jung, który wytyczył trasę śladem wybitnych osobowości. - To jest klasyka, czyli oczywiście Mieszko I oraz król Bolesław Chrobry, a potem bł. Jolenta, bł. Radzym Gaudenty, Antoni Laubitz i to, co już sprawiło mi osobiście jeszcze więcej przyjemności, np. Samuel Kristen czy Werner Alberti, solista Metropolitan Opera, w którym podkochiwała się niedoszła żona Piotra Czajkowskiego. To takie postaci, które być może turystów zaciekawią, taką mam nadzieję, bo te osoby, to są Gnieźnianie, którzy wnieśli duży wkład w rozwój kultury i nauki – podsumowuje D. Jung.

W skład zespołu autorów publikacji weszli: Oleksiy Artyshuk, Jarosław Gryguć, Dawid Jung, Jakub Magrian, Armin Mikos von Rochrscheidt, Rafał Wichniewicz, Jacek Wrzesiński, Krzysztof Zalaszewski.

Książeczkę pt. „13 pomysłów na Gniezno i okolice” w cenie 10 złotych można nabywać m. in. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, Księgarni Archidiecezjalnej i Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Wojciech Orłowski
Drukuj 2910 czytań . 0 komentarzy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Sezon na wędrówki po pałacach zakończony! 08.12.2019 21:30 | [194]
Sezon na wędrówki po pałacach zakończony!
Kup książkę „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” 07.12.2019 11:00 | [452]
Kup książkę „Skarby i tajemnice okolic Gni...
Kup wejściówkę przez internet i zgłoś swój udział! 05.12.2019 08:00 | [341]
Kup wejściówkę przez internet i zgłoś swó...
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020 03.12.2019 10:00 | [259]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019? 30.11.2019 20:00 | [290]
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019?
Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i Pałuk 28.11.2019 14:00 | [192]
Historie kryminalne pogranicza Wielkopolski i P...
starsze >
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020 03.12.2019 10:00 | [259]
Bogate plany Fundacji Historycznej na rok 2020
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019? 30.11.2019 20:00 | [290]
Komu przypadnie Nagroda Historyczna za rok 2019?
starsze >
   

 
Nazwa użytkownika

Hasło


Zarejestruj się | Odzyskaj hasło




Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Copyright © Turystykalokalna.pl 2015
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
10,295,411 unikalnych wizyt